نرم افزاری برای تماشای جهان از چشم حیوانات

نویسنده:

۰۱:۰۶:۲۶

انسانها تنها می‌توانند طیف نوری قابل مشاهده را ببینند. اما بسیاری از حیوانات به شکل کاملا متفاوتی دنیا را تماشا می‌کنند. گروهی از محققان دانشگاه اگزتر به تازگی نرم افزاری تولید کرده اند که تصاویر را به شکل دیجیتالی به رنگ و شکلی تبدیل می‌کند که حیوانات آنها را می‌بینند. برای درک بهتر این موضوع بهتر است نگاهی دوباره به عکس ابتدای مطلب بیندازید. تصویر سمت چپ آن چیزی است که انسان می تواند ببیند و نیمه راست عکس نشان می‌دهد که یک مارمولک چگونه این منظره را مشاهده می‌کند. اگر دقت کنید می‌توانید ببینید که پهلوی شکم مارمولک ن ر چگونه با رنگ‌آمیزی مشخص شده و کاملا با نگاه از دور دو جنس از هم قابل تشخیص خواهند بود.

 

تصویر زیر هم به شما تفاوت نگاه به قاصدک را نشان می‌دهد. نیمه سمت چپ آنچیزی است که انسان می‌بیند   و نیمه سمت راست هم آن را از نگاه زنبور عسل به تصویر می کشد. بخش مرکزی گل نور ماوراء بنفش را جذب می‌کند  در حالی که انتهای گلبرگها آن را برای تطمیع حشرات بازتاب می‌دهد.
 
محققان پیش از این نرم افزارشان را برای فهم تغییر رنگ خرچنگ سبز ساحلی و همچنین ردیابی تغییرات رنگی در صورت زنان در دوره تخمک‌گذاری مورد استفاده قرار داده اند. اکنون این نرم افزار در دسترس عموم قرار گرفته و به شما اجازه می‌دهد تا با تماشای دنیا از نگاه حشرات، پرندگان و ماهی‌ها سرگرمی تازه‌ای داشته و جهان را بهتر درک کنید.
برگرفته از
چشم حیوانات
لینک کوتاه

دیدگاه