13 افکت خلاقانه و جالب در عکاسی دیجیتال

نویسنده:

۱۱:۵۶:۳۷

این افکت ها می توانند تغییراتی شگرف در عکس های شما ایجاد کنند . با مطالعه این آموزش نمی توانید بهانه ای برای از دست دادن شانس های بزرگ برای ثبت تصاویر فانتزی با دوربین Canon SLR تان داشته باشید. در این راهنمایی نکاتی را خواهید آموخت که شما را قادر خواهند ساخت عکس های تان را مثل حرفه ای جالب و منحصربفرد جلوه دهید.

1) تماشای افق

در ترکیب بندی مناظر جای قرارگیری افق در قاب ، کلید موفقیت به شمار می رود. سعی کنید جای قرار گرفتن آنرا تغییر دهید. قدیمی ها پیشنهاد می کردند که که آنرا در یک سوم پایینی قاب در نظر بگیرید. اما برای ثبت عکسی ساکن و متعادل باید سعی کنید افق در نیمه عکس قرار گیرد. اگر آسمان جلوه دراماتیکی دارد ، شهامت به خرج دهید و بگذارید که بخش بیشتری از قاب را اشغال نماید.

افق بالا

 
افق میانه

افق پایین

انجام بدهید: برای ثبت تصاویری هیجان انگیز و شگرف از مناظر ، افق را در نیمه پایینی قاب در نظر بگیرید.

انجام ندهید: با بررسی مکرر منظره یاب و LCD ، مطمئن شوید که خط افق کج و شیب دار نیست.


2) از قاب ها بعنوان پیش زمینه استفاده کنید.

استفاده از اشیا در پیش زمینه تصاویر می تواند ترفند خوبی برای ایجاد احساس عمق میدان باشد. یکی از راه های انجام این کار استفاده از تکنیک «قاب های درون هم» است. از پنجره یا روزنه ای دیگر برای ایجاد حاشیه های مصور در اطراف سوژه اصلی بهره بگیرید.

انجام بدهید: به دنبال روزنه هایی باشید که بعنوان قاب تصویر قابل استفاده باشند.

انجام بدهید:در جستجوی صخره ها یا گل ها برای استفاده بعنوان عناصر پیش زمینه در تصاویر مناظر طبیعی باشید.


3) به دنبال روش ها و راه های جدید باشید

تصاویر قلعه هارلچ عمدا این گونه ثبت شده است تا نسبت به آسمانِ تیره کوچک تر به نظر برسد.

در ترکیب بندی تان شهامت به خرج دهید و از نوآوری نهراسید. با آزمایش روش های جدید برای قاب بندی یک سوژه حتما به نتایج شگفت انگیزی دست خواهید یافت.

برای مثال سعی کنید پورتره ها را در حالت افقی و تصاویر مناظر را در حالت عمودی ثبت کنید. سوژه های اصلی را در کنار قاب ها در نظر بگیرید. همین طور می توانید عکس های تان را با استفاده از نرم افزار ها مجددا ترکیب بندی کنید. اما بهتر است این کار را با خود دوربین صورت دهید.کناره های قاب تان را بررسی کنید و سعی کنید اشیا در درون قاب قرار گیرند. به دنبال اشیا ، خطوط ، اشکال ، سطوح و رنگ ها بگردید و هماهنگی و هارمونی آنها با همدیگر را بررسی نمایید.

انجام بدهید: روش های جدید و منحصر بفردی برای قاب بندی سوژه مورد نظرتان بیابید.

انجام ندهید:در پاک کردن عکس هایتان عجله به خرج ندهید. همیشه می توانید قاب بندی این عکس ها را در نرم افزارها تغییر دهید.


4) قانون یک سوم

دراین تصویر ، برای بدست آمدن ترکیب بندی بهتر قایق در نقطه تقاطع خطوط قرار داده شده است.

اگر در درک اصول اساسی ترکیب بندی با مشکل مواجه اید ، قانون یک سوم می تواند خیلی به شما کمک کند. این قانون بسیار ساده است و در آغاز عکاسی می تواند نقطه شروع خوبی باشد.

با قرار دادن عناصر کلیدی عکس ها با فاصله کمی از نقطه مرکزی عکس می توانید ترکیب های جالبی خلق کنید.

انجام بدهید: هنگامی که با صحنه ای مواجه می شوید، به طور ذهنی با رسم چهار خط آن را به نه ناحیه مساوی تقسیم کنید.

انجام بدهید: قسمت های کلید صحنه را روی این خطوط یا محل تقاطع آنها با هم قرار دهید.


5) بالا و پایین بروید

زاویه پایین، زاویه معمول و زاویه بالا

بررسی سوژه پیش از عکاسی، تمرین بسیار خوبی است. به دنبال زوایای متفاوت باشید. کمی بنشینید و به بالا نگاه کنید . ممکن است موقعیتی عالی برای عکاسی نصیب تان شده باشد.

زوایای پایین روش خوبی برای باشکوه تر جلوه دادن سوژه فراهم می کند. برای مثال ، با این روش می توانید بچه ها را بزرگتر از سن واقعی شان نشان دهید.

استفاده از زوایای بالا باعث می شود که بتوانید از زمین بعنوان پس زمینه استفاده کنید. استفاده از این زوایا مخصوصا در مواقعی که اگر از زاویه معمولی استفاده کنید با پس زمینه درهم ریخته ای روبرو خواهید شد، بسیار عالی است.

شیوه دیگر برای بالا بردن جذابیت عکس ها استفاده از Dutch Tilt ، تکنیکی که از فیلم ها گرفته شده است، می باشد. این شیوه بر تغییر زاویه دوربین برای موازی نشان ندادن کناره های قاب با سوژه ها استوار است. از این تکنیک می توان برای ایجاد زوایای موثر و پر انرژی استفاده کرد و تاثیر عکس ها را افزایش داد.

انجام بدهید: همیشه از بالا و پایین به سوژه تان توجه کنید. شاید با استفاده از زوایای بالا و پایین بتوانید تصویر بهتری ثبت کنید.

انجام ندهید: از کج کردن دوربین یا استفاده از زوایای مختلف تا هنگامی که به یک عکس خاص نیاز ندارید ، استفاده نکنید.


6) تار کردن پس زمینه ها

پس زمینه این عکس با استفاده از لنز Long تله فوتوی 300 میلی متری و گشودگی دیافراگم f/5.6 از فوکوس خارج شده است.

پس زمینه هایی که واضح ثبت می شوند ، می توانند نظرها را از سوژه اصلی منحرف سازند. اما حتی اگر آنها خارج از فوکوس باشند هم موجب جلب توجه خواهند شد . یک خیابان شلوغ یا یک اتاق به هم ریخته حتی در صورتی که واضح نباشند ، جلب توجه خواهد کرد.

اگر به عنصری نیاز ندارید باید آنرا به قدری از فوکوس خارج کنید که کاملا غیر قابل تشخیص باشد.

میزانی از عکس که کاملا واضح است با عنوان عمق میدان شناخته می شود.

برای اینکه تا جایی که ممکن است پس زمینه را تار کنید ، باید با رعایت نکات زیر عمق میدان را تا حد امکان کاهش دهید .

انجام بدهید: از حالت Av برای استفاده از بیشترین گشودگی های دیافراگم در دسترس بهره بگیرید. با لنزهای معمولی این میزان حدود f/5.6 است اما می توانید از لنزهای با گشودگی دیافراگم بیشتر هم استفاده کنید.

انجام بدهید: تا جایی که ممکن است به سوژه نزدیک شوید.

انجام بدهید: از طولانی ترین تنظیمات لنز موجود استفاده کنید/ یک لنز تله فوتو عمق میدان کمتری نسبت به یک لنز واید ایجاد می نماید.

انجام ندهید: مطمئن شوید که سوژه از فوکوس خارج نشده است. با محدود کردن عمق میدان ، عمل فوکوس سخت تر و بحرانی تر خواهد شد. هر تصویر ثبت شده را با استفاده از گزینه های بزرگنمایی موجود به خوبی روی LCD وارسی کنید.


7) محوشدگی و وضوح کم

می توانید با استفاده از یک فیلتر به کمی محو شدگی دست یابید(سمت چپ) ، اما همانطوری که در این گل های آفتاب گردان مشاهده می کنید ، خارج کردن سوژه از فوکوس هم می تواند این عمل را با موفقیت انجام دهد.

چه کسی گفته است که تنها عکس هایی که با وضوح کاملی ثبت می گردند ، واضح هستند؟ گاهی اوقات که شما محو شدگی صحنه و وضوح کمتر آنرا می خواهید ، دوربین های دیجیتال آنرا با جزئیات کامل به تصویر می کشند.

یکی از راه های قدیمی برای بدست آوردن افکت مورد نظر شما ، استفاده از فیلترهای UV یا Skylight آغشته به وازلین است.روش دیگر عکاسی با استفاده از جوراب های ابریشمی است. اما همواره می توانید این عکس ها را با استفاده از فوکوس دستی برای اطمینان از اینکه هیچ چیز در فوکوس قرار ندارد ، ثبت نمایید.

انجام بدهید:از گشودگی های دیافرگم بالا(مثل f/4 یا f/5.6)برای به حداکثر رساندن جلوه محو شدگی کمک بگیرید.

انجام ندهید:از فوکوس برای کار با صحنه های پیچیده با رنگ های روشن و اشکال ضخیم استفاده کنید.


8) ستاره‌های روی صفحه

قبل

اگر به دقت به عکس هایی که در تاریکی و شب ها از فضاهای شهری و خیابان ها رفته شده اند نگاه کنید ، در خواهید یافت که نورها به شکل ستاره هایی در آمده اند و رگه هایی از نور از هر بخش روشن تصویر متصاعد شده است.چگونه باید این کار را انجام داد؟تنها لازم است که از گشودگی کم دیافراگم (حدود f/22 ) استفاده کنید. شکل تیغه های روی دیافراگم که آنرا باز می کنند ، می تواند این کار را به نحو احسن انجام دهد.

بعد

برای اینکه با هر گشودگی دیافراگمی به چنین جلوه های ستاره مانند از نور ها دست یابید ، می توانید از فیلتر Starburst در جلوی لنز استفاده کنید. فیلترهای متفاوت ستاره هایی با تعداد راس های متفاوت تولید خواهند کرد.

انجام بدهید: با نورهای موجود در خیابان ها کار کنید.

انجام ندهید: از ISO های بالا برای محدوده های شهری کم نور استفاده نکنید و به جای آن از ISO 100 و یک سه پایه استفاده کنید.


9) وضوح کامل

اگر از مناظر طبیعی ، فضاهای داخلی یا صحنه های شهری عکاسی می کنید ، مایل هستید که تا جایی که ممکن است ناحیه بیشتری از عکس در فوکوس کامل قرار گیرد. برای انجام این کار باید کاملا از روش متفاوتی نسبت به نکته ششم(سمت چپ) کمک بگیرید و از گشودگی های کمتری برای دیافراگم استفاده کنید.

نانت جونانت ، پارک ملی اسنودنیای ولز: با استفاده از گشودگی دیافراگم f/22 هم صخره هایی که در پیش زمینه هستند و هم کوه هایی که در فاصله زیادی قرار دارند هر دو واضح ثبت شده اند. در این عکس از سرعت شاتر 0.5 ثانیه و یک سه پایه استفاده شده است.

انجام بدهید:از کمترین گشودگی دیافراگمی که که لنزتان اجازه می دهد (مثل f/22 یا f/45) با استفاده از حالت Av بهره بگیرید. در زمستان این امر موجب استفاده از سرعت شاتر بسیار پایینی خواهد شد، پس همیشه یک سه پایه در دسترس تان داشته باشید.

انجام بدهید: از بیشترین تنظیمات زومی که لنزتان اجازه می دهد استفاده کنید. با این کار عمق میدان بیشتری در اختیار خواهید داشت.

انجام بدهید: تا جایی که ممکن است از سوژه فاصله بگیرید.

انجام ندهید: روی پیش زمینه یا خط افق فوکوس نکنید و به جای آن روی ناحیه حدود یک سوم کل عکس فوکوس کنید.از حالت A-DEP در دوربین های Canon برای انجام خودکار این کار استفاده نمایید.


10) تصاویر واید

استفاده از یک لنز واید 17 میلی متری ، نمایی تغییر شکل یافته به نمایش در خواهد آمد

لنزی که استفاده می کنید می تواند تاثیر زیادی روی تصویر صحنه ای که در حال عکاسی از آن هستید ، داشته باشد. با استفاده از یک لنز واید سوژه هایی که در پیش زمینه هستند به قاب تسلط پیدا خواهند کرد در حالیکه سوژه هایی که از دوربین فاصله دارند ، دورتر از آن چیزی که واقعا هستند دیده خواهند شد. می توانید در این جلوه با استفاده از وایدترین تنظیمات موجود در لنزتان اغراق نمایید.

انجام بدهید: از گشودگی های دیافراگم پایین برای اطمینان از واضح بودن صحنه استفاده نمایید.

انجام ندهید: از فضای خالی در پیش زمینه استفاده نکنید.


11) در هم فشردن سوژه‌ها

یک لنز تله فوتوی 135 میلی متری ستون ها را خیلی نزدیک تر به هم نمایش خواهد داد.

یک لنز تله فوتو تنها برای ثبت عکس های سوژه های دور در یک قاب کوچک مفید نیست. با زوم روی طولانی ترین فاصله کانونی این لنز می توانید افکت های دراماتیکی روی صحنه خود ایجاد کنید .

با مجزا کردن قسمت کوچکی از آنچه که چشم ها به طور معمول می توانند از یک صحنه مشاهده کنند، می توانید اشیایی را که از یکدیگر فاصله دارند را نزدیک تر به هم نمایش دهید. لنزهای تله فوتو همیشه می توانند اشیا را در روشی غیر معمول در کنار هم نمایش دهند.

انجام بدهید:این افکت اغلب برای عکاسی از آثار معماری مفید واقع می گردد و می تواند به شما در یکسان سازی عناصر مختلف در درون قاب کمک کند.


12) انفجار رنگ‌ها

قبل

ایجاد همان افکت بزرگنمایی قدیمی با استفاده از نرم افزار Photoshop Elements کار دشواری نیست.اما می توان از این تکنیک برای ثبت عکس های قدیمی هم استفاده کرد. به دلیل نیاز این نوع عکاسی به سرعت پایین شاتر ، باید این کار را در روزهایی صورت دهید که نور برای عکاسی در زمینه های دیگر کافی نیست.

بعد

این افکت با سوژه های رنگارنگ و با درخشندگی زیاد بسیار تاثیر گذار تر خواهد بود. تصویر این درخت با سرعت 1/13 ثانیه و یک لنز زوم 18-55 میلی متری ثبت شده است.

بزرگنمایی لنز در طی نوردهی بین 1/8 یا 1/30 ثانیه افزایش یا کاهش دهید. می توانید از سه پایه ای برای خطوط مدور تارشدگی استفاده کنید اما با استفاده از نگهداشتن دوربین در دست تان هم می توانید عکس های خوبی ثبت نمایید.

انجام بدهید: لازم نیست که عجله به خرج دهید. عمل زوم را پیش از اینکه کلید شاتر را رها کنید به نرمی انجام دهید.

انجام بدهید:می توانید در هر جهتی به بزرگنمایی بپردازید. اما کاهش بزرگنمایی در اغلب مواقع از افزایش آن آسانتر است.


13) ثبت تصاویر هنری با استفاده از Lensbaby

شاید شبیه به یک موجود زشت و کوچک به نظر برسد اما یک Lensbaby می تواند ابزاری جالب برای Canon EOS شما باشد. این وسیله مستقیما به دوربین شما متصل شده و جای لنز کنونی تان را می گیزد. سه مدل که قیمت شان بین 70 تا 200 یورو است از این محصول عرضه شده است و هر کدام از آنها عکس را با لبه هایی محو شده به نمایش در خواهند آورد.

تصویر این گوجه هابا استفاده از Lensbaby 3G در EOS 30D ثبت شده است.

انجام بدهید:زیر Lensbaby را برای حصول جلوه های متفاوت بچرخانید.

انجام بدهید:Lensbaby ها ابزارهای مناسبی برای ثبت عکس از غذاها یا ثبت پورتره های هنری هستند.

برگرفته از
فوت و فن عکاسی
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه