تغییرات و باز سازماندهی بسیار بزرگ در گوگل: سوندار پیچای مدیرعامل می‌شود!

نویسنده:

۱۲:۳۵:۱۳

دو شریک قدیمی، لری پیج و سرگئی برین شرکت هولدینگ جدیدی با نام Alphabet تاسیس کرده‌اند و اکنون گوگل یکی از زیرمجموعه‌های آلفابت غول‌پیکر به حساب می‌آید. اکنون آلفابت یک شرکت مادر است که قرار است همه فعالیتهای نو‌آورانه و ابتکاری گوگل تحت این نام انجام شوند. 
 
لری پیج بعد از این عنوان مدیرعاملی آلفابت را بر عهده خواهد داشت و شریک دیگر، سرگئی برین بر صندلی رئیس هیئت مدیره ان جلوس خواهد کرد. در این گزارش خبری، لری پیچ مجموعه ای از اولویت های آلفابت را بر می‌شمارد:
* انجام کارهای بسیار بلندپروازانه و جاه طلبانه تر
* ترسیم دورنما و نگاهی بلندمدت تر به آینده
* قدرت دادن به کارآفرینان و شرکتهای بزرگ برای پیشرفت و جلوه نمودن
* سرمایه گذاری در مقیاس بزرگ در فرصتها و منابعی که می‌بینیم
* بهبود شفافیت و افزایش نظارت بر آنچه که انجام می‌دهیم.
* بهبود بیش از پیش گوگل با تمرکز دقیق و فراگیر
* و امیدوارانه… در نتیجه تمام این مسائل، بهبود زندگی هر تعداد ممکن از مردم کره زمین.
 
همچنین طبق این اعلامیه قرار شده تا سوندار پیچای مدیرعاملی گوگل را بر عهده بگیرد. البته وی از ماه اکتبر مسئولیتهای بسیار گسترده‌ای در این شرکت داشته و به عنوان دست راست لری پیچ (و تقریبا مدیرعامل گوگل)‌ شناخته می‌شد. اما از این پس رسما این عنوان را در اختیار دارد.
 
در بیانیه خبری گوگل، پیج برای تحسین و ستایش پیچای اینچنین می‌گوید: «این برای ما و هیات مدیره کاملا واضح است که اکنون زمان مدیرعاملی سوندار بر گوگل فرا رسیده است. من احساس خوش‌شانسی می‌کنم که چنین فرد بااستعدادی را در گوگل داریم که با خیال راحت خودم را از کارهای معمول کنار بکشم و اندکی وقت بیشتر برای ادامه و توسعه رویاهایم داشته باشم.»
 
اگرچه این موضوع اندکی گیج کننده است، اما بسیاری بر این باورند که چنین تغییرات و بازسازی باعث رشد بیشتر گوگل خواهد شد.
 
طی سالهای گذشته این شرکت مرتبا بزرگ و بزرگتر شده. به گونه‌ای که اکنون ماموریت اولیه آن برای سروسامان دادن به اطلاعات جهان تنها بخش کوچکی از دغدغه‌های لری و سرگئی را تشکیل می‌دهد. 
 
برای مثال گوگل در ژولای ۲۰۱۳ از برنامه های خود برای تاسیس شرکتی جهت درمان مرگ و جلوگیری از آن خبر داد. این شرکت که Calico نامیده می‌شود، به شکل کاملا مجزا از گوگل مدیریت شده و اکنون قرار است از زیرمجموعه‌های آلفابت باشد.
 
یکی دیگر از مشاغل مستقلی که گوگل در آن درگیر شده Nest است. یک مجموعه ارائه دهنده خدمات و ابزارهای متصل به اینترنت خانگی  و اتوماسیون منزل است. Google Capital و Google Ventures هم مشغول فعالیتهای سرمایه گذاری در زمینه های مختلف هستند. گوگل فیبر هم که قصد دارد با فیبر نوری اینترنت فوق‌العاده سریع را به تمام آمریکا و شاید جهان برساند. گوگل ایکس هم که یک آزمایشگاه سری برای پروژه‌های تخیلی و بلندپروازانه این شرکت است که نتیجه آن تولیداتی چون ماشینهای خودران گوگل هستند.
 
در این میان احتمالا شرکتهای چون یوتوب و اندروید هم به عنوان زیرمجموعه آلفابت، اما در چارت سازمانی زیرگروه گوگل خواهند بود. از نظر ساختاری اینگونه لری پیج می‌تواند کسب و کارهای به ظاهر مستقل گوگل را در زیر یک سقف گرد آورده و با استراتژی متحدی به آنها جهت دهد. در خصوص مدل کسب و کار تازه هم پیج می‌گوید: «آلفابت درباره کنترل کسب و کارهایی است که هر کدام استقلال لازم و مدیران قدرتمندی را درون خود دارند. به طور کلی مدل کاری ما اینگونه است که هر کسب و کار و تجارت مستقل مان، مدیرعال جداگانه ‌ای با اختیارات لازم خواهد داشت. این در حالی است که من و سرگئی تنها در مواقع نیاز خدمات مختلفی به آنها عرضه خواهیم کرد. ما با دقت سخت‌گیرانه ای بحث تخصیص سرمایه را مدیریت می‌کنیم و سعی می‌کنیم با رهبری و مشاوره از کارکرد خوب و بدون نقص هر کار و کسب اطمینان حاصل نماییم. همچنین تمام تلاشمان را به کار می‌بندیم تا مدیرعاملهایی عالی و قدرتمند برای هر بخش انتخاب کنیم .»
 
به نظر می‌رسد که پیج دیگر علاقه‌ای ندارد که درگیر جزئیات اجرایی و مدیریتی کار و کسبهایی چون گوگل شود. و دیگر نمی خواهد دائم در حال برگزاری جلسات و برنامه‌هایی برای توجیه و توضیح  و جمع‌آوری سرمایه به ازای هر کلیک باشد. 
 
البته هنگامی که به مسائل مالی نگاه کنید موضوع اندکی نگران کننده خواهد بود. در میان تمام این شرکتها تنها گوگل است که سودآور بوده و برای مدیران آلفابت پول درمی‌آورد. Calico که فقط سرمایه ها را قورت می‌دهد. آزمایشگاه‌های ایکس لبز هم ماهیتا تجربه بسیار خوبی در سوزاندن سرمایه دارند.  Nest هم هنوز به سودآوری لازم نرسیده است.
 
باید دید کارکنان گوگل از اینکه گاو شیرده تمامی زیرمجموعه‌های آلفابت عظیم الجثه باشند، چه احساسی خواهند داشت. اما پیج سعی دارد این مشکل را هم در آینده با تمرکز بر هزینه کرد و سودآور کردن شرکتها حل کند.
 
به عنوان بخشی دیگر از این تغییر بسیار بزرگ، امید کردستانی از مدیریت بخش توسعه کسب و کار گوگل کناره گیری می‌کند و در آینده مشاور ارشد آلفابت و گوگل خواهد بود. البته کردستانی در یک سال گذشته هم چنین مسئولیتی را بر عهده داشته است. 
 

 
 

برگرفته از
سوندار پیچای
لینک کوتاه

دیدگاه