تایید اولین داروی چاپ سه بعدی توسط سازمان غذا و داروی آمریکا

نویسنده:

۱۲:۳۸:۴۶

 
قرص Spritam با استفاده از تکنولوژی چاپ سه بعدی ZipDose تولید شده که در انحصار شرکت دارویی آپریسیا است.
 
چرا باید چنین محصولاتی را چاپ  کرد؟ امکان چاپ سه بعدی جدید این امکان را فراهم می‌آورد که به جای استفاده از یک داروی یکسان برای تمامی بیماران مشابه، هر دارویی را با ترکیبات خاص و به طور ویژه برای هر بیماری تولید کرد. و دلیل اینکه اول از همه به دنبال قرص رفته اند این است که علیرغم راحتی مصرف شربتها و داروهای مایع، تعیین دقیق دوز مواد تشکیل دهنده  در قرصها بسیار آسانتر است.
 
در واقع این قرص حاوی دقیقا ۱۰۰۰ میلی گرم levetiracetam است که یک ماده معمول در درمان صرح به حساب می‌آید.اما مهم اینجا است که به دلیل متخلخل بودن بسیار زیاد قرص چاپی، به محض اینکه با مایعات تماس پیدا کند حل می‌شود. در حقیقت این قرص در دهان شما حل می‌شود و چندان نیازی به قورت دادن ندارد. اینگونه هم مصرف آن ساده تر است و هم اینکه جذب سریعتر اتفاق می‌افتد.
 
آپریسیا مدعی است که این محصول اولین داروی چاپ سه بعدی دنیا است و آنها تنها شرکت داروسازی هستند که محصولات دارویی چاپ سه بعدی تولید می‌کنند.  البته باید گفت که این تنها محصول پزشکی تولید شده با تکنولوژی چاپ سه بعدی نیست. بلکه پیش از این هم برخی شرکتها اقدام به تولید اقلامی از جمله استخوان ترمیمی جمجمه، آتل دست سبک و مشبک جایگزین گچ و استنت نموده اند.
 
تجویز نسخه داروی Spritam از سال آینده میلادی آغاز خواهد شد.
 

 

برگرفته از
چاپ سه بعدی
لینک کوتاه