ایستاده کار کنید!

نویسنده:

۱۲:۵۶:۱۴

طبق یک تحقیق جدید که در استرالیا انجام شده، اگر روزی ۲ ساعت به جای نشستن، سرپا بایستید، سطح شکر و کلسترول خون بهبود می‌یابد. راه رفتن مزایای دیگری نیز برای کاهش سایز دور کمر دارد.

محقق ارشد این تحقیق در بیانیه‌ای اظهار داشت: «نتایج به‌دست‌آمده از این تحقیق، مدارک و شواهد اولیه و مهمی فراهم آورده‌ که نشان می‌دهد افزایش مدت‌زمان ایستادن یا راه رفتن به جای نشستن برای سلامت قلب و افزایش سوخت‌وساز مفید است».
در این تحقیق حدود ۷۰۰ مرد و زن بین سنین ۳۶ تا ۸۰ شرکت داشتند. تمام فعالیت‌های این افراد در طول ۲۴ ساعت شبانه‌روز به مدت یک هفته تحت نظارت قرار داشت. بدین طریق مشخص می‌شد یک فرد چند ساعت در طول روز می‌نشیند، می‌ایستد، قدم می‌زند، دراز می‌کشد یا می‌خوابد.

به صورت میانگین افراد شرکت‌کننده حدود ۸٫۸ ساعت در روز می‌نشستند، ۴٫۹ ساعت می‌ایستادند و ۲ ساعت قدم می‌زدند. همچنین این افراد حدود ۱٫۲ ساعت در روز فعالیت‌های فیزیکی متوسط تا شدید انجام می‌دادند.
محققان دریافتند هر ۲ ساعت ایستادن با کاهش ۲ درصدی سطح شکر خون در حالت ناشتا و کاهش ۱۱ درصدی سطح تری‌گلیسیرید یا چربی خون ارتباط دارد.
علاوه بر این اگر به جای ۲ ساعت نشستن، ۲ ساعت قدم بزنید، شاخص توده بدنی شما تا ۱۱ درصد و سایز دور کمر تا ۷٫۵ سانتی‌متر کاهش می‌یابد.

این نتایج نشان می‌دهد اگر مدت‌زمان نشستن را کاهش داده و مدت‌زمان ایستادن را افزایش دهید، برای سلامت قلب و افزایش سوخت‌وساز بدن مؤثر واقع خواهد شد. با این حال، بهتر است از میزهای کاری استفاده کنید که تردمیل دارند. بدین طریق می‌توانید وزن خود را کاهش دهید.

همچنین در ماه ژوئن یک سری از محققان توصیه کردند افرادی که به اصطلاح پشت‌میز‌نشین هستند، حداقل هر روز ۲ ساعت ایستاده کار کنند.

 

برگرفته از
ایستادن
لینک کوتاه

دیدگاه