تمام خاک فیلیپین تا ۲۰۱۶ تحت پوشش وای‌فای رایگان قرار می‌گیرد

نویسنده:

۰۸:۵۱:۳۳

سرویس اینترنت رایگان برای دولت فیلیپین سالیانه نزدیک به ۳۲ میلیون دلار هزینه در بر خواهد داشت و در مناطقی چون مدارس عمومی، بیمارستانها، پارکها و فرودگاه‌ها در دسترس عموم قرار خواهد گرفت. مونیچیتو ابراهیم قائم مقام اداره ICT فیلیپین می‌گوید: «اگر مشترکان به سمت مناطق با اینترنت رایگان سوق پیدا کنند، آنگاه شرکتهای خدمات دهنده باید سرویسهای با سرعت بالاتر و خدمات بهتر ارائه دهند تا بتوانند آنها را وسوسه کنند.» وی می‌گوید تمرکز دولت بر مناطقی است که اکنون به اینترنت دسترسی ندارند. 

انتظار می رود این سرویسها باعث کاهش قیمت اینترنت در فیلیپین شوند. اکنون اینترنت یک مگابیت بر ثانیه در این کشور ۱۸ دلار قیمت دارد که سه برابر  میانگین نرخ جهانی است. طبق آمار موسسه تحقیقاتی IDC اکنون نرخ جهانی هر مگابیت بر ثانیه سرعت اینترنت تقریبا ۵ دلار است. 

این پروژه برای دو اپراتور موبایل و اینترنت بزرگ این کشور بدان معنی است که باید هزینه بیشتری را صرف توسعه شبکه‌شان کنند تا سرعتهای بالاتری را عرضه کرده و مشتریان‌شان را حفظ کنند.

لکستر آزورین محقق ارشد شرکت  Unicapital Securities می‌گوید: «سرویس اینترنت وای‌فای رایگان به خوبی می‌تواند دو اپراتور بزرگ این کشور را وادار کند تا سرویسهای‌شان را بهبود دهند. بدون شک آنها نیاز دارند تا سرمایه بیشتری را در این زمینه هزینه کنند و همین موضوع میزان سود آنها را تحت تاثیر قرار خواهد داد.»

ابراهیم می‌گوید البته سرویس وای‌فای رایگان دولتی هم محدودیتهای خود را خواهد داشت تا جو رقابتی بازار حفظ شود. سرعت این اینترنت به ۲۵۶ کیلوبیت بر ثانیه محدود خواهد شد و تنها برای جستجوهای اینترنتی و دستیابی به شبکه‌های اجتماعی کافی خواهد بود. دلیل این برنامه رایگان، فشار قانون گذاران این کشور و تحقیق و تفحص آنها در خصوص خدمات گران اینترنت در فیلیپین است. مجلس فیلیپین شدیدا از این موضوع شاکی است که نفوذ  اینترنت پرسرعت در این کشور در آسیا تنها بالاتر از افغانستان قرار گرفته است. البته این رتبه بندی بخشی از آخرین آمار منتشره توسط IDC است.

البته این اولین کشور آسیایی نیست که چنین طرحی را به اجرا در آورده است. سنگاپور از سال ۲۰۰۶ اینترنت وای‌فای رایگان را در سراسر کشور عرضه کرده و محدودیت سرعت آن را هم ۲ مگابیت بر ثانیه قرار داده است. این سرعت ۸ برابر سریعتر از برنامه در دست اجرای فیلیپین است. سرعت اینترنت عمومی رایگان سنگاپور برای برقراری تماسهای صوتی تحت شبکه و همچنین پخش ویدیویی مستقیم کاملا مناسب و کافی است. این اینترنت در مکانهای عمومی چون فرودگاه‌ها، فروشگاه‌های بزرگ، فرودگاه و مدارس  ارائه می‌شود.

در پایان مقایسه نسبت سرعت به قیمت اینترنت در ایران را بر عهده شما دوستان عزیز می‌گذارم و تنها به ذکر یک نکته اکتفا می‌کنم: همانطور که در گزارش موسسات تحقیقاتی دنیا و سنجش اینترنت در کشورهای مختلف آسیا و اروپایی مشاهده می‌کنید، هیچگاه صحبتی از حجم مورد استفاده کاربر نیست و تنها رقابت بر سر سرعت اینترنت است. آیا زمانی فرا می‌رسد که در ایران هم اینترنتی نامحدود، پرسرعت، با کیفیت و ارزان را تجربه کنیم؟ چیزی نزدیک به نرم جهانی ۵ دلاری؟!
برگرفته از
فیلیپین
لینک کوتاه

دیدگاه