هوگو بارا از بلندپروازی‌های شیائومی می گوید

نویسنده:

۰۷:۵۰:۴۵

هوگو بارا، قائم مقام شیائومی یکی از مدیران ارشد سابق گوگل بوده است و اکنون به شکل غیر رسمی، زبان گویای شیائومی در کشورهای اروپایی و آمریکا شده است. وی در مصاحبه‌ای با خبرنگار وال استریت ژورنال به صحبت درباره مدل تجاری در حال تحول شرکت و نقشه‌های مورد انتظار برای گسترش شیائومی پرداخته است. در فوت و فن می تواند گزینه‌ای از این مصاحبه جذاب را مطالعه کنید.
بلومنستین: مدل تجاری شما بسیار متفاوت از شیوه عمل سامسونگ و اپل است. MiPhone شما قیمتی نصف محصولات اپل دارد. شما از بازاریابی ویروسی بهره می‌برید. شما پایگاه خوبی در میان طرفداران‌تان دارید. شما آنها را با طراحی خودتان درگیر و سرگرم می کنید. و حتی امروزه مقلدانی دارید که سعی می کنند یک کپی از شما در کارو کسب موبایل باشند. این مدل تجاری چگونه در چین و فرای آن توسعه یافت؟
بارا: بدون تردید فروش موبایل در چین و البته تمام دنیا به سمت فروش آنلاین حرکت می کند. در چین اکنون بیش از ۴۰ درصد فروش اسمارت فونها از طریق اینترنت و به صورت آنلاین انجام می گیرد که این یک رشد و ترقی بزرگ و معنی دار است. و اکنون بازی‌گرانی هم هستند که به طور ویژه‌ای تمرکزشان را بر بازار آنلاین گذارده‌اند. من فکر می کنم این کار تقلیدی از مدل تجاری است که ما یک سال پیش شروع کردیم.
ما به حرکت رو به جلوی خود ادامه می‌دهیم.ما به نوآوری ادامه خواهیم داد. برای مثال، ما برای اولین بار در چین برای برخی از محصولات درون اکوسیستم‌مان مدل سرمایه‌گذاری جمعی را آغاز کردیم. در میان طرفدارانمان پروژه‌ای را آغاز کردیم و آنها تصمیم گرفتند که چگونه و چطور از آن پشتیبانی کنند. اگر تعداد کافی از مردم حمایت خود را از آن اعلام کنند، آنگاه محصول را تولید خواهیم کرد.
این مدل به خوبی قابل توسعه و ارتقا است و به ما اجازه می‌دهد به شکل ویژه یک کسب و کار کاملا جدید خلق کنیم. چیزی ورای آنچه که امروز داریم.
بلومنستین: ارزان و مقرون به صرفه بودن یکی از کلیدهای اصلی رشد شما است. در این باره بیشتر صحبت کنیم.
بارا: مانترای همیشگی ما «نوآوری برای همه» هست. تمام تمرکز ما بر این است که بالاترین تکنولوژی را با کمترین قیمت ممکن برای کاربرانمان عرضه کنیم.
بلومنستین: تلفنهای همراه بسیار رقابتی شده‌اند، و اکنون بزرگترین نقطه ریسک شما سرویسها و محصولاتی است که به جز موبایلهای‌تان عرضه می‌کنید. اکنون با چه تعداد شرکت قرارداد همکاری دارید، و کارتان در زمینه ارائه خدمات به کاربرانی که چندین محصول متفاوت شیائومی را دارند چگونه پیش می رود؟
بارا: این همان چیزی است که ما آن را اکوسیستم شیائومی می‌نامیم. باید بگویم که لیست بلند بالایی از شرکتها وجود دارد که از همان ابتدای کار ما را حمایت می‌کردند. در برخی موارد، ما واقعا دو شرکت را با هم به کار میگیریم.
ما این شرکتها را به زنجیره تامین قطعاتمان افزوده‌ایم. به این معنی که آنها نیز برای همکاری با ما، همانند خودمان به بهترین قطعات ممکن با مناسب‌ترین قیمت دسترسی دارند. آنها به کارخانه‌ها هم دسترسی دارند.
ما همچنین از طریق تیم طراحی صنعتی‌مان هم به آنها متصل بوده و همکاری داریم. لذا آنها محصولاتی تولید می کنند که با زمان طراحی تمامی محصولات دیگرمان همخوانی دارد. سپس این محصولات را از طریق کانالهای فروش اختصاصی و با نام برند خودمان می‌فروشیم. ما اکنون از حمایت بیش از ۵۰ شرکت بهره می‌بریم.
یکی از آخرین تولیدات ما هم دستگاه تصفیه آب Mi بوده است. ما همچنین برخی تولیدات صوتی هم داریم. علاوه بر این دوربینهای امنیتی و فیلمبرداری هم تولید می کنیم.  این محصولات و صدها نمونه مانند آن، بخشی از تجربه سبک زندگی به روش شیائومی هستند. چیزی که ما آن را با تمرکز ویژه بر خانه‌های شما خلق می کنیم.
بلومنستین: شما به تازگی وارد بازار برزیل هم شده‌اید.  آیا می توانید درباره تجربه فروش در این بازار بگویید؟
بارا: برزیل چهارمین بازار بزرگ اسمارت فون در دنیا است و با سرعت بسیار بسیار زیادی در حال رشد است. و البته از سویی هم بازاری عجیب و غریب و کاملا محافظت شده است. برای ورود به بازار برزیل (از آنجایی که شناخت کاملی روی آن داریم) ما مجبور شدیم فعالیتهای تولید و کارخانه‌هایمان را به آنجا منتقل کنیم.
اما آنجا بازار مشتاقان تکنولوژی است، و به همین دلیل تقاضای ناپیدای موجود در آن واقعا چشمگیر است.
بلومنستین: فروش آنلاین شما در هند با سرعت در حال افزایش است. آیا از آنجا راضی هستید؟
بارا: بسیار خوشحالیم. موسسه تحقیقات بازار IDC اعلام کرد که در فصل دوم سال جاری شیائومی کمپانی شماره ۳ فروش آنلاین موبایل هند است و ۱۵ درصد این بازار را در چنته دارد. این برای شرکتی که تنها یکسال است وارد هند شده، بسیار خوب و عالی به شمار می رود.
من فکر می کنم که ما در واقع قدرت بازار و جهت آن را در هند تغییر دادیم. ما سرعت و شیوه فروش آنلاین اسمارت فون را در آنجا متحول کرده و افزایش دادیم. ما در سال ۲۰۱۴ که وارد بازار هند شدیم، ۲۰ درصد موبایل هوشمند این کشور به صورت آنلاین فروخته می‌شد. و اکنون این عدد به ۳۰ درصد رسیده است.
برگرفته از
شیائومی
لینک کوتاه