اپل مراقب باش! هواوی پس از پشت سر گذاردن مایکروسافت، سومین اسمارت‌فون‌ساز برتر دنیا

نویسنده:

۰۴:۱۱:۲۱


و البته این سبقت با فاصله بسیار چشمگیری اتفاق افتاده است. موسسه تحقیقات بازار Strategy Analytics می‌گوید که هواوی توانسته ۳ میلیون موبایل بیشتر از مایکروسافت بفروشد و جایگاه سوم اسمارت فون ساز جهان را از چنگ این شرکت آمریکایی درآورد. هواوی موفق به فروش ۳۰.۶ میلیون دستگاه تلفن هوشمند شده است. در حال  که مایکروسافت طی مدت مشابه تنها ۲۷.۸ میلیون دستگاه موبایل هوشمند فروخته است. این اعداد به معنی رشد ۵۰ درصدی شرکت چینی از سال گذشته تا کنون است. 
هواوی اکنون سهم ۷ درصدی بازار اسمارت فون دنیا را در اختیار دارد که با فاصله اندکی پشت سر اپل (با سهم ۱۰ درصدی)‌ ایستاده و تهدیدی برای این غول آمریکایی به حساب می‌آید. البته باید گفت که سامسونگ همچنان با سهم ۲۰.۵ درصدی بازار دنیا، بدون رقیب در جایگاه نخست لم داده است. جالب اینجا است که هواوی علاوه بر نبرد در بازارهای بین‌المللی باید به فکر دفاع از خود در برابر رقیب هموطنش هم باشد. طی این مدت فروش و سهم بازار شیائومی از ۳.۵ به ۴.۶ درصد رسیده است و این شرکت نوپا که به اپل چین معروف شده، ۱۹.۹ میلیون دستگاه اسمارت فون فروخته است. این در حالی است که فروش سال گذشته شیائومی ۱۵.۱ میلیون دستگاه بوده است.
کارآیی هواوی در وضعیت فعلی صنعت موبایل و تقاضای کمی که با آن مواجه هستیم، بسیار خوبب بوده است. اکنون شرایطی است که حتی سامسونگ، غول فروش اسمارت فون کره جنوبی، هم با آن دست به گریبان است و از فروش ۹۵.۳ میلیون دستگاهی سال گذشته، به ۸۹ میلیون دستگاه سقوط کرده است. بازتاب این فروش هم کاهش درآمدهای این شرکت برای هفتمین فصل مالی متوالی بوده است. 
وودی اوه، مدیر Strategy Analytics می‌گوید: «فروش جهانی موبایل طی یک سال گذشته رشدی ۲ درصدی را تجربه کرده و از ۴۲۸ میلیون دستگاه در فصل دوم ۲۰۱۴ به ۴۳۴.۶ میلیون دستگاه در سه ماهه دوم ۲۰۱۵ رسیده است.» البته وی این رشد را بسیار ضعیف می داند و دلیل آن را هم کاهش تقاضا در بازارهایی چون اروپا، چین و آمریکا ذکر می کند. به اعتقاد وی این ضعیف‌ترین کارایی صنعت موبایل طی دو سال گذشته بوده است.
کن هایرز از مدیران Strategy Analytics البته معتقد است که این رشد سریع ابزارهای هواوی (که موفقیت فصل دوم خود را مدیون آنها است) بیشتر به دلیل استقبال از محصولات این شرکت در چین و البته گرانفروشی اغلب محصولات مایکروسافت است. پذیرایی نه چندان گرم ردموندیها از ابزارهای لومیا (خط تولید اسمارت فونی که از قرارداد ۲۰۱۴ با شرکت فنلاندی نوکیا به ارث بردند) باعث شده که چندان شاهد رشد آن در سال جاری نباشیم. سهم ۵.۵ درصدی بازار جهانی نوکیا در سال ۲۰۱۴ با اندکی رشد به ۶.۴ درصد در سال جاری رسیده و همین باعث سقوط ابزارهای موبایل هوشمند نوکیا (و اکنون مایکروسافت) به جایگاه جهانی چهارم جهانی شده است. در مقایسه فروش کلی تمام انواع موبایل این شرکت هم می‌بینیم که سال جاری میزان فروش تنها ۲۷.۸ میلیون دستگاه بوده است. در حالی که نوکیا در سال گذشته ۵۰.۳ میلیون دستگاه موبایل فروخته است.
ژیکیانگ ژو رئیس بخش آمریکای هواوی می گوید که این شرکت همچنان به افزودن اسمارت‌فونهای آنلاک وبدون قرارداد بیشتری با قیمت های مناسب به فروشگاه آنلاین خود ادامه می‌دهد و آنها را با خدماتی چون وارانتی دو ساله، جایگزینی رایگان و بدون هزینه پستی اسمارت فونهای خراب و سرویس مرکز تماس در آمریکا، تبلیغ می‌کند. وی می‌گوید که آمریکا بازاری حیاتی برای هواوی است.
آیا شما تا کنون از تلفنهای هوشمند هواوی استفاده کرده‌اید؟ تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.
برگرفته از
سومین اسمارت‌فون‌ساز برتر دنیا
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “اپل مراقب باش! هواوی پس از پشت سر گذاردن مایکروسافت، سومین اسمارت‌فون‌ساز برتر دنیا”