زمانی که یکی از وعده‌های غذایی را نادیده می‌گیرید، چه اتفاقی در بدن می‌افتد؟

نویسنده:

۱۱:۰۲:۵۷

اگرچه عکس‌العمل بدن نسبت به نادیده گرفتن یک وعده غذایی به عواملی همچون سن، میزان سلامت عمومی و رژیم غذایی بستگی دارد؛ اما نادیده گرفتن یک وعده غذایی و عدم مصرف غذا در یک وعده یک سری فرآیندهای فیزیکی را تحریک خواهد کرد که گاهی مثبت و گاهی منفی هستند.

۱. نادیده گرفتن یک وعده غذایی ممکن است باعث کاهش وزن شما شود؛ اما به یک شرط.
برخلاف تمام چیزهایی که در مورد کالری‌های مصرفی و کالری‌های سوزانده شده می‌دانید، ارتباط میان نادیده گرفتن وعده غذایی و کاهش وزن کمی پیچیده است. طبق برخی تحقیقات که در دانشگاه ایالت اوهایو انجام شده‌، با نادیده گرفتن یک وعده غذایی در کوتاه‌مدت وزن اضافی را از دست می‌دهید؛ اما در نهایت چربی‌های دور شکم به سراغتان خواهند آمد. بسیاری از تحقیقات نشان داده‌اند وزنی که از دست می‌دهید به دلیل کاهش ماهیچه‌ها اتفاق می‌افتد، نه چربی‌هایی که باید از بین بروند.

۲. با نادیده گرفتن یک وعده غذایی، التهاب‌ها تسکین می‌یابند.
از آرتروز گرفته تا سرطان و بیماری‌های قلبی، بسیاری از بیماری‌های جدی به دلیل آسیب ناشی از التهاب‌های مزمن ایجاد می‌شوند. ظاهراً اگر مدتی روزه بگیرید، روند بازسازی سلول‌ها تحریک می‌شود. اگرچه روزه‌داری به شکل‌ها و ابعاد مختلفی صورت می‌گیرد، اما کاهش التهاب‌ها ممکن است تنها پس از نادیده گرفتن یک وعده غذایی شروع شود.

۳. ممکن است دچار کمبود مواد مغذی شوید.
اگرچه گاهی نادیده گرفتن وعده‌های غذایی مفید واقع می‌شود؛ اما بهره‌مندی از مزایای این روند به برنامه‌ریزی دقیقی نیاز دارد. در غیر این صورت احتمال ابتلا به کمبود مواد مغذی که با خستگی، عملکرد ضعیف ذهن و بیماری‌های دیگر ارتباط دارد، افزایش می‌یابد. اگر می‌خواهید روزه بگیرید، بهتر است با یک متخصص تغذیه یا افراد متخصص دیگر مشورت کنید تا مطمئن شوید به اندازه کافی پروتئین، ویتامین‌ها، مواد معدنی و اسیدهای چرب ضروری را در وعده‌های غذایی خود دارید.

۴. احتمال ابتلا به برخی بیماری‌ها افزایش می‌یابد.
اگر هر روز بدون صبحانه روز خود را آغاز می‌کنید، ممکن است دچار مشکل شوید. طبق یک تحقیق، زنانی که صبحانه نمی‌خورند، ۲۰ درصد بیشتر احتمال دارد دچار دیابت نوع ۲ شوند. طبق یک تحقیق دیگر، مردانی که معمولاً صبحانه نمی‌خورند، بیشتر دچار بیماری‌های قلبی می‌شوند. بدن بایستی به صورت مرتب تغذیه شود تا بتواند سطح لیپیدهای خونی مانند کلسترول، هورمون‌هایی مانند انسولین و فشارخون عادی را حفظ کند. در کل شب زمانی که خواب هستیم، در واقع روزه‌ایم. در نتیجه اگر صبح‌ها صبحانه نخوریم، به بدن فشار وارد می‌شود و با گذشت زمان منجر به بروز مقاومت نسبت به انسولین، دیابت نوع ۲ و مشکلات فشارخون می‌گردد.

۵. احتمال جایگزینی وعده غذایی با یک ماده غذایی کم‌ارزش افزایش می‌یابد.
طبق گفته محققان دانشگاه کورنل (Cornell )، افرادی که وعده‌های غذایی را نادیده می‌گیرند، ۳۱ درصد بیشتر احتمال دارد مواد غذایی کم‌ارزش مصرف کنند. همچنین افرادی که بین ساعات اوج گرسنگی یعنی ۴ الی ۷ بعدازظهر خرید می‌کنند، بیشتر مواد غذایی پرکالری می‌خرند.

۶. ممکن است با نادیده گرفتن وعده غذایی، در حین ورزش چربی بیشتری بسوزانید.
طبق یک تحقیق در سال ۲۰۱۳، افرادی که صبح‌ها ورزش می‌کنند، با معده خالی ۲۰ درصد بیشتر چربی می‌سوزانند. نحوه عکس‌العمل بدن نسبت به نادیده گرفتن یک وعده غذایی به سایر مواد غذایی که در وعده‌های دیگر می‌خورید و شدت ورزش بستگی دارد.

۷. ممکن است در نهایت عادت ورزش کردن را کنار بگذارید.
اگرچه ورزش صبحگاهی با معده خالی مزایایی به همراه دارد؛ اما این معادله ممکن است در طول روز به هم بخورد. اگر سطح پایین شکر خون و الزام کار فیزیکی و مسئولیت‌های دیگر خود را با یکدیگر ترکیب کنید، احتمالاً ورزش کردن به صورت ناشتا دیگر ممکن نخواهد بود.

۸. ممکن است بیمار شوید.
پس از ورزش روزانه، افزایش ناگهانی کورتیزول باعث سرکوب سیستم ایمنی می‌شود. اگر پس از ورزش کربوهیدرات مصرف کنید، از بروز این حالت جلوگیری می‌شود. هر قدر مدت بیشتری گرسنه بمانید، احتمال بروز سردرد، خستگی، گرسنگی بیش‌ازاندازه و حتی عفونت افزایش می‌یابد.

 

برگرفته از
وعده‌های غذایی
لینک کوتاه