سکسکه را جدی بگیرید

نویسنده:

۱۲:۵۱:۲۵

گاهی سکسکه نشان‌دهنده سکته مغزی است.

قبل از این که نگران شوید، باید بگوییم این سکسکه‌ها، سکسکه‌های ناشی از نوشیدن سریع نوشیدنی نیستند. این سکسکه‌ها از نوع دردناک، سرسخت و شدید هستند که به صورت ناگهانی و بدون هیچ دلیل واضحی آغاز می‌شوند. این سکسکه‌ها به اندازه‌ای خطرناک هستند که باید سریعاً خود را به اورژانس برسانید.

اگر این سکسکه‌ها واقعاً نشان‌دهنده سکته مغزی باشند، با کمی دقت به بدن خود، متوجه درد قفسه سینه، بی‌حسی کلی و کمی تاری دید می‌شوید. با این حال، این سکسکه‌ها معمولاً به اندازه‌ای شدید هستند که سایر علائم پنهان می‌مانند.

این موضوع بسیار عجیب و نامعقول به نظر می‌رسد. در واقع هیچ‌کس از این نوع سکسکه اطلاع ندارد. در یک نظرسنجی جدید که ۱۰۰۰ زن در آن شرکت داشتند، تنها ۱۰ درصد شرکت‌کنندگان می‌دانستند که سکسکه ممکن است نشان‌دهنده سکته مغزی باشد.

این موضوع بسیار ناامیدکننده است، به ویژه زمانی که متوجه می‌شویم پزشکان نیز احتمالاً از این نوع سکسکه اطلاع ندارند. زمانی که زنی به اورژانس مراجعه کرده و اظهار می‌کند سکسکه غیرقابل‌کنترلی دارد و کمی بدنش مورمور می‌شود، بیشتر کارکنان بیمارستان بلافاصله به سکته مغزی توجه نمی‌کنند. با این حال در چنین شرایطی هر دقیقه ارزشمند است؛ زیرا داروهای از بین برنده لخته‌های خونی در ۳ ساعت اول بروز سکته، به بهترین نحو کار می‌کنند. هر چه زودتر بیمار یا پزشک معالج متوجه این علائم سکته مختص زنان شود، نتیجه بهتری به دست خواهد آمد. طبق آمار مرکز مقابله با بیماری‌های آمریکا، در حال حاضر سکته مغزی ۵‌مین علت مرگ‌ومیر در آمریکا محسوب می‌شود و سالانه حدود ۱۳۰٬۰۰۰ آمریکایی را می‌کشد.

علائم سکته مغزی به صورت علامت اختصاری F.A.S.T نامیده می‌شوند. این نام به معنای خمیده شدن صورت، ضعف دست‌ها، دشواری در تکلم و زمان تماس با اورژانس است. حالا چند نشانه دیگر به این فهرست اضافه کنید؛ سکسکه، درد قفسه سینه، بی‌حسی کل بدن و سردرد. این نشانه‌ها مختص زنان هستند.

سکسکه با نوعی سکته مغزی همراه است که در پشت مغز اتفاق می‌افتد. این نوع سکته مغزی بیشتر در زنان شایع است.

البته سکسکه ممکن است در اثر عدم هضم مواد غذایی ایجاد شود؛ اما با بدن خود ارتباط داشته باشید و ببینید بدنتان چه می‌گوید. اگر به همراه سکسکه بی‌حسی، درد قفسه سینه یا تاری دید داشتید، این علائم را نادیده نگیرید. توجه داشته باشید که ۶۰ درصد از مرگ‌و‌میرهای ناشی از سکته مغزی در میان زنان اتفاق می‌افتد.

برگرفته از
سکسکه
لینک کوتاه

دیدگاه