مهارات‌تان را در عکاسی ماکرو افزایش دهید

نویسنده:

۱۱:۵۳:۴۲

عکاسی ماکرو دنیای کاملا جدیدی دارد و در هنگامی که در فضاهای باز در حال عکاسی هستید میتواند بسیار به کارتان بیاید. با پی گرفتن این آموزش می توانید استفاده از لنزها ، فوکوس های مختلف و قفل کردن آینه بازتابنده را برای ثبت عکس های ماکرو بهتر فرا بگیرید.


1) استفاده از سه پایه

در عکاسی ماکرو حتی کوچکترین حرکات دوربین در هنگام نوردهی می تواند به لرزه های دوربین منجر گردد. از یک سه پایه محکم و کنترل از راه دور یا Cable release برای بی حرکت نگاه داشتن دوربین در هنگام ثبت عکس های ماکرو استفاده کنید.


2) سرعت شاتر

استفاده از سرعت های بالاتر شاتر نه تنها ریسک لرزه های دوربین را کاهش می دهند بلکه می توانند از محو شدگی بوجود آمده در هنگام حرکت سوژه ، مثلا تکان خوردن گل ها در اثر وزش نسیم یا باد ،هم جلوگیری نمایند. البته این کار باعث می شود که نتوانید از گشودگی های زیاد دیافراگم استفاده کنید.

3) تنظیمات گشودگی دیافراگم


در نزدیک ترین تنظیمات فوکوس ، برای بهره گرفتن از بیشترین بزرگ نمایی، لنزهای ماکرو عمق میدان کمی دارند که موجب می شود هر چیزی که در چند میلی متری جلو و عقب سوژه قرار ندارد محو به نظر برسد. استفاده از گشودگی های کم دیافراگم ، باعث می شود که به عمق میدان بیشتری دست یابید اما برای این کار باید از سرعت های پایین تر شاتر استفاده کنید.


4) حساسیت

در هنگام استفاده از گشودگی های دیافراگم کمی در حدود f/11 یا f/16 ،برای این که سرعت شاتر را به طور منطقی بالا نگاه دارید باید حساسیت دوربین یا ISO را افزایش دهید.


5) قفل کردن آینه بازتابنده

در منوی Custom Setting به تنظیمات Mirror Lock-up دست پیدا می کنید که باعث می شود آینه

منظره یاب قبل از ثبت عکس ، عملکردی دیگر را منعکس کند. این باعث می شود که از لرزه هایی در هنگام تکان خوردن آینه به وجود می آید ، جلوگیری شود.


6) استفاده از فلاش

فلاش می تواند جزئیات بیشتری را در هنگام عکاسی از اشیای کوچک منعکس کند و همین طور انعطاف بیشتری را برای تنظیمات سرعتش شاتر و گشودگی دیافراگم مهیا سازد.اگرچه نزدیکی سوژه به لنز باعث می شود که نتوان از فلاش سر خود دوربین استفاده کرد بنابراین باید از فلاش جداگانه ای به این منظور استفاده نمایید. یک فلاش لنزی حلقوی که می تواند در اطراف لنز قرار گیرد ، بهترین راه حل این مشکل است.


7) فوکوس دستی

فوکوس در هنگام استفاده از عمق های کم میدان بسیار اساسی است بنابراین اغلب مواقع فوکوس خودکار روی نقطه ای خاص و تنظیم دوربین برای ترکیب بندی مجدد ممکن نخواهد بود. به جای استفاده از این حالت ، از فوکوس دستی استفاده نمایید و ناحیه ای را که می خواهید از وضوح خوبی برخوردار باشد را در فوکوس قرار دهید.


8) زندگی حشرات

افرادی که به عکاسی از گل ها مشغولند ، اغلب جذب زیبایی حشرات هم می شوند . به دنبال خزندگان هم باشید چرا که با بهره گیری از قدرت لنزهای ماکرو می توانید عکس های هیجان انگیزی از آن ها ثبت کنید.


9) آب پاشی

ظاهر گل ها ، بطری ها و اشیای دیگر با استفاده از قطرات کوچک آب زیبایی افزونی پیدا خواهد نمود. می توانید از آبپاش ها که در اکثر فروشگاه ها قابل تهیه هستند برای این منظور بهره بگیرید.


10) فضاهای بسته

سعی کنید از گل ها و اشیای کوچک دیگری که در فضاهای بسته وجود دارند به عکاسی بپردازید.در اینجا عمق میدان کم می تواند یک حسن برای شما به حساب بیاید . با استفاده از چنین عمق میدانی پس زمینه ، اکثر مواقع از فوکوس خارج خواهد شد و سوژه اصلی شما بدیت ترتیب در کانون توجهات قرار خواهد گرفت.

برگرفته از
فوت و فن عکاسی
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه