همه آنچه که درباره سوندار پیچای، مدیرعامل تازه گوگل نمی‌دانیم!

نویسنده:

۰۵:۵۹:۲۳

اکنون لری پیچ هم مدیرعاملی یک شرکت هولدینگ تازه تاسیس با نام آلفابت را بر عهده دارد که گوگل یکی از شرکتهای زیرمجموعه آن است. از دیگر زیرگروه‌های آلفابت می‌توان به Life Sciences (فعال در زمینه تولید لنزهای چشمی حساس به قند) و Calico (شرکتی متمرکز بر مبارزه با مرگ و به دنبال راز طول عمر) نام برد. سرگئی برین هم رئیس هیئت مدیره آلفابت است.
 
سوندار پیچای هم که پیش از این مدیر بخش اندروید و کروم بود، اکنون جایگاه مدیرعاملی گوگل را کسب کرده است. به نظر می‌رسد نیروهای مستعد هندی جای خود را به خوبی در غولهای تکنولوژی باز می‌کنند و بعد از موفقیت ساتیا نادلا در مایکروسافت، این دومین هندی است که چنین جایگاه مهمی در یک شرکت مشهور تکنولوژی آمریکایی را کسب می‌کند.
 
اما احتمالا شما هم مانند بسیاری هنوز سوندار پیچای را چندان نمی شناسید و حتی شاید نامش را هم نشنیده باشید. او اولین بار در سال ۲۰۰۴ به گوگل پیوست و سرانجام چنان توانست خودش را در این شرکت اثبات کند که به دست راست لری پیچ (مدیرعامل)‌ تبدیل شد.
 
او اهل ایالت تامیل نادو هند است، پیچای مدرک لیسانس تکنولوژی خود را از مؤسسه فناوری هند کاراگپور دریافت کرد. سپس به داشگاه استنفورد رفت تا مدرک کارشناسی ارشدش را کسب کند و آنگاه از مدرسه وارتون دانشگاه پنسیلوانیا
 مدرک MBA گرفت. وی در مدرسه وارتون موفق شد جوایز و عنوان پر افتخار Siebel Scholar و Palmer Scholar را از آن خود کند.
 
 وی قبل از ورود به گوگل، مدتی یکی از مهندسان شرکت Applied Materials بود و سپس به عنوان مشاور مدیریت وارد شرکت McKinsey & Company  شد.
 
 پیچای در سال ۲۰۰۴ به عنوان معاون ارشد بخش مدیریت محصول وارد گوگل شد و سپس مدیریت تیم کاری مرورگر و سیستم عامل کروم گوگل را بر عهده گرفت.
 
 به زودی پیچای مسئولیتهای بیشتری را بر عهده گرفت. وی در این زمان با محصولات مختلفی از گوگل سرگرم بود. از این پروژه‌ها می توان به گوگل سرچ فایرفاکس، گوگل تولبار، دسک‌تاپ سرچ، گوگل گیر و گجتهای آن نام برد. در سپتامبر ۲۰۰۸ پیچای نظاره‌گر عرضه موفق مرورگر وب کروم به بازار بود و کمتر از یک سال بعد هم با مدیریت وی، سیستم‌عامل بر پایه وب کروم برای نت‌بوک‌ها و کامپیوترهای دسک‌تاپ به دست مصرف کنندگان رسید.
 
 در سال ۲۰۱۲ هم سوندار پیچای بخش دیگری از گوگل را به کارنامه موفق خود اضافه کرد. پس از آنکه داو گرایارد مدیر بخش گوگل اپس این شرکت را رها کرد تا استارت‌آپ خود با نام Upstart را راه‌اندازی کند، هیچ کس بهتر از سوندار به درد مدیریت این بخش نمی‌خورد.
 
 یک سال بعد هم پیچای ریاست بخش اندروید را به عهده گرفت. این زمانی بود که گوگل در مارس ۲۰۱۳ اندی رابین (موسس و مدیرعامل اندروید) را کنار گذارد. 
 
 مدیر محصول قبلی گوگل، کریس بکمن به تازگی در یک پست وبلاگی بسیار خوب درباره پیچای صحبت کرده بود و به ستایش تواناییهای پیچای در اداره امور چندین پروژه سخت و همچنین تیم سازی بسیار قوی وی پرداخته بود: «او تیمی بسیار عالی را استخدام کرده، آموزش داده و حفظ کرده است. تیم مدیریت محصول سوندار شهرت بسیار خوبی داشته و جزو بهترینهای ممکن به شمار می روند. شهرتی درست به اندازه تیم مهندسان نرم افزار بخش Search Quality
 
 زمانی که پیچای تحت مدیریت ماریسا مایر کار می کرد به خوبی توانست از خود گذشتگی و سرسپردگی تیمش به اهداف گوگل را به نمایش بگذارد. بنا بر گفته امیر افراتی در سایت اینفورمیشن، پیچای ساعتها بیرون دفتر مایر به انتظار ایستاده بود تا اطمینان یابد وی امتیازات بالایی برای عملکرد کاری تیمش ثبت می‌کند. 
 
 علاوه بر مهارتهای مدیریت تیمی وی، افراتی اشاره می‌کند که پیچای در هر جایی که لازم باشد حاضر و آماده به کار است. افراتی همچنین گزارش می کند که در نمایشگاه CES لاس وگاس پیچای به مدیر محصولات موبایل سامسونگ گفته بود که گوگل مایل است تا از همکاری عظیم موبایلی با این شرکت پا پس بکشد. سابقه چشمگیر پیچای در گوگل باعث شد که توییتر سعی کند به وی نزدیک شده و او را در سمت مدیر محصول این شبکه اجتماعی به خدمت بگیرد. اما پیچای در نهایت این پیشنهاد را رد کرد. علاوه بر تمایل تویتر، اسم پیچای به عنوان یکی از داوطلبان بالقوه مدیرعاملی مایکروسافت پس از استعفای بالمر مطرح گردید.
 
 در اکتبر ۲۰۱۴ هم گوگل اعلام کرد که لری پیچ تصمیم دارد برای فوکوس روی چشم‌اندازی بزرگتر، اندکی از مسئولیتهای روزانه پا پس بکشد. و در این هنگام بود که پیچای نقشهای مهمتری را بر عهده گرفت.
 
و پس از این بود که پیچای مدیریت بسیاری از محصولات اصلی گوگل، شامل جستجو، نقشه، تحقیقات، گوگل پلاس، اندروید، کروم، زیرساختها، تجارت و تبلیغات و گوگل اپس را بر عهده داشت. و سرانجام در بیانیه خبری روز گذشته بود که پیچای رسما سمت مدیرعاملی گوگل را بر عهده گرفت. لری پیچ در این بیانیه آورده است که: 
«در واقع از اکتبر گذشته که وی مسئولیت  مدیر محصولات و مهندسی کسب و کار اینترنت ما را بر عهده گرفت، به این مقام رسیده بود. سرگئی و من از فرآیند کاری و فداکاریهای وی برای شرکت بسیار هیجان زده‌ایم. و برای ما و هیات مدیره بسیار واضح است که اکنون زمان آن رسیده تا سوندار مدیرعامل گوگل شود. من بسیار خوش‌شانسم که فردی چنین با استعداد داریم تا مسئولیت های گوگل را بر عهده وی  بگذاریم و اینگونه من زمان آزاد بیشتری دارم تا به رویاپردازی‌هایم ادامه دهم.»
 
 

 

برگرفته از
سوندار پیچای
لینک کوتاه