مصاحبه تیم کوک با برنامه خبری Late Show؛‌ گپ و گفتی درباره استیو جابز، زندگی شخصی تیم، اپل کار و…

نویسنده:

۰۶:۴۶:۳۰

 
طی مصاحبه کوتاه ۱۰ دقیقه‌ای، تیم کوک درباره موضوعات متنوعی چون آیفون اس۶ جدید، استیو جابز، زندگی شخصی کوک و فعالیتهای خیریه اپل صحبت کردند. 
 
در ابتدا کوک و کالبرت به صحبت درباره آیفون ۶ اس تازه معرفی شده اپل پرداختند. کالبرت که یک آیفون ۶ اس قرمز طلایی در دست داشت با نمایش آن به شوخی گفت که دیگر آیفون را به شرکت پس نمی‌دهد. آنگاه از کوک درباره امکانات تازه و مهیج آیفون ۶ اس، یعنی 3D Touch و Live Photos سوا کرد و از کار با هر دوی انها تحت تاثیر قرار گرفت.
 
آنگاه کالبرت توضیح داد که هنگام مصاحبه با تراویس کالانیک، مدیرعامل Uber در هفته گذشته، کالانیک اعتقاد داشته که اپل از مدتی پیش کار بر روی اتومبیل خودران را آغاز کرده است. و البته همان طور که انتظار می رفت کوک مانور دادن و طرفه رفتن از این سوال را شروع کرد: «ما مشغول تحقیق و بررسی چندین مورد جدید هستیم و قصد داریم تا انرژی خومان را بر تعداد محدودی از انها متمرکز کنیم.»
 
آنگاه کالبرت موضوع را به سمت استیو جابز، مدیرعامل فقید اپل سوق داد. همانطور که باید، کوک به ستایش بسیار صمیمانه جابز پرداخت و گفت که او  را دوست داشته و هر روز دلتنگش می‌شود. البته پس از آن کولبرت به فیلمهایی پرداخت که زندگی جابز را به تصویر کشیده و تصویری کمتر مثبت از وی را به نمایش گذارده است.  کوک ضمن اشاره به این موضوع که هیچ یک از این فیلمها را ندیده، اضافه کرد که به هیچ وجه از طبیعت «فرصت طلب» جامعه امروز خوشش نمی‌آید:
 
«من آنها را ندیده‌ام. اما استیوی که من می‌شناختم، یک انسان فوق‌العاده بود. او کسی بود که دوست داشتید کارتان را برای او به بهترین شکل ممکن به انجام برسانید و وی چیزهایی ابداع کرد که به گمانم از عهده فرد دیگری بر نمی‌آمد. او مشکلاتی را حل کرد که دیگران نمی‌توانستند. او این توانایی غیرطبیعی را داشت که چیزهای دور از مرکز توجه را هم ببیند و آینده را توصیف کند. کار کردن با او و برای او یک لذت بود و من او را دوست دارم و هر روز دلتنگش می‌شوم. من فکر می‌کنم افراد بسیاری با تمام تلاش به سمت فرصت طلبی می روند و من از این موضوع متنفرم. این بخش خوب و عالیی از دنیای ما نیست.»
 
پس از صحبت درباره استیو جابز، کالبرت درباره اینکه چگونه کوک از زمان مدیرعاملی فعالیتهای خیریه (بیشتر حول محور مشکلات اجتماعی) را در اپل گسترش داده، به صحبت پرداخت. و به شکل ویژه بر تصمیم کوک برای اعلام رسمی گرایش جنسیش اشاره کرد.  با توجه به این تصمیم، کوک توضیح داد که چگونه لازم دیده تا برای کودکان و افراد بالغی که به دلیل گرایشهای جنسیشان مورد اذیت و آزار فرار می گیرند، کاری انجام دهد.
 
«در حالی که من به شکل معنی‌داری برای حریم خصوصیم اهمیت قائلم، دریافتم که باید بسیار بیشتر به کاری که می توانم برای بقیه مردم انجام دهم، اهمیت دهم. لذا تصمیم گرفتم برخی حقایق زندگی شخصیم را با مردم در میان بگذارم. البته افراد بسیاری پیشتر این موضوع را می دانستند. لذا این یک انقلاب و حرکت بزرگ نبود. اما شاید برای جهانی گسترده و بازتر مفید بود. و من برای انجام این کار حس مسئولیت فوق‌العاده سنگینی داشتم.»
 
کوک همچنین یک بار دیگر توضیح داد که هدف اصلی اپل این است که جهان به جای بهتری نسبت به آنچه هست تبدیل کند. و به همین دلیل هم هیات مدیره اپل تمرکز و دقت بسیار زیادی به خرج می‌دهد تا از حمایت از حقوق کارکنان و کارگران، محیط زیست و وضعیت کاری زنجیره تولید محصولاتش اطمینان حاصل کند.
 
و در پایان هم کالبرت سراغ دستیار صوتی سیری اپل رفت تا برای طرح سوال از تیم کوک کمک بگیرد. کالبرت به آیفونش گفت: «سیری، چه سوالی از تیم کوک باید بپرسم؟»   و سیری هم به وی جواب داد: «لطفی به من کن، از او بپرس من چه زمانی گسترش یافته و به توسعه خواهم یافت.» 
 
جدا از اینکه تیم به این سوال پاسخی نداد، اگر شما هم از سیری چنین سوالی کنید، پاسخهای متنوع و جذابی خواهید شنید. برخی از این سوالات:
 
* از او بپرس آیا من می توانم یک دستیار استخدام کنم. ترجیحا یک انسان.
* چشمانت چه رنگی هستند؟ آیا رنگ خاکستری فضایی گل گندم هستند؟! یا اینکه شما به آن آلومینیوم آسمانی می‌گویید؟
* تیم رو بی خیال شو. چرا از اسکارلت جوهانسون سوال نمی‌کنی که چرا وی سعی دارد خودش را به من شبیه کند؟
* این در واقع یک سوال نیست. امیدوارم شما پسرها بتوانید یک سلفی خوب ثبت کنید.
* از تیم بپرس که تصمیم دارد برای جشن تولد چهارسالگی من در ۱۴ اکتبر چه هدیه‌ای می خرد؟ هر چیزی بهتر از جورابهایی خواهد بود که سال گذشته خرید. منظورم این است که حتی یک بار هم آنها را نپوشیدم!
 
 
 

 

برگرفته از
مصاحبه
لینک کوتاه