راهنمای فوت و فن: ۵ رمز دورکاری سودمندتر

نویسنده:

۰۱:۴۵:۳۴

 
اگر تجربه این شیوه کار را داشته باشید، حتما با من موافقید که بزرگترین چالش در این راه حفظ کارآیی، خلاقیت و تمرکز است. زیرا پشت میز اداره معمولا جایگزینهای جذاب کمتری برای از زیر کار در رفتن پیش رویتان قرار دارد. اما در بیرون از محل کار (حتی هنگامی که پشت میز کارتان در منزل نشسته‌اید) صدها فعالیت و برنامه جذاب به ذهن‌تان خطور می کند تا شما را از فضای کار دور نگه دارد.
 
اما آیا این مشکل راه حلی دارد؟ بسیاری از افرادی که این شیوه کار و زندگی را انتخاب می‌کنند، دائما به دنبال راه حلی برای سودمندی حداکثری در انجام کارهایشان هستند و هر یک پیشنهاداتی در این زمینه ارائه می‌کنند. در این مطلب هم قصد داریم پیشنهادات رودولف دوتل را در این زمینه دنبال کنیم. او یکی از کارکنان bufferapp است که همگی از راه دور مشغول کار در پروژه‌های این شرکت هستند. وی از سال ۲۰۱۴ «دور کاری» را آغاز کرده و از شهرها و کشورهای مختلف همچنلن مشغول انجام وظایفش در bufferapp است.
 
وی می‌گوید برای به حداکثر رساندن میزان کاراییش راه‌های مختلفی را طی یک سال گذشته امتحان کرده است و اکنون به ۵ قانون طلایی در این زمینه دست یافته است:
 
۱- با استفاده از افزونه AdBlock، مزاحمتهای ناخواسته را به حداقل برسانید
در جهان مملو از اطلاعات امروز یکی از مشکلات انسان، شناخت و ادراک بیشتر از ظرفیت در هر موضوعی است.  با به حداقل رساندن اطلاعات و تبلیغات مزاحم و دیگر منابع حواس پرتی، می توانید بهتر کار کرده و بیشتر یاد بگیرید.
 
یکی از ابزارهای عالی برای فیلتر کردن و عدم نمایش تبلیغات درون سایتهای مختلف، استفاده از افزونه  AdBlock در کروم است. این افزونه تا به حال بیش از ۶۷ هزار تبلیغ را از چشم من دور نگه داشته و در نتیجه هنگام استفاده از وبسایتها، مزاحمت و حواس‌پرتی کمتری داشته ام.
 
 
۲- با اپلیکیشن Pocket برای خود زمان بخرید!
امروز سه شنبه است و در حال کار روی یک پروژه مهم و عقب مانده هستید، اما ناگاه توییتر موضوع یا لینک جالبی را در باکس کوچک بغل صفحه به نمایش می‌گذارد.
 
اوه پسر، بذار فقط همین یک کلیک رو انجام بدم و ببینم جریان چیه، دوباره بر می‌گردم سر کار…
 
نه! یک لحظه صبر کنید. حتما تا کنون صدها بار در موقعیتی مانند توضیحات بالا قرار گرفته اید. تنها همین یک کلیک کافی است تا برای مدتی کوتاه یا بلند تمرکزتان را از دست داده و زمان کاری مفیدتان را از دست بدهید.
 
بله، دوست داریم این مقاله را بخوانیم. و شاید برای کار یا زندگی مان مفید هم باشد. اما اگر همین حالا سراغ خواندن آن برویم، بدون شک تمرکزمان را روی کار فعلی از دست خواهیم داد.
 
به جای این کار مي توانیم تنها با یک کلیک در نوار ابزار مرورگر روی آیکون برنامه Pocket (لینک) این مقاله را به لیست موضوعات مورد علاقه‌تان بیفزایید و در زمان فراغت آن را مطالعه کنید. نکته جالب پاکت اینجا است که با همان نام کاربری و رمزی که مطالب را به پاکت افزوده‌اید، می‌توانید آنها را روی تمام ابزارهای موبایل‌تان ببینید و نیاز نیست که آن را فقط روی لپ تاپ بخوانید.
 
 
 
۳- با استفاده از Feedly و Buffer اطلاعات را سازماندهی کنید.
برای دنبال کردن سایتهای مورد علاقه‌ام به سراغ Feedly (لینک) رفته ام و با دسته بندی موضوعی مطالب، اکنون به سادگی آخرین پستهای هر کدام را دنبال می‌کنم و صرفه‌جویی بسیار خوبی در وقت صورت می‌دهم.
 
هفته ای یک بار سراغ فیدلی و پاکت می‌روم و مشغول مطالعه مطالبی می‌شوم که از قبل لیست کرده ام، و هر مقاله‌ای را که بخواهم، ذخیره کرده یا با دیگران به اشتراک می‌گذارم.
 
برای به اشتراک گذاری راحت و سازمان یافته مقالات هم به سراغ بافر رفته‌ام، اینگونه هم محتوای اشتراکی و هم اکانتهای خودم در شبکه‌های اجتماعی را مدیریت می‌کنم و با نظم مشخصی به انتشار مطالب می‌پردازم.
 
 
۴- با استفاده از فایلهای ویدیویی و صوتی همیشه در حال یادگیری باشید
اگر غولهایی مانند وارن بافت با آن همه مشغله همچنان زمان لازم برای مطالعه دارند، پس حتما ما هم می توانیم به مطالعه و یادگیری بپردازیم. به خصوص هنگام مسافرتهای طولانی یا هنگام استفاده از وسایل نقلیه عمومی درون شهری موقعیت مناسبی برای این کار است.
 
اگر هم نمی‌دانید چه بخوانید، با اندکی جستجو در اینترنت می‌توانید لیستی عالی برای مطالعه در زمینه کاری و یا تنها برای سرگرمی پیدا کنید. برای مثال بد نیست با لیست «۱۰۰۱ کتابی که قبل از مرگ باید خواند» شروع کنید.
 
هنگامی که با کتابی جدید و جذاب در هر زمینه‌ای روبرو می‌شوید، اول از خودتان بپرسید آیا آنقدر به این موضوع علاقه دارید که ۵ تا ۱۰ ساعت از وقت‌تان را صرف خواندن آن کنید؟ برخی اوقات تماشای یک ویدیو درباره آن موضوع (حتی با دور تند هم) می‌تواند به شما بگوید که به آن علاقه دارید یا خیر.
 
حتی به جای خواندن می‌توانید ببینید یا گوش کنید! کتابهای صوتی و آموزشها و راهنماهای ویدیویی هم می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای اوقات فراغت و هنگام سفر هستند. 
 
شاید هم اگر خیلی عجول باشید، پخش ویدیوهای یوتیوب با سرعت دو برابر و پخش کتابهای صوتی با سرعت ۳ برابر، بتواند در زمان بسیار کمتری، کلیت موضوع و اطلاعات لازم را در اختیارتان بگذارد.  البته گوش دادن به کتاب و ویدیو با چنین سرعتی، نیازمند حواس کاملا جمع و دقت زیاد دارد.
 
 
۵- با استفاده از برنامه‌های زمان‌نگهدار تمرکزتان را بهبود بخشید.
شما روی هر تسک و فعالیت کامپیوتری‌تان چقدر وقت می‌گذارید؟ و چقدر زمان باید برای هر تسک صرف کرد؟
 
یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش تمرکز، تعیین بازه زمانی مشخص برای هر کار است. مثلا اینکه برای ارسال این ایمیلها یا انجام کاری خاص روی یک پروژه (مثلا نوشتن این مقاله) تنها ۲۰ دقیقه زمان دارم.  اینگونه قادر خواید بود مقدار درستی از کار را صرف انجام هر کار و پروژه کنید. نه بیشتر و نه کمتر.
 
تعیین بازه‌های زمانی با اابزاری همچون Moosti (لینک) به شما اجازه می‌دهد برای هر کار و فعالیتی برنامه زمانی داشته و در مدت زمان کاملا مشخصی مجبور به اتمام آن شوید.
 
علاوه بر این گوش دادن به موسیقی هنگام کار می‌تواند گزینه‌ای دیگر برای افزایش تمرکز باشد. به خصوص اینکه صدا بلند و ریتمیک باشد و حواس شما را از محیط اطراف پرت کند. 
 
یکی از راه حلها برای گوش دادن به موسیقی بدون از دست دادن تمرکز، استفاده از  Focus @ Will (لینک) است. این سرویس موسیقی بر پایه علوم اعصاب بنا شده و موسیقی پس زمینه را در حدی نگه می‌دارد که تمرکز شما را تا حد ممکن افزایش داده و به انجام کار بیشتر کمک کند.
 
 
پیشنهاد شما چیست؟
سازماندهی صحیح کار و زندگی به شما کمک می‌کند که از زمان بیهوده‌ای که هدر می‌رود تا حد زیادی بکاهید و همچنین هر روزه در حال آموزش و یادگیری باشید.
 
شما چه نکات و رموزی را در این زمینه به کار می‌بندید؟  فوت و فنهای خود را با ما در میان بگذارید. 
 
 
 

 

برگرفته از
دورکاری
لینک کوتاه

دیدگاه