سیستمی که نقشه چاله‌های روی جاده را نشان می‌دهد

نویسنده:

۰۳:۵۷:۳۸

طبق یک تحقیق که در سال ۲۰۱۴ صورت گرفته، هزینه چاله‌های روی جاده برای رانندگان آمریکایی حدود ۶٫۴ میلیارد دلار است و یک‌سوم مرگ‌ومیرهای ناشی از تصادفات رانندگی که حدود ۱۱ هزار نفر در سال است، به دلیل شرایط بد جاده اتفاق افتاده‌اند. قسمت عمده‌ای از شرایط بد جاده به همان چاله‌ها برمی‌گردد.

بخشی از این مشکل توسط عکس‌العمل سریع کارمندان سازمان‌های مسئول رفع می‌شود؛ اما طبیعت غیرقابل‌پیش‌بینی چاله‌ها باعث می‌شود ردیابی آن‌ها دشوار باشد. بیشتر شهرداری‌ها برای شناسایی موقعیت چاله‌هایی که باید تعمیر شوند، به ارائه گزارش‌هایی روی کاغذ اکتفا می‌کنند. اگر اختراعی که هفته گذشته توسط گوگل ثبت شده، به واقعیت بپیوندد، روشی سریع و دقیق برای دسترسی به نقشه چاله‌های روی جاده به زودی ارائه خواهد شد.

سیستمی که گوگل حق امتیاز آن را ثبت کرده، نرم‌افزاری را نشان می‌دهد که از دو حسگر یعنی جی‌پی‌اس و شتاب‌سنج عمودی استفاده می‌کند تا به صورت خودکار چاله‌های مخرب روی جاده‌ را ثبت کند. زمانی که راننده‌ای از روی یک چاله رد شود، حسگر حرکتی شدت ضربه یا تکان اتومبیل را ثبت کرده و آن را با موقعیت جغرافیایی جاده برچسب می‌زند. سپس این اطلاعات را روی کلاد آپلود می‌کند. این نرم‌افزار خاص، موارد نابهنجار و گزارش‌های تکراری را حذف می‌کند. شاید بتوان گفت این نرم‌افزار گزارش‌هایی اختصاصی در مورد وضعیت هر جاده ارائه می‌دهد.

این سیستم گوگل، اولین تلاش برای موقعیت‌یابی چاله‌ها از طریق منابع گروهی نیست. برنامه‌ای به نام Street Bump که توسط شهر بوستون اجرا شده، اپلیکیشنی است که اطلاعات جی‌پی‌اس و شتاب‌سنج گوشی هوشمند را روی یک سرور مرکزی آپلود می‌کند و در مورد چاله‌های تعمیرنشده جاده‌های مختلف به راننده هشدار می‌دهد. با این حال این برنامه برخلاف سیستم گوگل به فعل‌وانفعالات دستی نیاز دارد؛ به عبارت دیگر بایستی شخصاً مسیر مسافرت خود را ثبت کنید.

موارد کاربردی چنین نقشه‌هایی که به صورت مستمر چاله‌های روی جاده‌ها را نشان می‌دهند، بسیار زیاد است. این نقشه که می‌توان آن را نسخه آینده گوگل‌مپز دانست، می‌تواند در مورد جاده‌های ناهموار به رانندگان هشدار دهد. همچنین مسئولان شهرها و کشورهای مختلف می‌توانند به طرز چشمگیری از پایگاه داده جاده‌های خراب که همواره به صورت خودکار به‌روزرسانی می‌شود، استفاده کنند.

با این حال ظاهراً این پروژه گوگل برای اتومبیل‌های خودران طراحی شده است. رانندگی راحت یکی از اهداف اتومبیل‌های خودران است. در نتیجه مطمئناً اتومبیل خودرانی که به صورت هوشمندانه جاده‌های ناهموار را طی می‌کند، به مقصد خواهد رسید. اگرچه ثبت حق امتیاز نشان‌دهنده به واقعیت پیوستن چنین محصولاتی در آینده نیست؛ اما اگر در اتومبیل خودران گوگل با فناوری حسگر چاله‌ها مواجه شدید، تعجب نکنید.

 

برگرفته از
نقشه چاله‌های روی جاده
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “سیستمی که نقشه چاله‌های روی جاده را نشان می‌دهد”