مواد غذایی انرژی‌زا مختص پاییز

نویسنده:

۰۱:۲۶:۴۹

میوه‌ها و سبزی‌هایی در فصل پاییز برداشت می‌شوند که سرشار از ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌های مقابله‌کننده با بیماری‌ها هستند. در نتیجه باعث تقویت بدن و افزایش انرژی می‌شوند. مواد غذایی مختص پاییز بهترین روش برای کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های مزمن محسوب می‌شوند و زندگی سالم‌تری را نیز فراهم می‌آورند.

مواد غذایی انرژی‌زای پاییزی سرشار از فتوکمیکال‌ها هستند و ارزش غذایی بالایی دارند. این مواد غذایی هیچ‌گونه عارضه جانبی ندارند و باعث بهبود روحیه می‌شوند.

در ادامه با برخی از این مواد غذایی آشنا می‌شوید.

کرا‌ن‌بری
کران‌بری بیش از هر میوه و سبزی دیگری، آنتی‌اکسیدان‌های مقابله‌کننده با بیماری‌ها دارد. این میوه بیشتر به عنوان ماده‌ای که با عفونت‌های دستگاه ادراری به مقابله می‌پردازد، معروف است. همچنین کران‌بری خواص ضدبیماری زیادی دارد. کران‌بری میزان زیادی فنول دارد که برای مقابله با سرطان، عفونت‌های معده، بیماری‌های قلبی و سکته مغزی مفید است.

کدوحلوایی
کدوحلوایی حاوی بتاکاروتن، پتاسیم، ویتامین سی و فیبر قابل‌حل در آب است. همچنین کدوحلوایی دارای تریگونلین و اسید نیکوتینیک است که به کاهش قند خون کمک کرده و مانع انباشتگی تری‌گلیسیریدها در خون می‌شود. در نتیجه از بروز دیابت جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، کدوحلوایی به پشتیبانی از سیستم ایمنی بدن و سلامت پروستات در مردان کمک می‌کند.

گردو
جایگاه اول سالم‌ترین و پرآنتی‌اکسیدان‌ترین مغز در میان بادام‌زمینی، گردوی آمریکایی، بادام‌هندی، بادام برزیلی و بادام معمولی، به گردو تعلق دارد. گردو سرشار از پلی‌فنول است؛ ترکیبی که از طریق کاهش سطح کلسترول خون، به سلامت قلب کمک می‌کند. کاهش سطح کلسترول باعث می‌شود خون به راحتی جریان داشته باشد. همچنین التهاب ناشی از بیماری‌های قلبی تسکین می‌یابد. گردو به همراه پنیر و نان‌های ترد، کلوچه، به عنوان مغز شیرینی یا کلوچه و شکلات تلخ مزه فوق‌العاده خوبی دارد.

عسل
اگر مزاج شیرینی دارید، خوش‌شانس هستید. عسل دارای مواد مغذی و آنزیم‌هایی است که به تسکین همه چیز از سرماخوردگی گرفته تا لکه‌های روی پوست کمک می‌کند. این ماده غذایی فوق‌العاده مفید دارای خواص ضدباکتری، ضدقارچ، گندزدایی و آنتی‌اکسیدان است.

کدو گردویی
کدو گردویی روی ساقه رشد می‌کند و از خانواده کدویان محسوب می‌شود. کدو گردویی چربی کمی دارد و میزان زیادی فیبر غذایی دارد. کدو گردویی دارای کاروتینوئید است. این گیاه سرشار از مواد مغذی است و حاوی اسیدفولیک، امگا ۳، پتاسیم و منیزیم است. همچنین بتاکاروتن موجود در کدو گردویی در مقابل بیماری‌های قلبی محافظت کرده و از بروز برخی سرطان‌ها پیشگیری می‌کند.

 

برگرفته از
مواد غذایی انرژی‌زا
لینک کوتاه