رونمایی از مدل ۲۰۱۶ پریوس تویوتا

نویسنده:

۰۷:۰۲:۵۴

شاید پریوس (Prius) تویوتا جذاب‌ترین اتومبیل جهان محسوب نشود؛ اما مطمئناً اتومبیل مهمی است. این اتومبیل هیبریدی که در سال ۱۹۹۷ در ژاپن معرفی شد، در سراسر جهان بیش از ۳٫۵ میلیون دستگاه فروخته شده است. بدون شک این اتومبیل چشم‌انداز جهانی مصرف بهینه سوخت و جایگزینی اتومبیل‌هایی که از سایر انرژی‌ها به عنوان سوخت استفاده می‌کنند، ایجاد کرده است.

نسل چهارم این اتومبیل اخیراً در یک نشست خبری و با حضور تعدادی از خبرنگاران در لاس‌وگاس نوادا رونمایی شد. این اتومبیل بی‌شک جاه‌طلبانه‌ترین مدل پریوس از نظر سبک محسوب می‌شود. بخش ظاهری این اتومبیل از اتومبیل میرای که از سوخت هیدروژنی بهره می‌برد، الهام گرفته؛ زیرا قسمت فوق‌العاده مدرن عقب دارای طراحی مشابهی در چراغ‌ها است که به سمت زمین اشاره دارند. این طرح‌ها در قسمت جلو نیز به چشم می‌خورد؛ زیرا مدل ۲۰۱۶ پریوس دارای یک سری زوایای آشفته، خطوط بریده و چراغ‌های ال‌ای‌دی چشمگیر است که این اتومبیل را منحصربه‌فرد می‌کند.

در زیر پوسته مدرن این اتومبیل یک پلت‌فرم کاملاً جدید به کار گرفته شده است؛ اولین نمونه معماری جهانی و جدید شرکت تویوتا. مدل جدید پریوس ۲٫۴ اینچ درازتر، ۰٫۶ اینچ عریض‌تر و ۰٫۸ اینچ کوتاه‌تر از مدل قبلی است. این تغییرات باعث شده فضای داخل کابین افزایش یافته و قسمت بار بهبود یابد. مرکز گرانش پایین‌تر و سیستم تعلیق عقب باعث می‌شود دینامیک رانندگی افزایش یابد.

بسیاری از مشخصات فنی هنوز اعلام نشده‌اند؛ اما شرکت تویوتا وعده داده در این اتومبیل اجزای هیبریدی مؤثرتر، تراکم باتری بیشتر و یک موتور احتراق داخلی جدید وجود خواهد داشت که تولید گرما را تا ۴۰ درصد کاهش می‌دهد؛ به عبارت دیگر این موتور انرژی حاصل از سوخت را بسیار مؤثرتر از سایر موتورهای گازی به کار می‌گیرد. مصرف بهینه سوخت این اتومبیل نسبت به مدل ۲۰۱۵، ۱۰ درصد بهبود یافته است. با توجه به این که مدل فعلی به ازای هر گالن سوخت ۵۱ در شهر و ۴۸ مایل در بزرگراه طی می‌کند، مدل هیبریدی جدید در داخل شهر به ازای هر گالن سوخت ۵۶ مایل و در بزرگراه ۵۲ مایل مسافت طی می‌کند.
همچنین یک مدل اکو قرار است به زودی معرفی شود که سوخت کمتری مصرف می‌کند.

یکی از عیوب مدل ۲۰۱۵ پریوس، بی‌کیفیتی داخل کابین بود که در این مدل بهبود یافته است. پلت‌فرم مدل جدید پریوس نه تنها سخت‌تر از مدل‌های قبلی است، بلکه جزو اولین مدل‌های مختص آمریکا است که از مجموعه Toyota Safety Sense بهره می‌برد. این مجموعه از یک سیستم هشدار قبل از تصادف، یک سیستم شناسایی عابران پیاده، هشدار انحراف از لاین به همراه دستیار هدایت، کروز کنترل راداری دینامیک فول اسپید و نور بالای اتوماتیک برخوردار است.
 

برگرفته از
Prius
لینک کوتاه