فوت و فن عکاسی: ۶ نکته برای عکاسی از آسمان شب

نویسنده:

۰۸:۲۱:۳۴


 در ادامه با فوت و فن همراه باشید تا با ۶ فوت و فن عکاسی از آسمان شب آشنا شوید.

 
 

سه پایه را همراه داشته باشید.
این مهمترین گزینه است. دوربین شما از طریق دهانه لنز نور را دریافت کرده و در نهایت به صورت اطلاعات کامپیوتری صفر و یکها درون خود ذخیره می‌کند. اما در شب نور کم است و دوربین منبع تغذیه کمتری برای دریافت دارد. این بدان معنی است که دوربین شما باید بهره دیجیتالی دریافتی از سنسور تصویرش را تقویت کند که باعث تولید نویزهای ناخواسته می‌شود. یا اینکه سرعت شاتر را پایین بیاورد، که به صورت بالقوه باعث لرزش و تاری تصویر می‌شود. یا اینکه دهانه دیافراگمش را به بازترین میزان ممکن برسد که این موضوع هم باعث می‌شود بخش‌های بیشتری از تصویر خارج از دامنه فوکوس دقیق لنز باشند. 
 
شاید بهترین راه حل استفاده از یک سه پایه قوی و محکم باشد. اینگونه  دوربین قرص و محکم سر جایش باقی می‌ماند و می‌تواند بدون توجه به سرعت پایین شاتر و مدت زمان باز ماندن دهانه و طولانی شدن زمان عکاسی، تصاویری عالی و بدون لرزش و تاری ثبت کند. 
 
سه پایه های عکاسی تنوع بسیار وسیعی دارند و شما می‌توانید یک مدل بلند، کوتاه، سبک، سنگین، فیبر کربن، آلومینیومی یا پلاستیکی بخرید. اما تنها نکته مهم در هنگام خرید سه پایه این است که دوربین شما را به خوبی سر جایش نگه دارد و بدون هیچ گونه لرزش یا واژگونی بی‌موقع مزاحم عکاسی‌تان نشده یا به دوربین آسیب نزند. یک سه پایه سنگین ممکن است برای جابجایی شما مشکل ایجاد کند و در سفرهای مکرر شبانه برای عکاسی ابزاری دست و پا گیر خواهد بود. اما می‌تواند هنگام عکاسی ابزاری عالی و راه حلی ساده برای مقابله با لرزشها و تاری عکسهایتان باشد. در مورد سه پایه هم داستان قدیمی «هرچقدر پول بدی، همونقدر آش می‌خوری» نیز صدق می‌کند و معمولا سه پایه های گرانتر، بهتر از پس انجام وظیفه‌شان برمی‌آیند. درست است که مواد عجیب و غریبی همچون فیبر کربن گرانقیمت هستند. اما هم زمان دو هدیه عالی را برای‌تان به ارمغان می‌آورند. اول اینکه سبک و قابل حمل هستند و می‌توانند به راحتی همه جا همراهی‌تان کنند. دوما به اندازه کافی قوی و محکم هستند که امکان ثبت یک عکس پاکیزه  بدون نویز و تاری ناخواسته را فراهم آورند.
 
البته سه پایه های سبک و ارزان هم می‌توانند برای عکاسی‌های با ثبات بالا مناسب باشند و تنها کافی است که فوت و فن (http://footofan.com/) کار را بلد باشید! برای مثال می‌توانید با طنابی نازک و محکم یک گالن آب چند لیتری را در زیر سه پایه معلق کنید تا نقطه گرانش آن را پایین آورده و استقامت کافی را فراهم آورد.
 
 

سرعت شاتر را به صورت دستی تنظیم کنید
برای عکاسی‌های شب‌هنگام، مهمترین چیزی که باید با دقت در اختیار گرفته و به صورت دستی تنظیم شود، سرعت شاتر دوربین است. دلیل این امر هم آن است که دوربین شما (خواه یک کامپکت ساده باشد یا اینکه یک بدون آینه قوی یا SLR دیجیتال)، به خصوص مدلهای امروزی که برای عکاسی دستی بهینه شده‌اند، معمولا در حالت اتوماتیک از سریع‌ترین حالت شاتر ممکن استفاده می‌کنند. اما زمانی که شما دوربین‌تان را روی سه پایه سوار کرده‌اید، بهترین کاراین است که آن را روی تنظیمات تمام دستی بگذارید. اگر چنین امکانی برای‌تان فراهم نباشد، حداقل از تنظیمات دستی شاتر بهره ببرید تا کنترل کاملی روی تصاویر تولیدی توسط دوربین دیجیتال‌تان داشته باشید.
 
سرعت شاتر دستی تنها با فشردن یک دکمه یا چرخاندن یک حلقه، به شما امکان کنترل تعداد بسیار زیادی از متغیرها را می‌دهد. کند کردن سرعت شاتر، امکان محو حرکات و جنبشها را به شما می‌دهد. مانند عبور عابران پیاده یا حرکت ماشینها یا امواج آب در ساحل اقیانوس. در حالی که افزایش سرعت شاتر باعث یخ زدن هر موجود متحرکی در جای خود می‌شود. مشخصا، هر چه سرعت شاتر دوربین بیشتر باشد، نور کمتری اجازه عبور پیدا می‌کند، لذا برای ثبت بدون مشکل سوژه باید آن را در محیطی بسیار نورانی قرار دهید یا اینکه همیشه فلاشهای قدرتمندی به همراه داشته باشید. 
 
فوت و فن دوم در یک جمله خلاصه می‌شود. دوربین را روی سه پایه ثابت کرده و سرعت شاتر را تا حد ممکن کم کنید. اینگونه بیشترین نور ممکن را از ستارگان آسمان و ماه دریافت خواهید کرد. البته برای دستیابی به بهترین میزان سرعت شاتر، باید با آن بازی کنید و آنقدر عکس بگیرید تا دست‌تان بیاید.
 

از ISO پایین‌تر استفاده کنید
سنسورهای عکس دوربین‌ها همیشه با یک مشکل بزرگ دست و پنجه نرم می‌کنند: هر چه میزان نور دریافتی‌شان کمتر باشد، تلاش و دردسر بسیار سختتری را برای دریافت اطلاعات لازم در حصوص روشنایی و رنگها از محیط بیرون و تبدیل آنها به اطلاعات دیجیتال باید متحمل شوند. احتمالا تا کنون درباره اعداد و ارقام ISO در دوربینها شنیده باشید. در واقع IOS را می توان چیزی همانند دکمه های کنترل بلندی صدا (ولووم)‌ برای سنسور تصویر دوربین دانست. البته همین الان باید اخطار دهیم که هر چه عدد ایزو بالاتر رود، نویز پس‌زمینه و تداخلات اینگونه شروع شده و افزایش می‌یابند. برای همین همیشه سعی کنیم ISO دوربین‌تان را در پایین ترین حد ممکن نگه دارید. البته پایین ترین میزان برای هر محیط عکاسی فرق می کند و باید اعداد را به گونه‌ای تنظیم کرد که در کنار رهایی از شر نویز و نقاط اضافی در تصویر، نور کافی هم برای ثبت عکس تامین شود.
 
معمولا عدد ISO برای اغلب دوربین های دیجیتال از ۲۰۰ یا ۴۰۰ شروع شده و تا ۳۲۰۰ یا حتی ۶۴۰۰۰ هم می‌رود. برای عکاسی در شب هرچه شما ISO سنسور را پایین بیاورید، تصاویرتان نویز دیجیتال کمتری داشته و مانند تصویر دوربینهای موبایل قدیمی به نظر نمی‌رسند. البته به خاطر داشته باشید که تنظیم ISO به طور مستقیم بر سرعت شاتر و میزان گشودگی دهانه دیافراگم دوربین اثر می‌گذارد. به این معنی که با پایین آمدن ISO، لازم است که شاتر مدت زمان بیشتری باز بماند تا میزان نور لازم برای ثبت عکس را از خود عبور دهد. این مهمترین دلیل برای خرید یک سه‌پایه خوب برای عکاسی در شب است. زیرا با باز ماندن طولانی تر شاتر، حتما باید دوربین در جایی ثابت و به دور از کوچکترین لرزش قرار گیرد تا عکسهای زیبا از آسمان شب ثبت کند.
 

وایت بالانس را هم به درستی تنظیم کنید
دوربین‌ها معمولا در انتخاب وایت بالانس مناسب چندان هوشمند نیستند و به خصوص هنگام انتخاب خودکار این تنظیم برای عکاسی شب حسابی گند می‌زنند. به خصوص هنگامی که بخواهید تصاویر را به صورت RAW ذخیره کنید، وایت بالانس نامناسب می‌تواند همه چیز را خراب کند. در این مواقع یک عکس خوب آسمان شب ممکن است بسیار آبی یا زیادی زرد شود. در منوی تنظیمات عکاسی دوربین‌تان تنظیمات وایت بالانس را روی custom قرار داده و مقادیر مناسب را انتخاب کنید. یا حداقل اینکه یکی از گزینه‌های پیش‌فرض را که بیشتر به درد موقعیت عکاسی‌تان می‌خورد انتخاب کنید. مثلا هنگام عکاسی از آسمان شب می‌توانید از حالت cloudy یا daylight استفاده کنید. به این شکل، تفاوت بزرگ و قابل توجهی در رنگهای تصاویرتان ایجاد خواهد شد و همچنین تفاوت رنگی میان عکسهای مختلف یک مجموعه از بین می‌رود. 
 
اگر می‌خواهید از نور مصنوعی محیط در شب عکاسی کنید، مانند حرکت لامپ ماشین‌ها در شهر و معابر عمومی، احتمالا همان حالت پیش فرض وایت بالانس مناسب باشد. اما اگر در عکسهای‌تان نورهای مصنوعی با ته مایه زرد یا نارنجی غیرعادی ثبت می‌شوند، بهتر است از حالت وایت بالانس tungsten یا incandescent استفاده کنید. احتمالا به سادگی مشکلتان حل خواهد شد. البته همیشه بهتر است که ابتدا تنظیمات اتوماتیک وایت بالانس را امتحان کنید و نتیجه نهایی را در عکسها ببینید. اما از اینکه با گزینه های مختلف تنظیمات وایت بالانس بازی کنید، هراسی به دل راه ندهید. شاید اینگونه بسیاری از مشکلات تصاویرتان برطرف شدند.
 

با فرمت RAW عکس بگیرید
یکی از مهمترین قدمها در راه ثبت عکسهای واضح و خوب شبانه، ذخیره آنها با فرمت RAW است. زیرا این فرمت نسبت به JPEG، مقدار بسیار بسیار بیشتری اظلاعات مربوط به تنظیمات دوریین، میزان نوردهی و رنگها را درون خود ذخیره می‌کند. در نتیجه با این شیوه مهلت بیشتری برای اصلاح مشکلات عکس در مرحله پس از تولید و تهیه عکسهای با کیفیت بالا خواهید داشت. اگر می خواهید عکسهای تان را چاپ کرده و برای نمایش عمومی قاب بگیرید، کیفیت اضافه‌ای که در پشت فرمت RAW پنهان شده، اغلب اوقات پیش نیاز ثبت یک تصویر شب خوب است.
 
حتی اگر شما یک عکاس کارکشته شبانه باشید، و فکر می‌کنید میزان نوردهی مناسبی انتخاب کرده و ایزو را به اندازه کافی پایین نگه داشته و سرعت شاتر را هم به حداقل رسانده‌اید؛ باز هم ذخیره تصاویر با فرمت RAW ایده خوبی است. البته اغلب دوربینها می‌توانند به صورت همزمان تصاویر را به صورت RAW+JPEG ذخیره کنند و این به شما اجزه می‌دهد که فایل را بلافاصله پس از عکاسی با دیگران به اشتراگ بگذارید، اما همچنان امکان تغییرات بیشتر در آن و تهیه تصویری با کیفیت بالاتر را هم در آینده داشته باشید.  البته این روش کار، باعث پر شدن بسیار سریع حاقظه دوربین می‌شود و باید میزان حافظه کافی روی دوربین داشته یا چند کارت حافظه به همراه داشته باشید. شاید وقت آن رسیده که یک کارت حافظه بسیار حجیم و با سرعت عالی برای دوربین‌تان بخرید.
 

از ریموت کنترل دوربین بیسیم استفاده کنید
تهیه یک ریموت کنترل مناسب، به این معنی است که شما می توانید بدون دست زدن به دوربین و ایجاد لرزش در آن و در نتیجه تاری عکسها (به خصوص در شب)، به صورت بیسیم یا باسیم از راه دور دکمه شاتر را فعال کنید. با همراهی یک شاتر بیسیم، سه پایه خوب و تنظیمات مناسب در دوربین، شما عکسهای بسیار خوبی همانند عکاسی در نور فروزان روز در اختیار خواهید داشت. علاوه بر اینو با استفاده از یک شاتر بیسیم خوب و در صورت پشتیبانی دوربین، می توانید از قفل شاتر و دیافراگم (Bulb) بهره برده و با نگه داشتن دکمه ریموت، شاتر را باز نگه داشته و به هر اندازه که می‌خواهید نور دهی را طولانی تر کنید. شاید بهتر باشد چندین عکس با زمانهای مختلف گرفته و بعدا آنها را با هم ادغام کنید.
 
اگر دوست ندارید که هزینه اضافی برای ریموت کنترل بپردازید، یا اینکه دوربین شما با این ابزار سازگار نیست،  راه‌های دیگری هم برای زدن دکمه شاتر بدون ایجاد لرزش وجود دارد. اغلب دوربینهای جدید به وای‌فای داخلی مجهز هستند و شما می توانید آنها را به تلفن‌هوشمندتان متصل کرده و با استفاده از اپلیکیشن مناسب از راه دور کنترل کنید. اگر این امکان هم برای‌تان قابل استفاده نیست، به سراغ تایمر درونی دوربین بروید. اغلب دوربین‌ها برای فعال کردن دکمه شاتر یک تایمر درونی دارند که شما می تواند زمان آنها را بین ۵ تا ۱۵ ثانیه (یا بیشتر) تنظیم کنید. اینگونه پس از آنکه دکمه شاتر روی دوربین را زدید، دوربین به همان میزان صبر می‌کند و آنگاه عکس می گیرد. در این حالت دیگر خبری از تاثیر لرزشهای ناخواسته دوربین و سه پایه بر عکسهای زیبای شما نیست.
 

شما چه راه‌هایی را برای عکاسی شبانگاهی بهتر پیشنهاد می کنید؟
 
مطالب مرتبط:

۵۰ درس در مدرسه عکاسی فوت و فن
 
 

 

برگرفته از
فوت و فن عکاسی
لینک کوتاه