تستی که سرطان را قبل از بروز علائم شناسایی می‌کند

نویسنده:

۰۴:۱۸:۲۴

یک شرکت نوپا واقع در سان‌دیگو به نام Pathway Genomics روز ۱۹ شهریور یک تست خون معرفی کرده که طبق ادعای این شرکت، جهش‌های مرتبط با چندین سرطان را شناسایی می‌کند. اگر این ادعا واقعیت داشته باشد، این تست ۶۹۹ دلاری رویداد مهمی در دنیای پزشکی محسوب می‌شود؛ زیرا می‌توان از آن برای شناسایی سرطان قبل از بروز علائم استفاده کرد. با این حال این شرکت داده‌هایی که نشان‌ دهند این تست واقعاً کار می‌کند، ندارد.

شرکت Pathway Genomics هنوز تحقیقی را که برای اعتباربخشی به ادعایش مورد استفاده قرار می‌گیرد، به اتمام نرسانده است؛ در نتیجه خود شرکت نیز نمی‌داند ادعایش واقعیت دارد یا خیر. همچنین سازمان غذا و داروی آمریکا نیز این تست را موردبررسی قرار نداده است. با این حال، این موضوع مانع بازاریابی این شرکت برای این تست سرطان‌یاب نشده است.

یک متخصص غده شناس از مؤسسه Cancer Research لندن در این باره می‌گوید: «به سختی می‌توانم ادعای این شرکت خصوصی و شخصی را باور کنم، در حالی که داده‌های معتبری برای پشتیبانی از تست یا رویکردهای فنی موردنظر وجود ندارد». این متخصص قبلاً در مورد تست خونی که می‌تواند بازگشت سرطان سینه را پیش‌بینی کند، تحقیق کرده است.

طبق ادعای این شرکت، این تست که CancerIntercept نام دارد، دی‌ان‌ای سلول‌های سرطانی را در خون شناسایی می‌کند. این شرکت ادعا می‌کند این تست جهش‌های مرتبط با چندین سرطان را در افرادی که احتمال ابتلا به سرطان در آن‌ها زیاد است، شناسایی می‌کند. با این حال افراد دیگر چه می‌شوند؛ به عبارت دیگر تست موردنظر بیمارانی که احتمال دارد به سرطان مبتلا شوند را شناسایی می‌کند. یک تست دیگر نیز معرفی شده که وضعیت بیماران سرطانی را بررسی می‌کند.

مدیرعامل این شرکت می‌گوید: «حساسیت این تست بسیار زیاد است و می‌تواند برای تشخیص سرطان در مراحل اولیه مورد استفاده قرار بگیرد. این تست از طریق آزمایش صدها نمونه خون به اثبات رسیده است».

ممکن است این ادعا درست باشد؛ اما نمونه خون‌هایی که برای اثبات این تست مورد استفاده قرار گرفته‌اند، از بیمارانی گرفته شده بودند که دچار سرطان بودند و بیشتر آن‌ها در مراحل پیشرفته سرطان قرار داشتند. در نتیجه شناسایی سرطان در افرادی که می‌دانیم سرطان دارند، با شناسایی جهش‌های سرطانی در افرادی که هنوز سرطان آن‌ها تشخیص داده نشده، فرق دارد.
این شرکت این تست را برای افراد سالم نیز استفاده کرده؛ اما این تست‌ها در تحقیق درازمدتی استفاده نشده‌اند.

هنوز دانش انسان در مورد نقش جهش‌های سرطانی در تشخیص سرطان در مراحل اولیه قرار دارد. در نتیجه این تست زیاد معتبر نیست.

 

برگرفته از
سرطان
لینک کوتاه