آیا همه افراد سیگاری دچار بیماری‌های ریوی می‌شوند؟

نویسنده:

۰۷:۲۶:۳۵

افراد سیگاری به زودی می‌توانند از داروهای جدیدی بهره ببرند که عملکرد ریه‌ را بهبود می‌بخشد. این پیشرفت مهم به لطف افراد سیگاری خوش‌شانسی به دست آمده که پس از چند سال سیگار کشیدن، کوچک‌ترین مشکل سلامتی نداشته‌اند.

محققان بریتانیایی ۵۰ هزار فرد سیگاری و غیرسیگاری را مورد بررسی قرار دادند. در میان این گروه افرادی وجود داشتند که دچار بیماری مزمن انسدادی ریه بودند. محققان موفق شدند جهش‌های ژنی را شناسایی کنند که عملکرد ریه را بهبود می‌بخشند.

آن دسته از افراد سیگاری که ژن‌های خوبی دارند، کمتر احتمال دارد که به بیماری مزمن انسدادی ریه مبتلا شوند؛ اما افراد سیگاری که دارای ژن‌های بد هستند، بیشتر احتمال دارد که به این بیماری مبتلا شوند. این امر توضیح می‌دهد که چرا افراد غیرسیگاری گاهی بیمار می‌شوند.

طبق گفته یک محقق به خبرگزاری بی‌بی‌سی، ژن‌ها بر روی نحوه رشد و عکس‌العمل ریه نسبت به آسیب‌ها تأثیر می‌گذارند. با این حال، روش معجزه‌آسایی برای محافظت از تنباکوی سیگار وجود ندارد. یک فرد سیگاری که ژن‌های خوبی دارد، ممکن است نسبت به افراد غیرسیگاری، ریه بیمارتری داشته باشد.

در این تحقیق ۲۸ میلیون نوع ژن در هر شرکت‌کننده بررسی شد. همچنین این تحقیق ۵ دسته دی‌ان‌ای کشف کرد که بیشتر در افراد سیگاری وجود دارند و ممکن است باعث شوند یک فرد به راحتی به نیکوتین اعتیاد پیدا کند. با این حال، این نتایج بایستی تأیید شوند. نشانه‌های جدید و شگفت‌انگیزی در مورد نحوه عملکرد بدن در این تحقیق به دست آمد که قبلاً اطلاعات کمی راجع به آن وجود داشت. این بخش‌ها را می‌توان برای دستیابی به پیشرفت‌های مهم در زمینه تولید دارو به کار گرفت.

درک ارتباط مین ژن‌های فرد و بیماری‌ها و اعتیاد به تنباکو به دانشمندان کمک می‌کند درمان‌های هدفمند بهتر و بیشتری طراحی و تولید کنند که احتمالاً مؤثرتر هستند و عوارض جانبی کمتری دارند. محققان امیدوارند بتوانند تعداد شرکت‌کنندگان در تحقیق را در سال ۲۰۱۶ به ۵۰۰ هزار نفر برسانند.

 

برگرفته از
بیماری‌های ریوی
لینک کوتاه

دیدگاه