با این روش پخت، آرسنیک برنج را از بین ببرید

نویسنده:

۰۲:۰۴:۴۴

طبق گفته محققان، سطح بالای آرسنیک برنج نباید شما را بترساند؛ زیرا روشی برای از بین بردن بخش اعظم این ماده سمی از برنج شناسایی شده است. محققان برای انجام این تحقیق، ۴۱ نمونه برنج از چندین کشور مختلف را مورد بررسی قرار دادند. محققان این برنج‌ها را یا در یک دستگاه عجیب آزمایشگاهی که بخاری متراکم ایجاد کرده و آب مقطر داغ و تازه تولید می‌کرد، قرار دادند یا برنج‌ها را داخل یک قهوه‌جوش فیلتردار گذاشتند تا آب داغ داخل برنج خام بریزد و از آن رد شود.

نتیجه به‌دست‌آمده عبارت است از: نیمی از آرسنیک برنجی که با استفاده از دستگاه قهوه‌جوش پخته شد و تا ۸۵ درصد آرسنیک برنجی که با دستگاه بخار پخته شد، از بین رفت. میزان آرسنیک از بین رفته با توجه به نوع برنج (سفید بودن یا برنج غلات کامل) متغیر بود. این نتایج کشورهایی را تحت تأثیر می‌گذارد که میزان زیادی برنج مصرف می‌کنند و حتی نوزادانشان از غذاهای کودک مبتنی بر برنج تغذیه می‌کنند. حائز اهمیت است که بدانید سطح بالای آرسنیک با سرطان ارتباط دارد.

روش تولید برنج دلیل اصلی بالا بودن سطح آرسنیک تا ۱۰ برابر سایر مواد غذایی محسوب می‌شود. آبی که در شالی‌زارهای برنج به کار می‌رود، ممکن است آرسنیک غیرارگانیک موجود در خاک را تحریک کرده و به گیاهان برنج نفوذ کند. سرپرست محققان این تحقیق اظهار داشت این روش برای افرادی که نمی‌خواهند از راه‌حل‌های درازمدتی مانند تجدیدنظر در فرایندهای رشد برنج و کشت از طریق آبکش کردن که سطح پایینی از آرسنیک دارد، استفاده کنند، یک راه‌حل کوتاه‌مدت محسوب می‌شود. وی انتظار ندارد که تمام افراد از دستگاه‌های قهوه‌جوش خود برای پخت برنج استفاده کنند؛ اما امیدوار است این روش باعث ایجاد ابزارهای بهتر برای پخت برنج شود. توجه داشته باشید که آرسنیک در آب، آب سیب و غیره نیز وجود دارد.

 

برگرفته از
آرسنیک برنج
لینک کوتاه