مورچه‌هایی که به دور یک آیفون می‌چرخند!

نویسنده:

۰۵:۱۰:۲۱

این ویدئو حدود یک هفته پیش منتشر شده و در ۵ روز اول حدود ۶۰۰ هزار نفر بیننده داشته است. بحث جالبی در مورد علت رفتار عجیب مورچه‌ها در این ویدئو شکل گرفته است. برخی افراد معتقدند این ویدئو سرکاری است و برخی دیگر فکر می‌کنند حتماً توضیحی علمی برای این رفتار مورچه‌ها وجود دارد؛ زیرا حتی مورچه‌ها نیز از عوارض جانبی فناوری قرن بیست‌ویک در امان نیستند.

طبق توضیحات ویدئو و استاد دانشکده حشره‌شناسی دانشگاه نیو اینگلند، نیگل اندرو، الگوی حرکت دایره‌ای تنها عکس‌العمل مورچه‌ها نسبت به امواج الکترومغناطیسی است که توسط آیفون منتشر می‌شود. اندرو می‌گوید: «مورچه‌ها دارای گیرنده‌های مغناطیسی در شاخک خود هستند. زمانی که مورچه‌ها بخواهند مسافت طولانی را طی کنند، از علائم مغناطیسی زمین می‌فهمند به سمت شمال در حال حرکت هستند یا شرق، غرب یا جنوب».

با این حال تئوری‌های دیگری وجود دارند که توضیحات متفاوتی ارائه می‌دهند. یک محقق در زمینه جوامع حشرات به نام سایمون رابسان معتقد است مورچه‌ها تمایل دارند به صورت دایره‌ای حرکت کنند و این موضوع به شیءای که در مرکز دایره قرار گرفته، ربطی ندارد. وی می‌گوید: «مورچه‌های زیادی وجود دارند که بدون وجود آیفون، یک دایره تشکیل می‌دهند. این نتیجه اجتناب‌ناپذیر سیستم‌های تعاملی مورچه‌ها است. اگر مورچه‌ها همانند ویدئو کنار هم جمع شوند، شکل آیفون بایستی با رفتار مورچه‌ها ارتباط داشته باشد و لرزش گوشی باید مورچه‌ها را هیجان‌زده کند؛ اما بسیاری از مورچه‌ها بدون گوشی نیز بدین شکل راه می‌روند».

همچنین عده‌ای نیز معتقدند این ویدئو تا حدی ساختگی است. یک حشره‌شناس به نام فیل تورز در ایمیلی به وب‌سایت Tech Insider گفت: «راستش را بخواهید این ویدئو کمی بعید به نظر می‌رسد و من فکر می‌کنم ساختگی است. نه تنها مورچه‌ها را نمی‌توان گول زد تا رفتارهای شگفت‌انگیز و جالبی داشته باشند، بلکه حرکت کلی مورچه‌ها در این ویدئو خیلی شبیه رفتار مورچه‌ها نیست. اگرچه ممکن است اشتباه کرده باشم؛ اما بایستی اطلاعات بیشتری در مورد مکان فیلم‌برداری داشته باشم و بدانم آیا گونه مورچه‌هایی که در فیلم وجود دارند، در آن منطقه پیدا می‌شود یا خیر».

به هر حال این ویدئو بسیار جالب است و البته اگر ویدئو ساختگی است، باید به ذهن خلاقی که چنین ویدئویی را خلق کرده، تبریک گفت.

 
 
برگرفته از
مورچه‌
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “مورچه‌هایی که به دور یک آیفون می‌چرخند!”
  1. کاملا مشخصه ساختگیه، خیلی کم پیش میاد مورچه ها از روی هم رد بشن.. اما در فیلم با وجود فضای کافی برای حرکت، بسیار اتفاق می افته که طبیعی نیست..!! به هر حال جالبه..