تأسیس مدرسه برنامه‌نویسی دخترانه در افغانستان

نویسنده:

۰۲:۵۵:۴۸

نیل دگراس تایسون به علل مختلفی معروف است. وی یکی از نخستین کسانی است که پیشنهاد اصلاح تعریف سیارات را مطرح کرد که در نهایت منجر به خروج پلوتون از خانواده سیارات منظومه شمسی شد. تایسون علاوه بر فعالیت‌های علمی‌ و حضور در برنامه‌های ترویجی تلویزیونی، چندین کتاب علمی نیز نوشته است. سخنرانی‌ها و مناظره‌های پرشور تایسون از جمله مناظره با ریچارد داوکینز از شهرت زیادی برخوردار است. وی همچنین یک پادکست علمی به نام StarTalk تولید می‌کند.

این هفته تایسون جلسه‌ای در نشست سالانه Clinton Global Initiatives برگزار کرد. این جلسه با همکاری دو سخنران دیگر برگزار شد؛ استاد مؤسسه فناوری ماساچوست و مهندس زیست پزشکی، سانگیتا بهاتیا و مؤسس و مدیرعامل شرکت Code to Inspire، فرشته فروغ. یکی از مسائلی که در این جلسه مطرح شد، تأسیس یک مدرسه برنامه‌نویسی دخترانه در افغانستان بود.
فروغ توضیح داد که قصد دارد یک آزمایشگاه برنامه‌نویسی افتتاح کند که برای زنان بین ۱۵ الی ۲۵ سال است. وی امیدوار است این آزمایشگاه بتواند برنامه‌نویسی و کدگذاری را در محیطی امن به زنان خاورمیانه آموزش دهد.

وی امیدوار است این مدرسه بتواند اولین مدرسه از صدها مدرسه‌ای باشد که در خاورمیانه افتتاح خواهد شد. بهاتیا معتقد است آن‌ها می‌توانند تغییراتی در وطن خود ایجاد کنند و به افزایش تعداد زنانی که در برنامه‌نویسی کامپیوتری نقش دارند، کمک کنند. این خبر در هفته‌ای اعلام شد که دانشگاه استنفورد اعلام کرده در رشته کامپیوتر، ۲۱۴ دانشجوی مؤنث دارد. این تعداد دانشجوی مؤنث در رشته کامپیوتر باعث می‌شود این رشته به معروف‌ترین رشته زنان در این دانشگاه تبدیل شود.

با افزایش افرادی که برای تحصیل در رشته‌های کامپیوتری اعتمادبه‌نفس دارند و این رشته‌ها را امن می‌دانند، تعداد افرادی که به این رشته علاقه‌مند می‌شوند به زودی افزایش بیشتری خواهد داشت؛ زیرا دولت‌ها و مدارس بیشتری، رشته کامپیوتر را به برنامه آموزشی استاندارد خود اضافه کرده‌اند.
 

برگرفته از
مدرسه برنامه‌نویسی
لینک کوتاه