اولین هواپیمای تمام الکتریک با پرواز موفق از روی کانال مانش

نویسنده:

۱۲:۴۷:۳۳

این هواپیمای ۶۰۰ کیلوگرمی از انگلستان پرواز کرد و پس از طی حدود ۵۰ کیلومتر و رسیدن به ارتفاع ۱۰۰۰ متری در فرانسه فرود آمد.
ای فن قبلاً بیش از ۱۰۰ پرواز را برای آمادگی جهت عبور از کانال انجام داده بود.
«دیدیه اشتاین» خلبان ای‌فن که همچنین طراح این هواپیما نیزهست، در پرواز بر روی کانال تجربه‌ی زیادی به عنوان خلبان پروازهای رقابتی آکروباتیک نمایشی دارد.
ادعای ایرباس در پرواز اولین هواپیمای الکتریکی بر روی کانال مانش توسط «هوگوئس دوال» خلبانی که تنها چند ساعت قبل از ایرباس، عبور از کانال را همراه با یک هواپیمای الکتریکی گزارش داده است، به چالش کشیده شد.
نمایش فن‌آوری ایرباس گروه اس‌ای‌فن اولین هواپیمای دوموتوره‌ی تمام الکتریک است که در روز ۱۰ جولای ۲۰۱۵ با توان خود از کانال مانش با موفقیت عبور کرده است؛ درست ۱۰۶ سال بعد از پرواز حماسی اس توسط لوئیس بلریوت. در اینجا آن را درست قبل فرود آمدن آن در فرانسه می‌بینید. (Airbus)
با این وجود دوال با قدرت هواپیمای خود شروع به پرواز نکرد. هواپیمای او باید در آغاز توسط یک هواپیمای دیگر یدک کشیده می‌شد، زیرا او فاقد مجوز از مقامات هوافضا بود. این‏ها جزئیاتی است که ایرباس برای نشان دادن این‌که پرواز او غیرمجاز بوده، آورده است.
سخنگوی ایرباس گفت: « نگران نیستیم. می‌دانیم که آن پرواز به حساب نمی‌آید، چون از یک هواپیمای دیگر برای شروع پرواز استفاده کرده است. با این‏حال بی‌باکی خلبان این پرواز را تحسین می‌کنیم.»

ایرباس به دنبال این است که تولید مدل‌های دونفره‌ی ای‌فن را از سال ۲۰۱۷ آغاز کند و آنان تنها کسانی نیستند که علاقمند به هواپیماهای الکتریکی هستند. ناسا نیز آزمایش در این زمینه را آغاز کرده است. با این‌که این آزمایشات جالب به نظر می‌رسد، ما هنوز با جایگزین شدنِ هواپیماهای تجاری با سوخت بنزین توسط هواپیماهای تمام الکتریک بسیار فاصله داریم.
برگرفته از
E-Fan
لینک کوتاه