قدیمی‌ترین و دورترین کهکشان کشف شد

نویسنده:

۱۰:۱۲:۰۵

نشریه علمی "The Astrophysical Journal Letters" در شماره اخیر خود از کشف کهکشانی جدید به نام EGS8p7 خبر داده که بیش از نیم میلیارد سال جوان‌تر از کیهان است. نویسندگان این مقاله علمی آدی سیترین و ریچارد الیس هستند.

این دو محقق موسسه تحقیقاتی کالتک در کالیفرنیای آمریکا در مقاله‌شان نوشته‌اند که آنها ابتدا این کهکشان را با تلسکوپ‌های عادی مشاهده کردند و پس از بررسی‌های مختلف بر این نظر شدند که تحقیقات در باره این کهکشان باید عمیق‌تر شود.
آدی سیترین و ریچارد الیس به تلسکوپ‌های مجهز دیگری چون تلسکوپ کک در هاوایی نیاز داشتند که ۱۰ متر قطر دارد و از جمله با آن می‌توان طول موج‌هایی را که به سطح زمین نمی‌رسند، مشاهده کرد.

در مقاله علمی آدی سیترین و ریچارد الیس گفته می‌شود که کهکشان EGS8p7 قدیمی‌ترین و دورترین کهکشانی است که تاکنون مشاهده شده است. کهکشان کشف‌شده بیش از ۱۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون سال عمر دارد و بیش از نیم میلیارد سال جوان‌تر از کیهان است. محققان عمر کیهان را حدود ۸/ ۱۳ میلیارد سال تخمین می‌زنند.

گرچه کهکشان EGS8p7 کم نور است، اما همین نور کم برای قدیمی‌ترین و دورترین کهکشانی که تاکنون مشاهده شده بسیار شدید ارزیابی می‌شود. همین امر سبب شده که محققان درباره زمان تشکیل این کهکشان تحقیقات خود را ادامه دهند.

برگرفته از
دورترین کهکشان
لینک کوتاه

دیدگاه