و سر انجام رونمایی از تازه‌ترین نسل آیفون، اینبار همه چیزحول محور 3D Touch

نویسنده:

۰۴:۴۵:۱۵

همانند رسم پیشین آیفونهای میان‌نسلی آیفون، محصول تازه با حرف S مجزا شده است و تقریبا از آیفون ۶ سال گذشته قابل تشخیص نیست. و البته به همراه آیفون ۶ اس جدید، نسخه ۶ اس پلاس آن هم عرضه شده است. این دو محصول از جنس آلومینیوم سری ۷۰۰۰ اپل تولید شده‌اند که پیش از این در اپل واچ هم مورد استفاده قرار گرفته بود. همچنین نمایشگر آن هم با شیشه‌ای مقاومتر از قبل محافظت می‌شود.

مهمترین تغییر آیفون جدید را نسبت به نسل قبلی می‌توان بهره‌گیری از تکنولوژی فورس تاچ دانست که پیش از این در اپل واچ مورد استفاده قرار گرفته بود.  البته این تکنولوژی یک گام پیشرفته تر شده و در آیفون ۶ اس آن را لمس سه بعدی یا 3D Touch می نامند. این قابلیت به شما اجازه می دهد امکانات بیشتر و تازه‌تری را در iOS9 به خدمت می‌گیرد. همانطور که گفتیم با استفاده از این تکنولوژی شما امکان ارتباط با سیستم عامل در سه سطح لمس، فشار و فشردن طولانی را دارید و نمایشگر هم با استفاده از Taptic Engine ابداعی اپل، به صورت لمسی واکنش نشان می‌دهد.

برای مثال در اپلیکیشن Mail می‌توانید روی یک پیام انگشت گذارده و آن را پایین نگه‌دارید، پیش نمایشی از متن را خواهید دید یا اینکه می تواند روی مسیرهای Maps انگشت تان را نگه دارید تا مسیر یابی مرحله به مرحله آغاز شود. از همین ابتدا اپلیکیشنهای دراپ‌باکس و فیسبوک از قابلیت لمس سه بعدی استفاده می‌کنند و به زودی بازی Freeblade هم با این قابلیت عرضه خواهد شد. در حقیقت این امکان به شکل بالقوه‌ای می تواند شیوه ارتباط ما با آیفونها را تغییر دهد.

درون پوشش زیبای آیفون ۶ اس هم اپل از پردازنده جدید A9 بهره برده که مدعی است بیش از ۷۰ درصد سریعتر از پردازنده A8 عمل می کند و سرعت گرافیکی آن هم ۹۰ درصد بهتر است. این پردازنده همچنین مانند پیش به پردازنده کمکی حرکات M9 مجهز است. البته بر خلاف پیش که به شکل پردازنده جدایی درون آیفون نصب می‌شد، اکنون با پردازنده اصلی دستگاه ترکیب شده است. از دیگر امکانات آیفون ۶ اس می‌توان به نسل دوم سنسور اثر انگشت Touch ID اشاره کرد که نسبت به قبل سریعتر و بسیار دقیقتر عمل می کند.

اپل همچنین دوربین آیفون جدید را به ۱۲ مگاپیکسل ارتقا داده است که فیل شیلرمی‌گوید تعداد پیکسل های آن ۵۰ درصد بیشتر از دوربین آیفون ۶ است. با توجه به تصاویری گرفته شده با این دوربین که توسط اپل منتشر شده‌اند، باید گفت که میزان بیشتر پیکسلها به خوبی منجر به تصاویری با جزئیات بیشتر و کیفیت بهتر شده است. و همانطور که انتظار می رفت این دوربین قادر است با کیفیت 4K به ضبط ویدیوهای شما بپردازد.  البته باید مراقب فضای ذخیره سازی این فیلمها هم باشید. به خصوص هنگامی که مدل پایه ۱۶ گیگابایتی آیفون ۶ اس را خریداری می کنید. دوربین جلوی آیفون ۶ اس هم اندکی ارتقا یافته و اکنون ۵ مگاپیکسلی است. علاوه بر این اپل هم به جنبش سلفی پیوسته و فلشی را در کنار دوربین جلو به این منظور گنجانده است.

اپل از تکنولوژی 3D Touch جدید خود در بخش گالری عکس هم بهره برده است. به این شکل که با استفاده از قابلیت تازه Live Photos، می توانید با نگه داشتن انگشت روی تصاویر، ویدیوی کوتاه آنها را نیز مشاهده کنید. به نظر می‌رسد دوربین به شکل دائمی به همراه ثبت هر عکس، ویدیوی کوتاهی را نیز ضبط می‌کند.  این قابلیت پیش از این در اپلیکیشن Zoe شرکت اچ تی سی عرضه شده بود.  البته دیگر توسعه دهندگان هم قرار است از قابلیت لایو فوتوز بهره ببرد و برای مثال قرار است در آینده نزدیک فیسبوک اپلیکیشن تازه خود را با پشتیبانی از این قابلیت برای دستگاه‌های اپلی عرضه کند. 

داستان قیمت گذاری هم که همانند روال همیشگی اپل پیش رفته و موضوع غافلگیر کننده‌ای در خود ندارد. آیفون ۶ اس ۱۶ گیگابایتی تحت قرارداد اپراتور با قیمت ۱۹۹ دلار عرضه می‌گردد و نسخه های ۶۴ و ۱۲۸ گیگابایتی آن هم ۲۹۹ و ۳۹۹ دلار تحت قرارداد اپراتور قیمت گذاری شده اند.  علاقه‌مندان به این محصول در آمریکا از دو روز دیگر می‌توانند آن را پیش خرید کنند. و از روز ۲۵ سپتامبر منتظر تحویل آیفون ۶ اس دلخواه خود باشند.  آیفون ۶ و آیفون ۶ پلاس هم با کاهش قیمت ۱۰۰ دلاری روبرو شده اند.

این طور که دیده می‌شود ، اپل علی رغم کنار گذاردن حافظه ۳۲ گیگابایتی در آیفونها، همچنان به نسخه پایه ۱۶ گیگابایتی وفادار مانده است. این در حالی است که اسمارت فون های اندرویدی امروزه معمولا در نسخه‌های کمتر از ۳۲ گیگابایت عرضه نمی شوند.  این موضوع باعث شده بسیاری از کاربران آیفون با تحمل هزینه بالاتر به سراغ نسخه ۶۴ گیگابیتی آن بروند که حاشیه سود بسیار بهتری برای اپل دارد. و البته در این میان کاربرانی که همچنان به نسخه ۱۶ گیگابایتی آیفون چسبیده‌اند معمولا بدترین تجربه کاربری را از سر می‌گذارنند.

اپل این بار در کنار عرضه آیفون با قراردادهای دو ساله اپراتورهای موبایل، طرح ارتقا مستقلی را هم تعریف کرده که شما با ارائه نسخه قبلی آیفون بدون قفل به اپل و پرداخت ماهیانه ۳۲ دلار، آیفون جدید را در دست بگیرید.
برگرفته از
iPhone 6s
لینک کوتاه