تکذیب تقلب در تست‌های مصرف بهینه انرژی تلویزیون‌های سامسونگ

نویسنده:

۰۲:۴۹:۵۵

طبق ادعای یک گروه تحقیقاتی مستقل، تلویزیون‌های سامسونگ در شرایط دنیای واقعی انرژی بیشتری مصرف می‌کنند. با توجه به گزارش نشریه گاردین و طبق گفته شرکت ComplianTV که از اتحادیه اروپا بودجه می‌گیرد، قابلیتی به نام «روشنایی مختص حرکت» (motion lighting) روشنایی تلویزیون‌های سامسونگ را کاهش داده و امکان تشخیص فرآیند تست و تنظیم مصرف برق توسط تلویزیون‌ها را بالا می‌برد. با این حال سامسونگ تقلب در آزمون پیروی از قوانین اتحادیه اروپا را تکذیب کرده است. این شرکت ادعا می‌کند این نرم‌افزار یک قابلیت استاندارد جهت آماده‌سازی سریع تلویزیون‌ها است که بر روی تمام تلویزیون‌هایش استفاده می‌شود. همچنین این شرکت مقایسه خود با رسوایی اخیر شرکت فولکس‌واگن را ن‍پذیرفته است. اخیراً مشخص شده شرکت فولکس‌واگن از نرم‌افزاری برای تقلب در آزمون میزان آلایندگی ۱۱ میلیون اتومبیل استفاده کرده است.

سامسونگ در یک پست وبلاگ گفت: «قابلیت روشنایی مختص حرکت تنظیماتی نیست که مختص زمان آزمون باشد. بلکه یک تنظیم پیش‌فرض است که هم در آزمایشگاه و هم در خانه فعال است. این قابلیت باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی شده و به کاهش اثرات زیست‌محیطی کمک می‌کند». با این حال، طبق گفته این شرکت همه افراد به هنگام تماشای تلویزیون از این قابلیت استفاده نمی‌کنند. اگر مشتری بخواهد تنظیمات صفحه‌نمایش خود را تغییر دهد یا از حالت‌های دیگر استفاده کند، می‌تواند این قابلیت را خاموش کند؛ بنابراین مشتریان می‌توانند یا حالت صرفه‌جویی در مصرف برق یا حالت حداکثر عملکرد را در تلویزیون‌هایشان انتخاب‌ کنند. مدیر پروژه آزمایشگاه کالای شرکت ComplianTV به گاردین گفت: «سامسونگ در حال مواجه شدن با نامه قانون است نه روح قانون».

با توجه به اینکه هنوز گزارش این گروه تحقیقاتی منتشر نشده، قضاوت در مورد منصفانه بودن این آزمون‌ها دشوار است. با این حال، گزارش‌ها نشان می‌دهند این نوع تقلب در میان تولیدکنندگان تلویزیون غیرعادی نیست. در نامه‌ای از آژانس انرژی سوئدی به کمیسیون اروپا آمده است افرادی که تست‌‌های پیروی از قوانین این کشور را انجام می‌دهند، با تلویزیون‌هایی مواجه شده‌اند که فیلم‌های آزمون را شناسایی کرده‌ و توان خروجی را بر اساس شرایط تنظیم کرده‌اند. در متن این نامه نوشته شده بود که: «زمانی که یک فیلم استاندارد پخش می‌شود، این صفحه‌نمایش‌ها بلافاصله مصرف انرژی خود را از طریق تنظیم روشنایی صفحه‌نمایش کاهش می‌دهند». این روش برای گمراه کردن مسئولان نظارت بر بازار استفاده می‌شود و باید توسط کمیسیون بررسی شود. کمیسیون اظهار داشته در حال بررسی این ادعاها است.

 

برگرفته از
مصرف بهینه انرژی
لینک کوتاه

دیدگاه