یکی از سازمانهای اطلاعاتی بریتانیا تنها با ارسال یک پیام متنی قادر به هک تمامی اسمارت‌فونها است

نویسنده:

۰۱:۲۷:۲۰

 
بله درست شنیده‌اید.
 
اسنودن می‌گوید این سازمان جاسوسی انگلیسی به ابزارهای ویژه‌ای مجهز شده که به آنها امکان می‌دهد تا تنها با ارسال یک پیامک هر اسمارت فونی را هک کنند. و برای مقابله به «کنترل کامل» ابزارهای‌تان توسط این سازمان جاسوسی، تقریبا «هیچ کاری» از دست شما بر نمی‌آید. 
 
تنها با ارسال یک پیامک، ستاد ارتباطات دولت بریتانیا قادر است که  چنین سرقتهایی را انجام دهد:
* گوش دادن به تمامی آنچه که در اتاق اتفاق می‌افتد.
* مشاهده تمامی فایلهای موجود روی موبایل و همچنین کنترل تاریخچه وبگردی آن
* مشاهده پیامها و عکسهای موجود روی موبایل
* تهیه عکسهای مخفیانه از صاحب تلفن و محیط اطراف وی
* تشخیص موقعیت مکانی بسیار دقیق صاحب تلفن (با دقتی بسیار بالاتر از سیستمهای مکانیابی GPS معمولی)
 
بله، بیشتر شبیه به داستانهای علمی تخیلی به نظر می‌رسد. اما اسنودن اطمینان دارد که این ابزار به سازمانهای جاسوسی اجازه می‌دهد تا هر حرکت و مکالمه شما در هر مکانی را کنترل و ردیابی کنند. حتی اگر موبایل‌تان را خاموش کرده باشید.
 
بنا بر گفته اسنودن، مجموعه ای از ابزارها با نام Smurf Suite امکان هک تلفنهای هوشمند را برای GCHQ امکان پذیر ساخته که هر کدام از آنها نامی جداگانه و وظیفه‌ای متمایز در این فرآیند دارند:
 
Dreamy Smurf امکان خاموش و روشن کردن موبایل هوشمند را از راه دور فراهم می‌آورد.
Nosey Smurf به کارآگاهان سازمانهای جاسوسی اجازه می‌دهد که میکروفون موبایل را روشن کرده و به مکالمات فرد گوش دهند. برای این کار حتی نیازی به روشن بودن موبایل نیست و می‌توان با Dreamy Smurf به راحتی اسمارت فون مورد نظر را روشن کرد.
Tracker Smurf  یک ابزار موقعیت یابی جغرافیایی است که امکان ردیابی  و تعقیب افراد را با دقت بسیار بالا را برای جاسوسان فراهم می‌اورد. دقت این ردیابی بسیار بیشتر و فراتر از آن چیزی است که شما با استفاده از GPS موبایل و دکلهای مخابراتی قادر به دستیابی به آن هستید.
Paranoid Smurf وظیفه این ابزار مخفی کردن کلیه فعالیتهای جاسوسی از چشم صاحب اسمارت فون و اپلیکیشن های امنیتی نصب شده روی موبایل است. با اجرای این ابزار صاحب تلفن اصلا متوجه نفوذ به دستگاهش و ناخنک زدنهای جاسوسان نمی‌شود.
 
صاحبان اسمارت فون حتی قادر به دیدن پیامی هم که باعث هک دستگاه‌شان شده نیستند و هیچ علامت و ردپایی از دریافت پیام را هم در موبایل‌شان پیدا نخواهند کرد.
 
اسنودن می‌گوید: «این یک پیام هنرمندانه و ماهرانه است که همانند دیگر پیامکها برای شماره شما ارسال می‌شود، اما هنگامی که توسط اسمارت فون شما دریافت شود، بلافاصله خودش را مخفی می‌کند. هرگز نمایش داده نمی‌شود. شما پول موبایل هوشمند را داده اید، اما فرد دیگری از راه دور به طور کامل کنترل آن را در اختیار داشته و می‌تواند از آن بهره ببرد.»
 
سازمان امنیت ملی آمریکا تا کنون یک میلیارد دلار هزینه تهیه برنامه مشابهی نموده است!
اسنودن می‌افزاید که این تکنولوژی در اختیار سازمان امنیت ملی ایالات متحده هم قرار دارد و آنها برای تهیه و مدیریت ابزاری همانند Smurf Suite مورد استفاده همتای انگلیسی‌شان تا کنون بیش از یک میلیارد دلار هزینه کرده‌اند.
 
اسنودن همچنین می‌افزاید که دوست دارد به کشورش برگردد و در مذاکراتی با دولت آمریکا، حتی تحمل مدتی زندان را هم برای این بازگشت پذیرفته است. اما هنوز منتظر اعلام نظر مقامات آمریکایی است و اینکه وی را دوباره در کشورش می‌پذیرند یا خیر. وی می‌گوید:
«من بارها به شکل داوطلبانه برای زندانی شدن اعلام آمادگی کرده‌ام. آنچه که حاضر به انجامش نیستم، این است که به عنوان یک عامل بازدارنده و مترسک برای انسانهایی عمل کنم که سعی دارند در شرایط سخت کار درست را انجام دهند.»
 
البته از دیگر سو مایکل هایدن مدیر اجرایی سابق سازمان امنیت ملی آمریکا به برنامه پانورامای بی‌بی‌سی گفته که اسنودن با خیانتش، توانایی خود برای محافظت از مردم و نجات جانشان را از دست داده است: «اگر نظر شخصی من را بخواهید، او در مسکو خواهد مرد. او نمی‌تواند به خانه برگردد.»
 
جدا از اینکه اسنودن برای جهانیان چه کاری کرده یا خواهد کرد، وی اکنون مرد شماره یک لیست خلافکاران تحت تعقیب دولت ایالات متحده است.
 

 

برگرفته از
هک
لینک کوتاه