تأثیر یک سال زندگی در فضا بر روی بدن

نویسنده:

۰۳:۳۵:۰۶

آیا می‌دانید یک فضانورد در عرض یک سال زندگی در ایستگاه فضایی بین‌المللی چقدر مدفوع تولید می‌کند؟ حدود ۸۱ کیلوگرم.

این واقعیت جالب توسط ناسا منتشر شده که اخیراً یک اینفوگرافیک در مورد زندگی یک ساله فضانوردی به نام اسکات کلی (Scott Kelly) در ایستگاه فضایی بین‌المللی منتشر کرده است. کلی و فضانورد دیگری به نام میکائیل کورنینکو (Mikhail Kornienko) حدود ۶ ماه است که به عنوان بخشی از یک مأموریت یک ساله در فضا زندگی می‌کنند. در این مأموریت قرار است تأثیر درازمدت فضاپیمایی بر روی بدن انسان مورد بررسی قرار بگیرد. این مأموریت قرار است به ناسا کمک کند تا سفر بعدی خود به مریخ را که در دهه ۲۰۳۰ انجام خواهد گرفت، بهتر آماده کند. سفر به مریخ چندین ماه به طول خواهد انجامید. در نتیجه ناسا می‌خواهد بداند تأثیر محیط فضایی که جاذبه خیلی کمی دارد، بر روی بدن انسان چگونه خواهد بود.

کلی و کورنینکو مأموریت خود را اواخر ماه مارس شروع کردند. در نتیجه در حال حاضر نیمی از سفر یک ساله خود را به اتمام رسانده‌اند. ناسا یک اینفوگرافیک برای بزرگداشت این رویداد مهم منتشر کرده است.

طبق این اینفوگرافیک، کلی در مدت یک سال زندگی‌اش در فضا ۱۰٬۹۴۴ بار طلوع و غروب خورشید را مشاهده خواهد کرد. این در حالی است که شما تنها ۶۸۴ بار طلوع و غروب خورشید را خواهید دید.
کلی در این مدت حدود ۷۳۰ لیتر ادرار و تعریق بازیافت شده خواهد نوشید.
این فضانورد در طول یک سال حدود ۶۴۸ مایل روی یک تردمیل خاص راه خواهد رفت. اگر وی با این سرعت به مریخ برود، بیش از ۲۱۶ هزار سال طول خواهد کشید. سیاره مریخ ۱۴۰ میلیون مایل از زمین فاصله دارد.

در مدت این مأموریت یک ساله، حدود ۳۸۳ آزمایش انجام خواهد شد؛ از جمله آزمایش‌هایی که توسط برندگان جوایز نوبل طراحی شده‌اند.
اگر بخواهیم به همان میزانی که این فضانورد در مدت یک سال زندگی در فضا در معرض تشعشات قرار می‌گیرد، در معرض تشعشعات قرار بگیریم، باید ۵٬۲۵۰ بار از لس‌آنجلس به نیویورک پرواز کنیم.
این فضانورد حدود ۸۱ کیلوگرم مدفوع تولید خواهد کرد که در اتمسفر می‌سوزند و همانند شهاب به نظر می‌رسند.
میزان مایعاتی که از پاهای کلی به سمت سر وی می‌رود، معادل یک بطری ۲ لیتری نوشیدنی گاز‌دار است.

 

برگرفته از
زندگی در فضا
لینک کوتاه

دیدگاه