[اعلامیه] ضرورت نظارت بیشتر بر عملکرد کدهای پرداخت موبایلی

نویسنده:

۰۴:۲۸:۵۹

به گزارش روابط عمومی شرکت آسان پرداخت، نشست خبري روزشنبه مورخ 31 مرداد ماه 1394 با حضور خبرنگاران حوزه اقتصادي و مديران مجموعه آپ در آسان پرداخت برگزار شد.

به عبارت دیگر اعتماد و اطمینان مردم به شیوه های پرداخت الکترونیکی هنوز به مراقبت و تقویت نیاز دارد چرا که کوچکترین شک و شبهه ای می تواند ریشه های نهال اعتماد عمومی به این صنعت را به سرعت بسوزاند.سردار هادیان فر رئیس پلیس فتا در بازدیدی که چند هفته گذشته از آسان پرداخت داشتندبر این امر مهم اشاره کردند.

منصوری ادامه داد؛خوشبختانه شرکت آسان پرداخت به عنوان اولین شرکت و برند درحوزه پرداخت موبایلی موفق شد علاوه بر کسب اعتماد نهادهای نظارتی، بستری بسیار امن و با کیفیت را فراهم آورد و به همین دلیل توانست به عنوان نخستین شرکت خصوصی کشور مجوزهای لازم را از مراجع ذیصلاح کسب کند.
این اعتماد حاکمیتی به زودی نتیجه خود را نشان داد و مردم نیز که با یک پدیده فناوری به نام آپ آشنا شده بودند به مرور زمان به چابکی و امنیت آن پی بردند و اکنون بیش از شش سال است که در این مسیر پیشتاز خدمت رسانی به مردم هستیم.

مدیر عامل آسان پرداخت افزود؛ به تدریج شرکت های دیگری هم با الگو برداری از این فضا پا به عرصه گذاشتند که ایده های خلاقانه و پیشتاز آپ توانست این حوزه را پویا تر کند. البته باید یادآور شوم این فضای کار بسیار جدی و حساس است و همه همکاران ما باید با دقت بیشتری در این کسب و کار تازه قدم بردارند چرا که اگر امنیت و سرعت به عنوان مهمترین شاخص های پرداخت الکترونیک جدی گرفته نشود به اعتماد عمومی مخاطبان لطمه می خورد. خوشبختانه اعتماد عمومی مردم به کیفیت، امنیت و سرعت خدمات آسان پرداخت منجر اعتماد سازی عمومی در این زمینه شد و صد البته که ما نیز از این ارائه دقیق و با کیفیت خدمات انتفاع داشتیم و اکنون نزدیک به هفتاد درصد سهم بازار را در اختیار داریم.
 تبلیغات تجاری در مورد امنیت پرداخت های الکترونیکی خصوصا روش «یو اس اس دی» طی ماه های اخیر افزایش معناداری پیداکرده است. تقریبا تمام شرکت های ارائه دهنده خدمات پرداخت الکترونیکی به دنبال جذب کاربر بیشتر و به تبع آن تراکنش بیشتر هستند، این تمایل طبیعتا به رقابت ها دامن زده که به خودی خود بد نیست اما توجه به این نکته مهم این است که تشخیص صلاحیت ها و ضریب امنیت خدمات ارائه شده توسط هر شرکت پی اس پی تنها در انحصار و شایستگی نهادهای ناظر بر این حوزه مانند بانک مرکزی و شاپرک است و نباید اجازه داد در جریان تبلیغات و رقابت ها، یک شرکت امنیت خدمات ارائه شده توسط دیگر شرکت ها را زیر سؤال ببرد.
وی ادامه داد:آسان پرداخت با وجود پیشتازی و کسب عنوان اولین و بزرگترین شرکت ارائه کننده این خدمات همواره به موضوع اعتماد عمومی نیز توجه داشته و هرگز در تبلیغات تجاری خود سواستفاده ای از اعتماد عمومی نکرده است.  در واقع تخریب امنیت سایر شرکت ها با انحصاری دانستن تراکنش های امن در خدمات یک شرکت، قطعا به خدشه دار شدن اعتماد عمومی به حوزه پرداخت الکترونیکی منجر خواهد شد و در این صورت منافع عمومی همه مردم به خطر می افتد.
اما در خصوص فضای این کسب و کار هم لازم است به یک نکته اشاره کنم. تأخیر در اصلاح نظام کارمزد خدمات پرداخت الکترونیکی و ادامه شرایط گذشته، زمینه ساز بسیاری از رویه های غیراقتصادی در این حوزه شده است. در حالی که اگر نهادهای تصمیم گیر هرچه زودتر اصلاحات لازم را در این مورد انجام دهند، جلوی ساز و کارهای غیربهره ور که به اقتصاد کلان کشور ضربه می زند، گرفته خواهد شد.
در واقع نظام قیمتی و کارمزد در هر کسب و کاری تعیین کننده مناسبات میان تمامی بازیگران است و اگر بدرستی تعیین و تنظیم شود در نهایت سود اصلی را مصرف کنندگان خدمات و کالاها خواهدن برد. از این رو اگر شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی هرچه زودتر نظام مورد خود را نهایی و ابلاغ کنند بدون شک بخش زیادی از مناسبات غیراقتصاد و مخل بهبود فضای کسب و کار در حوزه پرداخت الکترونیکی اصلاح می شود.
 
وی در پاسخ به پرسشی در مورد احتمال حضور شرکت های بین المللی پرداخت در ایران گفت: حتی در صورت حضور شرکت های مطرحی مانند ویزا و مستر و … اصلا به صلاح نیست شبکه پرداخت داخلی را در اختیار شرکت های خارجی قرار دهیم.
این فعال حوزه پرداخت الکترونیکی ادامه داد: خوشبختانه شبکه پرداخت داخلی ایران تقریبا در جهان کم نظیر است و نیازی به حضور شرکت های خارجی نیست البته برای تسهیل پرداخت گردشگران خارجی در داخل ایران، یا مسافران ایرانی در خارج از کشور بایدامکان استفاده از شبکه های پرداخت بین المللی فراهم شود.

برگرفته از
عملکرد کدهای پرداخت موبایلی
لینک کوتاه
برچسب ها