استفاده از فناوری پرینت سه‌بعدی در اتومبیل کانسپ‍ت فرکتال پژو

نویسنده:

۰۴:۲۵:۳۱

تعداد اتومبیل‌هایی که همزمان مورد علاقه دوستداران دستگاه‌های صوتی، علاقه‌مندان به سیستم‌های دنده و طرفداران سبک باشند، بسیار کم است. با این حال اتومبیل کانسپت فرکتال (Fractal) شرکت پژو یک اتومبیل معمولی نیست.

این اتومبیل که قبل از رونمایی عمومی در نمایشگاه فرانکفورت، معرفی شد، یک اتومبیل کانسپت شگفت‌انگیز است که از صدا الهام گرفته است. طراحی بدنه، رانشگر و پوشش داخل اتومبیل تا موادی که در ساخت آن به کار رفته، همه و همه با دقت انتخاب شده‌اند تا طنین صدا داشته باشند و در ایجاد اتمسفر خاص مختص گوش دخیل باشند.
به عنوان مثال بدنه این اتومبیل با استفاده از محفظه‌های فاقد انعکاس ساخته شده‌اند تا اکوی صدا را کاهش دهند و راحت‌ترین فضای صوتی را فراهم آورند. این اتومبیل از لاستیک‌های بلند و باریکی استفاده کرده تا صدای جاده را کاهش دهد. همچنین رانشگر این کوپه بسیار ساکت و محجوب است.

در داخل کابین این اتومبیل، از پنل‌هایی که به صورت سه‌بعدی پرینت شده‌اند، استفاده شده است. این پنل‌ها باعث می‌شود حلقه واکنش شکل‌های هندسی که هم از لحاظ ظاهری زیبا هستند و هم از نظر پژواک کاربرد دارند، هرگز از بین نرود.

از آنجا که این اتومبیل از صدا الهام گرفته، سیستم استریوی آن باید درجه یک باشد و مطمئناً همین‌طور است. بلندگوهای فوق‌العاده Focal از گنبدهایی بهره می‌برند که از بریلیم ساخته شده و ۷ بار سخت‌تر از تیتانیوم است. این بلندگوها از پرده‌های توخالی برخوردارند که از کتان ساخته شده‌اند. در نتیجه بسامد داخلی کاسته می‌شود، عکس‌العمل اوکتاو گسترده‌تر می‌گردد و صدای طبیعی‌تری به گوش می‌رسد.

این اتومبیل از یک سیستم صوتی لمسی به نام Subpac بهره می‌برد که مستقیماً روی هر صندلی تعبیه شده است. این دستگاه شیک صدای بم را مستقیماً داخل بدن سرنشینان انتقال می‌دهد.
بدنه این اتومبیل ترکیبی از بخش‌های انتهایی مشکی مات و سفید براق است که با نور قرمز چراغ‌ها تزئین شده است. موتورهای الکتریکی این اتومبیل از یک باتری ۳۰ کیلووات در ساعت استفاده می‌کنند که از طریق صفحه القایی شارژ می‌گردد. دو صفحه القایی در این اتومبیل به کار گرفته شده؛ یعنی این اتومبیل از سیستم دیفرانسیل تمام چرخ بهره می‌برد. لولای درهای این اتومبیل برعکس هستند و درها را می‌توان از طریق ساعت هوشمند و از راه دور باز کرد.

وزن این اتومبیل تنها ۲۲۰۰ پوند است و ۲۰۴ اسب بخار توان دارد. این اتومبیل در عرض ۶٫۸ ثانیه از سرعت ۰ به سرعت ۶۰ مایل در ساعت می‌رسد. در این اتومبیل صداهای مختلف موتور به کار گرفته شده است. 

برگرفته از
Peugeot Fractal concept
لینک کوتاه