جاسوسی آمریکا و بریتانیا در بازی‌های آنلاین

نویسنده:

۱۰:۴۷:۲۴


بر اساس این گزارش‌ها، ماموران مخفی این دو کشور در بازی های استراتژیک برای مشاهده پیام‌ها و سازوکار پرداخت‌های مالی دست به عملیات زده‌اند.


درباره بازی ورلد آو وارکرافت:
بازی استراتژی "ورلد آو وارکرافت" (دنیای وارکرفت) از بازی‌های پرطرفدار رایانه‌ای در جهان به شمار می‌آید که نام این بازی در فارسی به "هنر جنگ" ترجمه شده است. اساس این بازی بر اساس افسانه‌های اروپایی پایه‌ریزی شده. نژادها و مکان‌های تخیلی از ویژگی‌های این بازی است. هر کاربر می تواند کنترل قهرمانش را در اختیار بگیرد و در دنیای فانتزی این بازی، زندگی کند. در این بازی دو گروه هم هستند که با هم جنگ و نزاع می کنند. تصمیم‌های مناسب و عکس‌العمل‌های سریع استراتژیکی از عوامل مهم موفقیت در این بازی به شمار می‌روند. این بازی در ایران نیز طرفداران بسیاری دارد.

آژانس امنیت ملی آمریکا هشدار داده است که بازی‌های آنلاین این چنینی می‌تواند به مظنونان اجازه دهد تا در مکانی ساده مخفی شوند.

بازی‌های استراتژیک میلیون‌ها کاربر را از سراسر دنیا به هم پیوند می‌دهد.

خبر این عملیات روز دوشنبه توسط رسانه‌هایی چون "نیوریک تایمز"، "گاردین" و "پروپابلیکا" بر اساس اطلاعات دولتی محرمانه‌ای افشا شده که توسط ادوراد اسنودن، افشاگر اطلاعاتی آمریکا، به بیرون درز کرد.

گزارش این رسانه‌ها می‌گوید که جاسوسان آمریکا و بریتانیا، سال‌ها برای زیر نظر گرفتن فعالیت‌های احتمالی تروریستی بر بازی‌های آنلاین از جمله "لایف" تحقیق کرده‌اند.

یکی از مدارک که روزنامه نیوریک تایمز منتشر کرده، مدعی است که چنین بازی‌هایی می‌توانند برای جذب افراد یا آموزش مجازی ساخت سلاح به کار گرفته شوند.

'بدون آگاهی ما'

به گزارش گاردین آژانس امنیت ملی آمریکا داده‌های مربوط به حساب بازی "ورلد آو وارکرافت" را رمزگشایی کرده و کوشیده پیوند آنها را با تندروهای اسلامگرا و سوداگران سلاح مشخص کند.

این بازی پرطرفدار تخیلی آنلاین، به داشتن بیش از ١٢ میلیون کاربر می‌بالد.

گزارش شده که کاربران بسیاری همچون کارمندان سفارتخانه‌ها، مقامات امنیتی، نظامی و دانشنمدان را به خود جلب کرده است.

گفته شده برای انجام این تحقیقات بسیاری از ماموران آژانس امنیت ملی آمریکا خود در این بازی‌های ویدیویی شرکت می‌کردند. آنان یک گروه ایجاد کرده بودند تا مطمئن شوند که به اشتباه جاسوسی هم را نمی‌کنند.

هرچند، در اسنادی که توسط آقای اسنودن به دست آمده و در این رسانه‌ها نقل قول شده، از این که آیا توطئه‌ای تروریستی هم از این طریق خنثی شده است خبری نیست.

سخنگوی شرکت بلیزارد، سازنده بازی "ورلد آو وارکرافت"، به روزنامه گاردین گفت که آنان از انجام هرگونه نظارتی که انجام شده، بی‌خبر بوده‌اند. او تاکید کرد: "اگر چنین چیزی بوده، این کار بدون اجازه و آگاهی ما انجام گرفته است."

منبع: BBC

برگرفته از
جاسوسی
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه