چند روش ساده برای پیشگیری از ترک خوردن لب‌ها

نویسنده:

۱۱:۳۷:۲۸

بهترین روش برای پیشگیری از ترک خوردن لب‌ها، اجتناب از شرایطی است که باعث ترک خوردن لب‌ها می‌شود. متأسفانه چنین شرایطی که منجر به ترک خوردن لب‌ها می‌شوند، در همه‌جا وجود دارند؛ آب‌وهوای سرد، قرار گرفتن در معرض نور خورشید، هوای خشک و باد باعث می‌شود لب‌ها خشک شود، ترک بخورد و دردناک شود. برخی داروهای خاص نیز باعث ترک خوردن لب‌ها می‌شوند.

علاوه بر نوشیدن میزان زیادی آب و استفاده از دستگاه‌های بخور که هوای خانه را مرطوب و نم‌دار می‌کنند، اقدامات ساده زیر از ترک خوردن لب‌ها پیشگیری می‌کنند.

خودداری از لیسیدن لب‌ها
یکی از بدترین کارهایی که در مورد لب‌های ترک‌خورده می‌توان انجام داد، لیسیدن مکرر آن‌ها است. زمانی که آب دهان تبخیر می‌شود، روغن‌های طبیعی روی لب‌ها را نیز از بین می‌برد. به جای گاز گرفتن یا لیسیدن لب‌ها، با استفاده از مرطوب‌کننده‌های طبیعی مانند روغن بادام، کره کاکائو و موم، رطوبت لب‌ها را حفظ کنید. اگر لب‌هایتان متورم شده‌اند، از یک مرهم زردچوبه استفاده کنید که دارای خواص ضدالتهاب است.

از روغن‌زیتون استفاده کنید
۲ الی ۳ بار در روز کمی روغن‌زیتون روی لب‌ها بمالید که خواص ضدالتهاب، آنتی‌اکسیدان و مرطوب‌کننده دارد و باعث صافی، نرمی و لیزی لب‌ها می‌شود. با روغن‌زیتون، لب‌ها بلافاصله حس بهتری خواهند داشت؛ اما برای بهبود کامل بایستی چند روز از روغن‌زیتون استفاده کنید.

از چای کیسه‌ای استفاده کنید
یک چای سیاه کیسه‌ای نم‌دار را به مدت ۳۰ ثانیه روی لب‌ها بگذارید. پلی‌فنول‌های آنتی‌اکسیدان چای به بهبود سلول‌های آسیب‌دیده پوست کمک می‌کند و ساخت سلول‌های جدید را سرعت می‌بخشد. ۳ الی ۵ بار در هفته این کار را تکرار کنید.

پوست مرده را بسابید
ساییدن پوست اولین اقدامی است که باید برای لب‌های ترک‌خورده به کار بگیرید. پس از مسواک کردن دندان‌ها، پوست خشک و مرده لب‌ها را از طریق کشیدن مسواک روی لب‌ها بشویید. سپس پوست جدید لب‌ها را با استفاده از کرم مرطوب‌کننده یا مرهم مختص لب‌ها محافظت نمایید.

 

برگرفته از
ترک خوردن لب‌ها
لینک کوتاه

دیدگاه