عرضه تلویزیونهای غیرمنحنی 4K ال ‌جی با تکنولوژی OLED و HDR

نویسنده:

۰۹:۰۲:۳۹

اما به نظر می‌رسد که ال جی به فکر این دسته از کاربران هم بوده است. و تصمیم گرفته از ماه سپتامبر تلویزیونهای 4K OLED مسطح ۵۵ اینچی 55EF9500 و ۶۵ اینچی 65EF9500 را راهی بازار کند.
 
البته این تلویزیونها هنوز قرار نیست ارزانتر از مدلهای منحنی خود باشند و تنها تفاوت در نمایشگر آنها است. مدل ۵۵ اینچی تقریبا ۵۵۰۰ دلار قیمت خواهد داشت و برای مدل ۶۵ اینچی هم باید ۷۰۰۰ دلار کنار بگذارید.  البته هنوز اوضاع بهتر از سال ۲۰۱۳ است که ال جی اولین تلویزیون با نمایشگر منحنی ۵۵ اینچی خود را با قیمت ۱۵۰۰۰ دلار راهی بازار کرد!
 
از آنجایی که فعلا تنها کارخانه ال جی به تولید تلویزیونهای OLED می‌پردازد و سامسونگ و سونی همچنان بر تکنولوژی LCD در بازار مصرف تمرکز دارند، به نظر می‌رسد در آینده نزدیک همچنان قیمت این محصول بالا باقی بماند. زیرا هنوز رقابتی در بازار صورت نگرفته تا قیمتها را بشکند.
 
به دلیل شیوه کارکرد تکنولوژی OLED (ترکیبات آلی که با اتصال جریان الکتریکی از خود نور ساتع می‌کنند) این تلویزیونها نیازی به نور پس زمینه ندارند. این بدان معنی است که هر پیکسل به تنهایی می‌تواند کاملا خاموش شده و در نتیجه عمق تیرگی بسیار متقاوتی و شدیدتری را نسبت به تکنولوژی LCD خلق می‌کند.
 
به لطف پنل نمایشگر OLED و همچنین پشتیبانی از استاندارد جدید HDMI 2.0a، تلویزیونهای جدید ال‌جی اولین نمایشگرهای بازار هستند که از محتوای HDR (دامنه دینامیک بالا) پشتیبانی می کنند. البته تلویزیونهای قبلی منحنی OLED ال جی با دریافت یک آپدیت پردازشی قادر خواهند بود که از محتوای HDR رسانه‌هایی چون نتفلیکس و آمازون بهره ببرند، اما پورت HDMI آنها قابل ارتقا نیست. البته برای استفاده از محتوای HDR اکنون تنها باید سراغ منابع آنلاینی چون آمازون رفت. زیرا تا زمستان امسال که اولین پخش کننده‌های بلوری اولترا اچ‌دی به بازار می‌آیند، خبری از عرضه محتوای HDR روی دیسکهای فیزیکی نخواهد بود.
 
البته پیش از این دیزنی، دالبی و دیگر تولید کنندگان محتوا پشتیبانی از تکنولوژی HDR را آغاز کرده‌اند  که به شما اجازه می‌دهد دامنه بزرگتری از روشنایی و درخشش را در هر فریم درک کنید. هوارد لاک معاون قبلی بخش تکنولوژی تولید دیزنی می‌گوید: «هالیوود و استودیوهای والت دیزنی به خوبی احساس کرده‌اند که باید در بازار مصرف سراغ یک فرمت کاملا جدید بروند و دیگر افزایش پیکسلهای تصویر چاره ساز نیست. اضافه کردن دامنه دینامیک بیشتر و کنتراست رنگ بیشتر می‌تواند آن تغییر بزرگی باشد که منتظرش بوده‌ایم.»
 
 

 

برگرفته از
OLED
لینک کوتاه

دیدگاه