چرا پوست انگشتان دست و پا در آب چروک می‌شود؟

نویسنده:

۰۴:۵۵:۳۵

برخی افراد علت چروک شدن پوست انگشتان دست و پا در آب را عبور آب از لایه بیرونی پوست می‌دانند و معتقدند عبور آب باعث می‌شود پوست متورم شده و چروک شود. با این حال، ظاهراً این استدلال درست نیست.

علت اصلی چروک شدن پوست انگشتان در آب این است که رگ‌های خونی زیر پوست در اثر عکس‌العمل سیستم عصبی به صورت غیرارادی منقبض می‌شوند. به همین دلیل لایه بالایی پوست چروک می‌شود.

دانشمندان از طریق مشاهده و بررسی پوست افرادی که دچار آسیب عصبی شده بودند، به این نتیجه دست یافتند؛ زیرا پوست انگشتان این افراد به هنگام قرار گرفتن در آب چروک نمی‌شود.
با این حال چرا این اتفاق می‌افتد و هدف از چروک شدن پوست انگشتان دست و پا که به صورت غیرارادی اتفاق می‌افتد، چیست؟ شاید به این دلیل باشد که انگشتان دست و پا بتوانند در شرایطی که آب وجود دارد، اصطکاک بهتری داشته باشند.

در واقع طبق تحقیقی که در سال ۲۰۱۳ و توسط دانشمندان دانشگاه نیوکستل انگلیس صورت گرفت، انگشتانی که پوستشان چروک شده بهتر می‌توانند با اشیاء خیس کار کنند. با این حال، طبق یک تحقیق دیگر که در سال ۲۰۱۴ انجام شد، انگشتان چروک تأثیری در کار با اشیاء خیس نداشتند.

ظاهراً هیچ کدام از این دو تحقیق به اندازه کافی خوب نیستند. حالا که علت چروک شدن پوست انگشتان دست و پا در آب را می‌دانیم، باید تحقیقات بیشتری صورت بگیرد تا هدف این عکس‌العمل غیرارادی مشخص شود.

 

برگرفته از
پوست انگشتان
لینک کوتاه

دیدگاه