کشف اسکلت متعلق به دوره برنز در استون هنج

نویسنده:

۱۰:۳۳:۲۷

اوایل سال جاری تئوری جدیدی  در مورد این مجموعه سنگ‌های باستانی مطرح شد؛ این  تئوری پیشنهاد می‌کند که احتمالا این سنگ‌ها خود برای اجرای تشریفات مذهبی  استفاده نمی‌شده‌اند ، بلکه ستون‌هایی برای نگه  داشتن طبقه‌ای چوبی بوده‌اند که مراسم بر روی آن برگزار می‌شده است.

حالا محققان امیدوارند که اسکلت ۴۰۰۰ ساله یک نوجوان که متعلق به دوره برنز است و  در ۱۵ مایلی این سنگ‌های اسرار آمیز کشف شده، بتواند اطلاعات بیشتری را راجع به زندگی ساکنان باستانی جزایر بریتانیا به دست دهد.

باستان شناسان به مدت ۶ هفته در منطقه باستانی ماردِن هِنج مشغول حفاری بوده که ناگهان به این اسکلت ۱ متر و ۵۰ سانتی متری برخورد می‌کنند.
دکتر جیم لیری، یکی از باستان شناسانی که در حفاری شرکت داشته به دیلی میل می‌گوید:«این اسکلت کشف فوق العاده‌ای است که به ما کمک خواهد کرد بدانیم  زندگی برای مردمی که زمانی در سایه استون هنج زندگی می‌کرده‌اند، چگونه بوده است.تجزیه و تحلیل علمی  جنسیت ، رژیم غذایی و پاتولوژی و تاریخ دفن این کودک را مشخص خواهد کرد. ممکن است حتی موفق شویم بدانیم این فرد جوان کجا زندگی می‌کرده است.»

دانکن ویلسن مدیر اجرایی هیستوریک اینگلند تخمین می‌زند که مساحت محوطه تدفین باستانی دره پیوسی ۱۰ برابر  استون هنج بوده است.

این کشف یکی از اکتشافات بسیار مهم باستان شناسی است که در این ماه شاهد بوده‌ایم؛ اوایل این ماه باستان شناسان روسی کودک جنگجوی اسرار آمیز تبر به دستی متعلق به قرن ۱۲ را در سیبری را از زیر خاک بیرون کشیدند  و همچنین موزاییک کاری متعلق به دوره اسکندر کبیر هم در کنیسه‌ای در اسرائیل کشف شده است.

 

برگرفته از
استون هنج
لینک کوتاه