مواد غذایی که برای زنان باردار مضر هستند

نویسنده:

۰۱:۴۱:۰۴

زنان باردار بهتر است در مورد رژیم غذایی خود با پزشک مشورت کنند تا در سلامت کامل این دوران را به اتمام برسانند.
در ادامه به یک سری مواد غذایی اشاره کرده‌ایم که تمام زنان باردار بایستی از مصرف آن‌ها اجتناب کنند.

۱. تخم‌مرغ خام و نیم‌پز
اگر عادت دارید در اسموتی صبحانه خود تخم‌مرغ خام اضافه کنید تا میزان پروتئین آن را افزایش دهید، بهتر است در دوران بارداری این عادت را کنار بگذارید.
زنان باردار بایستی از مصرف تخم‌مرغ خام یا نیم‌پز بپرهیزند. تخم‌مرغ خام یا نیم‌پز یکی از عوامل مؤثر در ابتلا به عفونت سالمونلا محسوب می‌شود. عفونت سالمونلا باعث بروز اسهال و استفراغ می‌شود. این امر بر روی سلامت جنین تأثیر می‌گذارد.
تخم‌مرغ منبع خوبی از پروتئین، ویتامین و مواد معدنی است. در نتیجه اگر می‌خواهید در دوران بارداری از این ماده غذایی بهره ببرید، حتماً آن را کامل بپزید. تخم‌مرغ را تا زمانی که زرده و سفیده سفت شوند، بپزید. بدین طریق احتمال مسمومیت سالمونلا را کاهش می‌دهید. همچنین پس از دست زدن به تخم‌مرغ، دستان خود را بشویید؛ زیرا سالمونلا معمولاً روی پوست تخم‌مرغ وجود دارد. همچنین از مصرف مواد غذایی که با تخم‌مرغ خام یا نیم‌پز درست شده‌اند، مانند مایونز خانگی، سس سالاد سزار و غیره، خودداری کنید.

۲. الکل
زنان باردار نباید الکل مصرف کنند؛ زیرا بر روی بارداری تأثیر منفی می‌گذارد. مصرف الکل احتمال ابتلا به سندرم الکل جنین، اختلالات رشد و سقط را افزایش می‌دهد.

۳. قهوه
در دوران بارداری میزان مصرف قهوه را کاهش دهید. قهوه میزان زیادی کافئین دارد که محرک ضربان قلب جنین محسوب می‌شود. همچنین کافئین احتمال سقط و تولد با وزن پایین را افزایش می‌دهد. علاوه بر این، کافئین زیاد آب بدن را به شدت کاهش می‌دهد.
همچنین از مصرف منابع کافئین همانند چای گیاهی، چای سبز، نوشیدنی‌های انرژی‌زا، شکلات تلخ و غیره خودداری کنید.
زنان باردار نباید روزانه بیشتر از ۲۰۰ میلی‌گرم کافئین مصرف کنند. هر فنجان ۸ اونسی قهوه، حدود ۹۵ میلی‌گرم کافئین دارد.

۴. ماهی‌های پرجیوه
ماهی منبع سالمی از امگا ۳ محسوب می‌شود؛ اما در دوران بارداری از مصرف ماهی‌هایی که میزان زیادی جیوه دارند، بپرهیزید. جیوه زیاد، رشد عادی مغز و سیستم عصبی جنین را مختل می‌کند. از جمله این ماهی‌ها می‌توان به شاه‌ماهی، نیزه‌ماهی، بزرگ‌چشم، دندان ماهی پاتاگونیا، مارلین، مکرل اسپانیایی و کوسه‌ماهی اشاره کرد.
اگر ماهی دوست دارید، هفته‌ای دو بار ماهی سالمون آزاد، تالیپیا، گربه‌ماهی یا میگو بخورید. همچنین می‌توانید هفته‌ای ۴ قوطی سایز متوسط یا ۲ استیک ماهی تن مصرف کنید. از مصرف ماهی خام یا دودی یا شور بپرهیزید.

۵. گوشت خام و کم‌پز
در دوران بارداری هرگز گوشت یا مرغ خام نخورید. این گوشت‌ها احتمال ابتلا به توکسوپلاسموز را افزایش می‌دهد. این عفونت در اثر یک انگل ایجاد می‌شود که برای جنین مضر است.

۶. پاپایا یا خربزه درختی
اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، از مصرف پاپایای کال بپرهیزید. حالت نرسیده این میوه باعث سقط می‌شود.

۷. پنیر خامه‌ای
از مصرف پنیرهای نرم مانند فتا، روکفورت، گورگونزولا و پنیر مکزیکی در دوران بارداری بپرهیزید. این پنیرها معمولاً با شیر غیرپاستوریزه درست می‌شوند و ممکن است حاوی باکتری لیستریا باشند. لیستریا باعث سقط، زایمان زودرس، مرده‌زایی و بیماری شدید در نوزاد می‌شود.
البته اگر این پنیرها با شیر پاستوریزه درست شده باشند، مصرف آن‌ها در دوران بارداری مشکلی ایجاد نمی‌کند.

۸. جوانه‌های خام
جوانه‌های خام معمولاً به عنوان یک میان وعده سالم مصرف می‌شوند؛ مصرف آن‌ها در دوران بارداری توصیه نمی‌شود.
جوانه‌ها ممکن است حاوی باکتری‌های مضری همچون سالمونلا، لیستریا و ایکولی باشند. این باکتری‌ها باعث بروز مسمومیت غذایی می‌شوند.

 

برگرفته از
بارداری
لینک کوتاه