پیروزی خاموش موبایل‌های ارزان قیمت در بازار آمریکا

نویسنده:

۱۱:۲۷:۰۹

این روزها در لیست فروش پلنهای ویژه اغلب اپراتورهای بزرگ موبایل آمریکا در حالی می توانید ZTE چینی را مشاهده کنید که در گذشته بسیار بی فروغ بود و در گرد و غبار اپل و سامسونگ اصلا به چشم نمی‌آمد. اما این برند هنوز زنده و پا برجا ایستاده است. اکنون در فروشگاه‌های AT&T آمریکا ZTE Maven مشغول یکه تازی است. محصولی که از نظر نمایشگر، اسپیکر و قدرت پردازنده و قابلیتها جایی میان آیفون ۵ و ۶ می‌ایستد. تونی گریکو، مدیر بازاریابی فروشگاهی ZTE آمریکا می‌گوید: «این مشخصات دو سال پیش نهایت پیشرفت تکنولوژی بودند. بخت بزرگ Maven، در حقیقت قیمت آن است.» بدون هیچ یارانه و مشوق مالی از سوی اپراتورهای موبایل، قیمت فروش این مدل ZTE تنها ۶۰ دلار است. و جالب اینجا است که این مدل یکی از نمونه‌های ارزان قیمت ZTE هم نیست.
 
ZTE توانسته بی  سرو صدا و در سکوت کامل از طریق فروش  تلفنهای خوب، اما ارزان قیمت تبدیل به یکی از قدرتهای بازار اسمارت فون آمریکا شود. اکنون مدلهای کوچکتر تحت قرارداد محصولات این شرکت ۳۰ دلار فروخته می‌شوند. مدلهای اولیه بدون سیستم عامل که صفحه کلید کامل QWERTY دارند هم تقریبا همین برچسب قیمت را بر خود دارد.
 
محصولات این شرکت چنی در میان مدلهای ارزان قیمت سه اپراتور موبایل اصلی آمریکا قرار دارند و تنها ورایزن است که چنین محصولی را هنوز به سبد کالای خود نیفزوده است. با همه این احوال، طبق اطلاعات مرکز تحقیقات بازار IDC کارخانه چینی ZTE موفق شده در سه ماهه دوم سال جاری میلادی، سهم ۸ درصدی بازار اسمارت فون آمریکا را از آن خود کند. این در حالی است که سهم آنها در سه ماهه اول ۲۰۱۴ تنها ۴.۲ درصد از بازار عظیم آمریکا بود. با دست یابی به چنین سهم بازاری، این موبایل ساز اکنون توانسته بعد از اپل، سامسونگ و ال‌جی، در جایگاه چهارم بازار بایستد. لیکسین چنگ، مدیر اجرایی ZTE آمریکا می گوید: «ما از ناکجا آمدیم و اکنون یکی از قدرتهای اصلی بازار هستیم.»

سالها است که در آمریکا این شرکت به عنوان یکی از تولیدکنندگان مطرح روترها و سویچ‌های شبکه مورد استفاده اپراتورهای موبایل شناخته می‌شد. اما در زمینه موبایل ها داستان بسیار شگف‌آورتر است. زیرا این شرکت در سال ۲۰۱۲ خودش را از بازار پرسود شبکه‌های ارتباطی کنار کشید.  در همان سال بود که کمیته اطلاعات مجلس آمریکا گزارشی را منتشر کرد و در آن اخطار داد که احتمالا سرویسهای اطلاعاتی چین از تکنولوژی‌های هواوی و تجهیزات ZTE برای اهداف جادویی استفاده می‌کنند. که البته هواوی بلافاصله این اتهامات را رد کرد.

چنگ می‌گوید: «در موضوع آن شکایات ما به شکل غیر منصفانه‌ای تحت فشار قرار گرفته بودیم. اما خوشبختانه رسما اعلام شده که موبایلهایمان موضوع این اتهامات نیستند.»  در حالی که پس از آن داستان هواوی کم کم از بازار آمریکا بیرون رفت و تمرکز خود را در زمینه تجهیزات شبکه از آمریکای شمالی به سمت کانادا سوق داد، ZTE وارد بازار اسمارت فون شد. چنگ یکی از کهنه سربازان اریکسون است که در سال ۲۰۱۰ به ZTE پیوسته است. وی متوجه شد که مصرف کنندگان آمریکایی چندان به نگرانی‌های کنگره اهمیتی نمی‌دهند.


پس از آغازی فروتنانه با همراهی چند اپراتور کوچک همچون MetroPCS بود که ZTE تصمیم گرفت برخی اسمارت فونهایش را به شکل قراردادی در شبکه اپراتورهای بزرگتری ارائه کرده و به دنبال گسترش بازار خود باشد. علاوه بر فروشگاه‌های موبایل، اکنون محصولات این شرکت در وال‌مارت، تارگت و بست‌بای هم عرضه می‌شوند. در حالی که به سختی می‌توان گفت که ZTE برند مشهوری است، اما عملکردش در بازار آمریکا بسیار بهتر از غولهای چینی چون لنوو بوده است. به گونه‌ای که لنوو در مدت زمان مشابه حتی سهم بازار ۵.۳ درصدی پیشین خود را از دست داده و اکنون به ۳.۱ درصد سهم بازار رسیده است. یا برند برتر چین (شیائومی) کلا خود را از بازار چین کنار کشیده و بیشتر بر بازارهای در حال رشدی چون هند و برزیل بوده است.

طی این مدت ZTE برای افزایش محبوبیت و اعتبار در میان مردم،  همکاری نزدیکی را با تیم بسکتبال هیوستون راکتز آغاز کرد و تلفنهایی با لوگو و اپلیکیشنهای ویژه این تیم محبوب لیگ NBA روانه بازار نمود. البته این شرکت با هوشمندی محبوبیت بسکتبال و لیگ NBA در میان مردم آمریکا را نشانه رفت و دامنه همکاری خود را به تیم های مشهوری چون نیویورک نیکز و گلدن استیت واریرز هم گسترش داد. و برای فائق آمدن بر منتقدان واشنگتن نشین کنگره، مخارج لابی‌گریش را از ۱۷۰ هزار دلار در سال ۲۰۱۱ به ۹۵۰ هزار دلار در سال گذشته افزایش داد. جیمز لوئیس سناتور عضو مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی واشنگتن معتقد است که ZTE بهتر از تمام موبایل سازان چینی و با زیرکی تمام راه و رسم کار و کاسبی در آمریکا را شناخته و در پیش گرفته است.
البته چالش بزرگ بعدی پیش روی ZTE این است که بتواند از دل میزان فروش بیشتر، درآمد بیشتری هم بیرون بکشد. در حالی که از ابتدای ۲۰۱۴ تا کنون سهم بازار این شرکت در آمریکا دو برابر شده، درآمد آنها تنها ۴ درصد رشد کرده و از ۳۵۴ میلیون دلار به ۳۶۹ میلیون دلار رسیده است. این بدان معنی است که ZTE تنها با عرضه ارزانتر موبایلها و همچنین موبایلهای ارزانتر به این سهم بازار دست یافته است. که البته این موضوع به قیمت از دست دادن بازار داخلی همراه بوده: سهم ZTE از بازار چین تنها ۳ درصد بوده و این شرکت در جایگاه هشتم ایستاده است. این در حالی است که در سال ۲۰۱۲ این کمپانی صاحب بیش از ۱۰ درصد سهم بازار چین بوده است.

در ماه ژولای ZTE اسمارت فون Axon Pro را رونمایی کرد که عضو خانواده رده بالای بازار محسوب شده و با قیمت ۴۵۰ دلار در سایت شرکت، سایت آمازون و ای‌بای عرضه شد. البته هنوز مشخص نیست که مشتریان به این محصول شیک روی خوش نشان داده‌اند یا خیر، اما پیتر رافو معاون ارشد مدیر روابط دولتی ZTE آمریکا می گوید آنها به دنبال راه اندازی کمپینی برای تغییر تصویر شرکت در میان کاربران و منتقدان هستند. او می گوید: «ZTE دورنمای بزرگی را پیش رو دارد، ما بسیار صبوریم.»
برگرفته از
ZTE
لینک کوتاه