بزرگ‌ترین فراخوان تاریخ شرکت فولکس‌واگن

نویسنده:

۰۱:۵۲:۴۸

طبق گفته مدیرعامل جدید شرکت فولکس‌واگن، متیاس مولر، این شرکت خودروسازی قصد دارد اتومبیل‌های افرادی را که تحت تأثیر تقلب استانداردهای آلایندگی آمریکا قرار گرفته‌اند، تعمیر کند. مولر این خبر را به گروهی از مدیران این شرکت در دفتر مرکزی فولکس‌واگن در ولفزبرگ آلمان اعلام کرد و بعد در تعطیلات آخر هفته، از تیم مسئول پروژه خواست تا به خروج شرکت از این بحران کمک کنند. این برنامه فراخوان منتظر تأیید مراجع قانونی است. ارزش بازار شرکت فولکس‌واگن پس از انتشار خبر این رسوایی بزرگ طی کمتر از ۲ هفته اخیر، تا ۲۵ میلیارد دلار سقوط کرده است. همچنین پس از این رسوایی، مدیرعامل سابق این شرکت، مارتین وینترکورن، استعفا داد.

سخنگوی شرکت فولکس‌واگن، کریستیان بالمن به نشریه وال‌استریت ژورنال گفت: «این فراخوان بزرگ‌ترین اقدام خدماتی تاریخ این شرکت محسوب می‌شود». هنوز مشخص نیست چه تعداد از ۱۱ میلیون اتومبیلی که از موتور دیزلی بهره می‌برند، برای تعمیر فراخوان خواهند شد؛ اما تک‌تک اتومبیل‌هایی که از این دستگاه‌ها برای نقض استانداردها استفاده کرده‌اند، بایستی از تغییرات نرم‌افزاری بهره ببرند. همچنین برخی تغییرات سخت‌افزاری نیز لازم است؛ زیرا برخی از اتومبیل‌هایی که از این موتورها بهره می‌برند، به تعویض پمپ تزریق سوخت نیاز دارند. این برنامه تعمیری تنها برای اتومبیل‌های فولکس‌واگنی است که در اتحادیه اروپا تست و فروخته شده‌اند. این در حالی است که حدود ۴۸۸ هزار اتومبیل معیوب در آمریکا باید از تست‌های آلایندگی سفت‌و‌سخت‌تری عبور کنند.

حالا یک وب‌سایت به نام vwdieselinfo.com راه‌اندازی شده تا صاحبان خودروهای معیوب که شامل آئودی و مدل‌های معروف فولکس‌واگن مانند جتا و پاسات می‌شود، از اطلاعات جدید در مورد فراخوانی که طی هفته آینده اعلام خواهد شد، مطلع شوند. طبق گفته این شرکت، استفاده از این اتومبیل‌ها هیچ مشکلی از نظر امنیت ایجاد نمی‌کند. همچنین ظاهراً مدیران این شرکت مطمئن هستند پس از تعمیر این موتورها، تست‌های آلایندگی سازمان حفاظت از محیط‌زیست آمریکا با موفقیت گذرانده خواهند شد.

هنوز شرکت فولکس‌واگن تحت نظارت و بازرسی سازمان حفاظت از محیط‌زیست و قوه قضاییه آمریکا قرار دارد و ممکن است به دلیل نقض قانون هوای پاک تا ۱۸ میلیارد دلار جریمه شود. تاکنون این شرکت حدود ۷٫۳ میلیارد دلار برای هزینه‌های مرتبط با این رسوایی خرج کرده است.
 

برگرفته از
فولکس‌واگن
لینک کوتاه