عرضه رسمی شاسی‌بلند تمام الکتریکی تسلا مدل ایکس

نویسنده:

۱۱:۳۸:۱۳

مدل ایکس (Model X) همان نسخه شاسی‌بلند سدان مدل اس (Model S) محسوب می‌شود. موتورهایی که در جلو و عقب این اتومبیل قرار دارند، قدرت را به تمام چرخ‌های این شاسی‌بلند انتقال می‌دهند. حداکثر سرعت این اتومبیل ۱۵۵ مایل در ساعت است. مدل پایه یعنی ۹۰ دی (90D) محدوده مسافتی معادل ۲۵۷ مایل دارد و در عرض ۴٫۸ ثانیه از سرعت ۰ به سرعت ۶۰ مایل در ساعت می‌رسد. نسخه برتر از نظر عملکردی یعنی پی۹۰دی (P90D) و نسخه مختص بار می‌توانند در عرض ۳٫۲ ثانیه به سرعت ۶۰ مایل در ساعت برسند.

یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد مدل ایکس، درهای عقب است که به صورت بال باز می‌شوند. این درها با درهای بال‌مانند عادی اتومبیل‌های کلاسیکی مانند مرسدس ۳۰۰ اس‌ال و دیلورن تفاوت دارند؛ زیرا این درها در بخش مرکزی لولا دارند. این امر باعث می‌شوند به شکل عمودی‌تری باز شوند. اگر درهای جلو را استاندارد بنامیم، بی‌انصافی است؛ زیرا این درها به هنگام نزدیک شدن راننده، به صورت خودکار باز می‌شوند و پس از نشستن راننده، بسته می‌شوند.

نسخه مختص بار که ۵ در دارد، ظرفیت حمل سرنشینان و بار را یکجا دارد. علاوه بر این، این اتومبیل می‌تواند باری به وزن ۵۰۰۰ پوند را حمل کند. همچنین می‌توانید یک ابزار جانبی را در عرض چند ثانیه به اتومبیل وصل کنید و دوچرخه‌ها و چوب اسکی خود را بدین طریق حمل کنید.

اولین شاسی‌بلندهای مدل ایکس پیش‌خرید شده‌اند و دومین دوره پیش‌فروش طی چند ماه آینده آغاز خواهد شد. مدل‌های اولیه سری امضا با قیمت حدود ۱۳۰ هزار دلار فروخته شدند؛ اما قرار است مدل استاندارد ارزان‌تر باشد.
 

برگرفته از
شاسی‌بلند تمام الکتریکی تسلا
لینک کوتاه