زدودن گرد و غبار از سنسور دوربین با استفاده از قلم موی سنسور

نویسنده:

۰۲:۴۵:۱۹

اغلب دوربین DSLR با یک سیستم درونی پاکسازی سنسور عرضه می شوند که با تکان دادن سنسور ذراتی خارجی را از روی آن می زدایند. اما این سیستم بدون خطا نیست. نخستین کار شما اتخاذ روشی پیشگیرانه است :لنزها را تنها در مواقع لزوم و در محیط های به نسبت عاری از گرد و غبار تعویض نمایید. پیش از تعویض لنزها ، همیشه دوربین را خاموش کنید. برای پاکسازی کامل سنسور باید از سیستم پاکسازی مرطوب یا خشک سنسور استفاده نمایید. محصولات مختلفی در بازار وجود دارد اما طرز کار همه آنها مشابه هم است:آنها با مکش یا دمیدن به زدودن ذرات موجود روی لنز دوربین می پردازند. این کار آن چنان که تصور می کنید سخت نیست ، اگرچه باز هم باید با احتیاط رفتار کنید. در این آموزش ، استفاده از سیستم Sensor Swab را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

1) پاکسازی دستی سنسور

در محیطی تمیز ، عاری از زباله ها یا حیوانات پشمالو ، مطمئن شوید که باتری دوربین شما شارژ شده و لنز برداشته شده است. دوربین را روشن کنید و بعد گزینه پاکسازی دستی سنسور را در منوی دوربین بیابید. برای مثال در دوربین Canon EOS 400D ، باید به Setup Menu 2 بروید وگزینه Sensor Cleaning :Manual را انتخاب نمایید. با این کار آینه حرکت کرده و شاتر باز می شود و متعاقبا تا زمان خاموش شدن دوربین می توانید به سنسور آن دست یابید.


2) آماده کردن قلم مو

نخست از ابزاری دمنده برای پاک سازی گرد و غبار های روی سنسور استفاده نمایید. هنگامی که تا جای ممکن غبار را پاک کردید یک قلم موی سنسور با اندازه مناسب را از شکاف خود بیرون آورید و سه قطره از مایع پاک کننده Eclipse E2 روی آن بریزید.مراقب باشید که پد را مرطوب نکنید.


3) خشک کردن کناره‌ها

قلم مو را در زاویه ای قائمه قرار دهید و از فشارهایی جزئی و از چپ به راست در حرکتی یکنواخت برای پاک کردن سنسور استفاده نمایید.اکنون با همان زاویه در جهت مخالف اقدام به انجام این کار کنید و از تمامی لبه های قلم مو استفاده نمایید.


4) پایان کار

از مایع های پاک کننده مبتنی بر الکل برای پایان کار استفاده کنید. از هر لبه تنها یک بار برای پاک کردن استفاده کنید چراکه در صورت استفاده مکرر امکان بازگشت غبارهای زدوده شده روی سنسور وجود خواهد داشت. دوربین را خاموش کنید و لنز را در جای خود قرار دهید. گرد و غبار روی سنسور مسلما خیلی کمتر از گذشته شده است اما ممکن است تمامی ذرات برداشته نشده باشند. می توانید از کوچکترین گشودگی دیافراگم برای گرفتن یک عکس آزمایشی از نواحی روشن و خالی از جزئیات نظیر اسمان استفاده کنید . می توانید با انجام بزرگنمایی روی قسمت های مختلف عکس مطمئن شوید که لبه های لنز هم عاری از گرد و غبار است. اگر از نتیجه کار راضی نباشید می توانید مراحل بالا را تکرار نمایید.

برگرفته از
فوت و فن عکاسی
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه