استفاده از آدرس‌های جی‌میل برای تبلیغات

نویسنده:

۰۶:۲۸:۴۱

شرکت گوگل به زودی به شرکت‌های تبلیغاتی اجازه می‌دهد تا از یکی از پرسودترین انواع تبلیغات یعنی ارسال تبلیغ به ایمیل افراد استفاده کنند. این شرکت غول‌پیکر یک ابزار جدید به نام «مطابقت مشتری» (Customer Match) ارائه کرده که به شرکت‌های تبلیغاتی اجازه می‌دهد از لیستی از آدرس‌های ایمیل برای هدف قرار دادن کاربران خاص در سرویس‌های گوگل استفاده کنند. برای اینکه آدرس ایمیل شما از طریق این تکنیک هدف قرار داده شود، کافی است به حساب کاربری گوگل خود وارد شوید و به هنگام خرید چیزی از وب‌سایت، آدرس ایمیل خود را به یک خرده‌فروش بدهید. گوگل می‌گوید آدرس‌های ایمیل فردی در ابزار مطابقت مشتری ناشناس خواهد ماند. این بدین معناست که شرکت‌ها نمی‌توانند پروفایل شخصی افراد را ایجاد کنند؛ اما هنوز می‌توانند فهرست‌هایی به دست‌ آورند که بر اساس عادات عمومی مشتریان مانند سابقه بازدید از یوتیوب و سابقه جستجوی گوگل تهیه شده‌اند.

به عنوان مثال، گوگل به خرده‌فروشی که شما از آن خرید کرده‌اید، اجازه می‌دهد آدرس ایمیل شما را در ابزار مطابقت مشتری آپلود کند تا بتواند پس از ورود به حساب جی‌میلتان، به هنگام تماشای یوتیوب، جستجوی گوگل برای محصولات مرتبط یا چک کردن صندوق پستی جی‌میل خود، تبلیغات خاص مرتبط با علایق شما را نمایش بدهد. همچنین این ابزار تبلیغاتی به شرکت‌ها اجازه می‌دهد پروفایلی از مخاطبان عمومی بسازند که بر اساس عادات و علایق مشتریان فعلی است. سپس از این پروفایل عمومی برای هدف قرار دادن مشتریان جدید، زمانی که آن‌ها از خدمات گوگل استفاده می‌کنند، استفاده کنند.

شرکت گوگل با برخورداری از سهم عمده‌ای از بازار تبلیغات وب، به رده بالاتری دست یافته است. حالا این شرکت به دنبال شکل‌های جدیدی از درآمد حاصل از تبلیغات است؛ زیرا مشتری‌های بیشتری از دستگاه‌های همراه استفاده می‌کنند و پتانسیل پول‌سازی تبلیغاتی در دستگاه‌های همراه کاهش یافته است. حرکت استراتژیک اپل و فیس‌بوک برای کاهش قدرت وب باعث می‌شود موقعیت گوگل بیشتر در معرض خطر قرار بگیرد. اپل نرم‌افزار جدیدی مختص مسدودسازی آگهی در آی‌او‌اس ۹ ارائه کرده است. این نرم‌افزار تنها با استفاده از مرورگر وب اپل یعنی سافاری که رقیب گوگل کروم است، کار می‌کند. از سوی دیگر فیس‌بوک، یک سرویس تبلیغاتی قدرتمند مختص دستگاه‌های همراه و وب از درون شبکه اجتماعی خود ایجاد کرده و تنوع اطلاعات وب، از مقالات خبری گرفته تا ویدئو‌ها را گسترش داده است. کاربران می‌توانند از طریق نیوزفید خود به این اطلاعات دسترسی داشته باشند.

شرکت گوگل از طریق به‌کارگیری آدرس‌های ایمیل می‌تواند سهم بیشتری از تبلیغاتی که هدفمند و گران هستند و حتی از داخل اپلیکیشن‌های جی‌میل و یوتیوب روی دستگاه‌های همراه نمایش داده می‌شوند، به دست آورد. گوگل ابزار مطابقت مشتری را یک محصول ایمن برای حریم خصوصی می‌نامد؛ اما ممکن است نگرانی کاربرانی که احساس می‌کنند تبلیغ‌های شرکت‌های تبلیغاتی به تدریج خاص‌تر می‌شوند، برطرف نشود.

 

برگرفته از
تبلیغات
لینک کوتاه

دیدگاه