۱۰ ماده غذایی سالم

نویسنده:

۰۱:۰۵:۲۲

اصطلاحی وجود دارد که می‌گوید شما چیزی هستید که می‌خورید. اگر می‌خواهید نحیف و باریک‌اندام باشید، بایستی همواره از مواد غذایی سالم و ماهیچه‌ساز استفاده کنید. نکته مهم برای دستیابی به این هدف، استفاده از وعده‌ها و میان‌وعده‌های سرشار از پروتئین است که شکر و سدیم کمی دارند. با این حال، باید توجه داشته باشید که آب موردنیاز بدن را نیز تأمین کنید و مواد غذایی مصرف نمایید که حاوی ویتامین‌ها، مواد معدنی و مواد مغذی هستند که به عملکرد حداکثری ماهیچه‌ها کمک می‌کنند. این مواد مغذی عبارتند از چربی‌های امگا ۳، فسفر، پتاسیم و گلرنگ‌هایی که طبق تحقیقات انجام شده، به بهبود آسیب‌های ماهیچه‌ای کمک می‌کنند.

در ادامه به ۱۰ ماده غذایی سالم اشاره خواهیم کرد که بایستی به فهرست خرید خود اضافه نمایید.

  1. ماهی سالمون: ۳ اونس ماهی سالمون حاوی ۱۲۰ کالری، ۱۷ گرم پروتئین و ۵ گرم چربی است. همچنین این ماهی حدود ۴۵ درصد از ویتامین ب ۱۲ موردنیاز روزانه را تأمین می‌کند.
  2. ماست چکیده: این نوع ماست بیش از دو برابر ماست‌های دیگر پروتئین دارد، ۳۸ درصد سدیمش کمتر است و ۴۰ درصد شکر کمتری دارد.
  3. گوشت لخم گاو: تنها ۱۰ درصد یا کمتر چربی‌های اشباع شده و چربی کل رژیم‌های غذایی از این نوع گوشت به دست می‌آید.
  4. کلم قرمز: این نوع کلم که ۹۰ درصد آن را آب تشکیل داده، به تأمین آب بدن کمک می‌کند و حاوی گلرنگ‌های فتوکمیکالی است که ضدالتهاب محسوب می‌شود. همچنین کلم قرمز یک آنتی‌اکسیدان قوی است که با سرطان و بیماری‌های قلبی مقابله می‌کند.
  5. تخم‌مرغ: تخم مرغ را به صورت کامل مصرف کنید. یک عدد تخم‌مرغ بزرگ حاوی ۳.۶ گرم پروتئین در سفیده و ۲.۷ گرم پروتئین در زرده است. همچنین زرده تخم‌مرغ دارای چربی‌های امگا ۳ است که به کاهش التهاب کمک می‌کند و با استفاده از ریبوفلاوین در تبدیل کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها به انرژی مؤثر است.
  6. انواع توت: انواع مختلف توت دارای گلرنگ‌های آنتی‌اکسیدانی بسیار قوی هستند و ضدالتهاب محسوب می‌شوند. همچنین میزان ویتامین سی توت‌ها بسیار زیاد است و به دلیل برخورداری از میزان زیادی آب، به تأمین آب موردنیاز بدن کمک می‌کند.
  7. حموس: خوراک خمیرمانندی است که از نخود پخته، کوبیده و سیر تهیه می‌شود. این خوراکی حاوی میزان مناسبی کربوهیدرات و پروتئین است. همچنین حموس به تولید سلول‌های قرمز خون کمک می‌کند. حموس حاوی مواد معدنی مختلفی از جمله فسفر، پتاسیم و آهن است.
  8. آب آلبالو: آب آلبالو به کاهش ضعف و درد ماهیچه‌ها پس از دویدن طولانی یا ورزش سنگین کمک می‌کند.
  9. آب خنک: زمانی که ورزش می‌کنید، حتماً باید آب موردنیاز بدن را تأمین نمایید.
  10. شیرکاکائو: شیرکاکائوی کم‌چرب به بهبود ماهیچه‌های ورزشکاران کمک می‌کند. یک فنجان شیر کاکائوی کم‌چرب، ۲۳ گرم کربوهیدرات و ۸ گرم پروتئین دارد.

 

برگرفته از
غذای سالم
لینک کوتاه