از هر ۴ زن بالای ۶۵ سال، ۱ نفر پوکی استخوان دارد

نویسنده:

۰۴:۰۵:۱۷

پوکی استخوان احتمال شکستگی‌های دردناک را افزایش می‌دهد. این در حالی است که طبق آمار مرکز مبارزه با بیماری‌های آمریکا، تنها ۶ درصد از مردان بالای ۶۵ سال، پوکی استخوان دارند.
چرا زنان بیشتر دچار پوکی استخوان می‌شوند؟ یک متخصص در این رابطه می‌گوید: «مردها استخوان‌های بزرگ‌تری دارند و تغییرات هورمونی مختلفی در بدن آن‌ها صورت می‌گیرد».
طبق گفته این متخصص، زمانی که بحث قدرت استخوان مطرح می‌شود، زنان در مقایسه با مردان دو برابر بدشانس هستند. زنان استخوان‌های کمتری دارند و تغییرات هورمونی دوران یائسگی باعث می‌شود تراکم استخوان‌ها کاهش یابد.
زمانی که استخوان تحلیل می‌رود، گویی بدن ساختمانی است که معماری آن آسیب دیده است. دیر یا زود، یکی از استخوان‌ها می‌شکند. استخوان مردها نیز تحلیل می‌رود؛ اما این روند به تدریج اتفاق می‌افتد.
در ادامه نکاتی برای پیشگیری از پوکی استخوان پیشنهاد شده است.

استخوان‌های خود را همواره مورد بررسی قرار دهید
انجام یک تست مختص سنجش تراکم مواد معدنی استخوان مانند عکس رادیولوژی، روشی ساده، مؤثر و غیرتهاجمی است. با این حال درصد کمی از زنان بالای ۵۰ سال این تست را انجام می‌دهند.
اگر بالای ۵۰ سال سن دارید و در اثر لیز خوردن و افتادن دچار شکستگی شده‌اید، به ویژه در بخش‌های مفصل ران، ستون فقرات، شانه یا مچ، یکی از نشانه‌های هشداردهنده مهم از پوکی استخوان است. بسیاری از نسخه‌هایی که پزشکان تجویز می‌کنند و همچنین داروهای بدون نسخه مانند استروئیدهای ضدالتهاب و ضدافسردگی‌ها باعث جدا شدن کلسیم از استخوان می‌شوند.

قبل از شروع پوکی استخوان، آن را متوقف کنید
علاوه بر انجام تست، رعایت چند نکته به شما کمک می‌کند از پوکی استخوان پیشگیری کرده و استخوان‌های خود را در دوران پیری نیز سالم و قوی نگه‌دارید. ۳ نکته مهم برای پیشگیری از پوکی استخوان عبارت‌اند از:
۱. کلسیم: زنان بالای ۵۰ سال و مردان بالای ۷۰ سال روزانه به ۱۲۰۰ میلی‌گرم کلسیم نیاز دارند. شما به راحتی می‌توانید کلسیم موردنیاز خود را از طریق مواد غذایی جذب کنید. ماست و غلات غنی‌شده با کلسیم دو منبع خوب برای تأمین کلسیم محسوب می‌شوند.
۲. ویتامین دی: این ویتامین به استخوان‌ها کمک می‌کند کلسیم را جذب کنند. ویتامین دی در مواد غذایی وجود ندارد و توسط بدن تولید می‌شود. همزمان با افزایش سن تولید ویتامین دی در بدن سخت‌تر می‌شود. به همین دلیل بسیاری از متخصصین توصیه می‌کنند از مکمل‌های ویتامین دی استفاده کنید. مصرف روزانه ۸۰۰ الی ۱۰۰۰ واحد بین‌المللی ویتامین دی برای همه افراد مناسب است.
۳. ورزش: انجام تمرینات مقاومتی و ایروبیک به تقویت ماهیچه‌ها و بهبود وضعیت ایستادن یا نشستن کمک می‌کند. این امر احتمال افتادن و شکستگی‌ها را کاهش می‌دهد. کار کردن ماهیچه‌ها فشار را از روی استخوان‌ها برمی‌دارد و سرعت تحلیل استخوان‌ها را کاهش می‌دهد.
اگر در حال حاضر پوکی استخوان دارید، چه باید کرد؟
مصرف چند داروی ارزان‌قیمت و مؤثر احتمال شکستگی‌ها را کاهش می‌دهد. علاوه بر داروهایی که پزشک تجویز می‌کند، ممکن است به شما بگوید از مکمل کلسیم نیز استفاده کنید. مطمئناً کلسیم، ویتامین دی و ورزش همواره برای استخوان‌ها مفید هستند، حتی اگر دچار پوکی استخوان باشید.

 

برگرفته از
پوکی استخوان
لینک کوتاه

دیدگاه