آیا علائم و نشانه‌های سرطان سینه را می‌شناسید؟

نویسنده:

۰۳:۴۳:۰۱

سرطان سینه یکی از رایج‌ترین سرطان‌هایی است که در زنان سراسر جهان مشاهده می‌شود.
هر کسی ممکن است به این سرطان مبتلا شود و هنوز علت بروز این سرطان مشخص نیست؛ اما یک سری عوامل احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهند.
عواملی همچون افزایش سن، سابقه خانوادگی سرطان سینه، چاقی مفرط، سبک زندگی به صورت نشسته، مصرف مشروبات الکلی، قرار گرفتن در معرض تشعشع، هورمون درمانی در دوران یائسگی، یونیزه کردن تشعشع، آغاز عادت ماهیانه در سنین پایین و بارداری در سنین بالا.
شناخت علائم هشداردهنده و تغییرات سینه می‌تواند به شناسایی این سرطان در مراحل اولیه کمک کند و باعث می‌شود درمان مؤثرتری صورت بگیرد. بهتر است در صورت مشاهده یکی از علائم زیر به پزشک مراجعه کنید.

۱. وجود قلمبگی در سینه یا زیر بغل
قلمبگی‌های مربوط به سرطان معمولاً سفت هستند و درد ندارند؛ اما برخی نیز ممکن است دردناک باشند. ممکن است قلمبگی یک زیر بغل نسبت به زیر بغل دیگر، سفت‌تر یا درشت‌تر و فشرده‌تر باشد.
۲. تورم یا سرخی سینه‌ها
زمانی که سینه‌ها دردناک می‌شوند، بیشتر زنان فکر می‌کنند این درد ناشی از سندرم پیش از قاعدگی است. زمانی که سینه‌ها داغ یا سرخ می‌شوند، اغلب تصور می‌کنند عفونتی وجود دارد. با این حال، سینه‌های متورم یا سرخ ممکن است نشانه سرطان باشد.
۳. خروج ترشحات از سینه
ترشحاتی که بدون فشردن یا لمس سینه، از سینه خارج می‌شوند، ممکن است نشانه سرطان باشند.
۴. درد در سینه‌ یا ناحیه قفسه سینه
اگر در سینه یا ناحیه قفسه سینه دچار درد یا تیر کشیدن هستید، نشانه خوبی نیست. درد تیر کشیدن‌هایی که ظاهر و ناپدید می‌شود یا حس برق‌گرفتگی خفیف که از یک سینه به سینه دیگر کشیده می‌شود، ممکن است نشانه سرطان سینه باشد.
۵. تغییرات ظاهری سینه
تغییر اندازه یا شکل سینه‌ها باعث نگرانی است. همواره به فرورفتگی‌ها، کوچک شدن و دیگر مشخصات قرینگی سینه‌ها توجه کنید.
۶. حساس شدن نوک سینه
تغییر ظاهر نوک سینه یا حساس شدن آن ممکن است نشانه سرطان سینه باشد. معمولاً یک تومور سینه دقیقاً زیر نوک آن قرار دارد و منجر به بروز تغییرات ظاهری و حساسیت در نوک سینه می‌شود.
۷. خارش روی سینه‌ها
خارش بی‌دلیل اطراف سینه‌ها ممکن است نشانه سرطان سینه باشد. با این حال این نشانه بسیار نادر است. این خارش ممکن است نشانه نوعی سرطان به نام سرطان التهابی سینه باشد. به دلیل وجود تومور، پوست بالای آن ناحیه سرخ، ملتهب، دردناک و خارش‌دار می‌شود.
۸. درد در قسمت بالایی کمر، شانه و گردن
زمانی که توموری در ستون فقرات ایجاد می‌شود، باعث بروز درد بی‌دلیل در قسمت بالای کمر، شانه و گردن می‌شود. افراد معمولاً چنین دردی را با درد ماهیچه، تاندون یا رباط کشیده شده یا ورم مفاصل ستون فقرات اشتباه می‌گیرند. اگر درد ناشی از سرطان باشد، با ماساژ ماهیچه‌ها یا تغییر حالت از بین نمی‌رود.
نکاتی برای کاهش احتمال ابتلا به سرطان سینه

  • هر دو ماه یک‌بار سینه‌های خود را در مقابل آینه بررسی کنید.
  • وزن متناسبی داشته باشید.
  • مرتب ورزش کنید، حداقل ۳۰ دقیقه و ۵ روز هفته.
  • به اندازه کافی بخوابید.
  • از مصرف مشروبات الکلی بپرهیزید.
  • از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سرطان‌زا اجتناب کنید.
  • اجازه دهید نوزادتان از شیر مادر تغذیه کند.
  • هورمون درمانی مختص دوران یائسگی را محدود کنید.

 
برگرفته از
سرطان سینه
لینک کوتاه