سرمایه گذاری گوگل در بزرگترین نیروگاه برق بادی آفریقا

نویسنده:

۱۲:۲۸:۲۷

 
این پروژه برق بادی قرار است در حاشیه دریاچه تورکانا واقع در کشور کنیا اجرا شود.  همکاری گوگل هم به این صورت است که پس از اتمام پروژه ۱۲.۵ درصد از سهام تولید کننده توربینهای بادی Vestas و از شرکای پروژه را خریداری خواهد کرد. نیروگاه دریاچه تورکانا قرار است که پس از افتتاح سالیانه ۳۱۰ مگاوات انرژی پاک تولید کند که تقریبا ۱۵ درصد انرژی تولیدی فعلی کنیا است.
 
این پروژه نه تنها به این کشور در حرکت به سمت انرژی‌های پاک کمک فراوانی خواهد کرد، بلکه نوعی از الکتریسیته پایا و قابل اعتماد را فراهم می‌آورد که به سختی در این منطقه قابل دستیابی است.
 
خب، در این میان گوگل فقط برای رضای خدا سرمایه گذاری نمی کند و برخی منافع خودش را نیز در نظر گرفته است. تولید الکتریسیته بیشتر بدان معنی است که تعداد بیشتری از شهروندان کنیا می توانند آنلاین باشند (و در نتیجه تبلیغات اینترنتی را مشاهده کنند)، و از سوی دیگر هم گوگل برای دیتاسنترهای احتمالی آینده اش در این منطقه منبع نیروی سازگار با محیط زیست کافی در اختیار خواهد داشت.
 
اما به هر شکل وقتی چنین قراردادی می تواند هم کیفیت زندگی در این کشور را بهبود داده و هم باعث کمک به محیط زیست سالمتر شود، انصاف نیست که به ان با دیده شک و محاسبات مالی نگاه کنیم.
 

 

برگرفته از
نیروگاه برق بادی
لینک کوتاه