کمک ۲۰ میلیون دلاری مارک زاکربرگ برای کمک به افزایش سرعت اینترنت مدارس

نویسنده:

۱۰:۴۱:۱۹

روز دوشنبه یک گروه غیردولتی که سعی دارد با جمع‌آوری کمکهای دولتی و اشخاص، سرعت اینترنت را برای دانش‌آموزان کودکستان تا پایان راهنمایی بهبود  بخشد، اعلام کرد که آقای زاکربرگ و همسترش دکتر پریسیلا چان تصمیم گرفته‌اند تا کمکی ۲۰ میلیون دلاری را به این برنامه اختصاص دهند. این گروه غیر دولتی که EducationSuperHighway نام دارد، پیش از این هم در سال ۲۰۱۳ یک کمک ۳ میلیون دلاری از آقای زاکربرگ و دکتر چان دریافت کرده بود.
 
مارک زاکربرگ که یکی از موسسان و مدیرعامل فیس‌بوک است، هدف خود از کمک به این گروه را در راه رسیدن به هدف نهایی خود  و گسترش «یادگیری شخصی» می‌داند. بدین معنی که وی دنبال ایده استفاده از پلتفرمهای آنلاین برای کمک به ارائه آموزشهای مناسب مورد نیاز و جذاب برای همه دانش‌آموزان است. وی و همسرش امیدوارند گسترش اتصال مدارس دولتی به زیرساختهای ارتباطی مورد نیاز برای حمایت از برنامه‌های آموزش دیجیتالی سفارشی را سرعت بخشند.
 
جین هولران مدیر اجرایی استارت‌آپ Education می‌گوید: «مارک و پریسیلا معتقدند که تجهیز کلاسهای دوره تحصیلی K-12 با ارتباطات اینترنتی، موضوعی ضروری برای موفقیت دانش‌آموزان در زمینه اقتصاد دانش است. اینترنت سریع و قابل اتکا یکی از زیرساختهای حیاتی است که برای شخصی سازی آموزشهای دیجیتال ضروری است و هر دانش‌آموز و معلم آمریکایی باید به آن دسترسی داشته باشد.» استارت‌آپ Education یک گروه غیر دولتی و عام‌المنفعه است که مسئول نظارت بر سرمایه‌های هزینه شده در زمینه آموزش توسط خانواده زاکربرگ است. 
 
این تلاشها از هنگامی آغاز شد که مدیران شرکتهای تکنولوژی، مدیران دولتی و سرپرستان مدارس با استفاده مصرانه لپ‌تاپ و تبلت توسط دانش‌آموزان روبرو شدند و اکنون امیدوارند که استفاده از ابزارهای دیجیتال بتواند تاثیر معنی‌داری بر بهبود رتبه علمی، امتیاز امتحانات، میزان فارغ‌التحصیلی و در نهایت قبولی دانشگاه و کاریابی داشته باشد. اگرچه بسیاری از این سیستم های نو و بدیع هنوز باید میزان اثرگذاری‌شان را اثبات کنند. اوایلسال جاری میلادی، وزارت آموزش و پرورش راهنمایی را برای توسعه دهندگان اپلیکیشن‌های آموزشی منتشر کرد و اصرار داشت که آنها محصولاتشان را قبل از ارائه به دانش‌آموزان و مدارس، با دقت بالا تست کنند.
 
در ماه سپتامبر هم فیس‌بوک اعلام کرد که با همکاری مدارس عمومی سامیت در سانفرانسیسکو قصد دارد یک پلتفرم تسهیل یادگیری شخصی را عرضه کند و قرار است به زودی آن را در سطح ملی عرضه کند.
 
آقای زاکربرگ و دکتر چان (پزشک متخصص اطفال) پرداخت کمک برای پروژه‌های مرتبط با آموزش را از سال ۲۰۱۰ آغاز کردند و در اولین قدم ۱۰۰ میلیون دلار به مدارس عمومی نیویورک در این زمینه کمک کردند. و پس از آن هم ۱۲۰ میلیون دلار در پروژه های آموزشی Bay Area هزینه کردند.
 
ماه گذشته نیز آنها پروژه جدیدشان با نام The Primary School را معرفی کردند که قرار است خدمات ویژه‌ای را برای کودکان پیش دبستانی و دبستانی  خانواده‌های جمعیتهای کم درآمد ساکن اطراف دفتر مرکزی فیسبوک ارائه کنند. این مدرسه بدون شهریه و تقریبا رایگان اولین دانش‌آموزانش را آگوست آینده ثبت نام می کند. در این مدرسه قرار است ترکیبی از آموزش، مراقبتهای بهداشتی و پشتیبانی از والدین دانش‌آموزان در پیش گرفته شود.
 
EducationSuperHighway، گروهی که روز دوشنبه این هدیه را دریافت کرده، در سال ۲۰۱۲ توسط ایوان مارول یک سرمایه گذار کارآفرین بنیانگذاری شد و هدف آن کمک به مدارس با ارتباطات اینترنتی کند است تا دسترسی به اینترنت پهن باند سریع را برای دانش‌آموزانشان فراهم آورند. علاوه بر این دولتهای ایالتی نیز میلیاردها دلار بودجه سالیانه برای اجرای چنین برنامه‌هایی تخصیص می‌دهند که از منابعی چون مالیات بر قبض‌های موبایل تامین می‌شوند. البته از دیگر سو بسیاری از مدارس و کتابخانه ها برای جذب مناسب و هزینه کرد موثر این بودجه ها با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستند.
 
برای جلب توجه بیشتر به این مشکل، این گروه یک سایت آزمایشی آنلاین برای مدیران مدارس راه اندازی کرده که از آنها می خواهد تا سرعت اینترنت کلاس‌های‌شان را تعیین کنند. در سال ۲۰۱۳ پس از تحلیل ۸۰۰ هزار تست، تحلیل‌گران EducationSuperHighway به این نتیجه رسیدند که تنها ۳۰ درصد از مدارس منطقه‌ای در ایالات متحده به حداقل سرعت اینترنت هدف‌گذاری شده دسترسی دارند. این حداقل سرعت توسط کمیسیون ارتباطات فدرال تعیین شده و معادل ۱۰۰ کیلوبیت بر ثانیه به ازای هر دانش‌آموز است.
 
در سال ۲۰۱۳ آقای اوباما آغاز به کار یک برنامه ابتکاری با نام ConnectED را اعلام کرد که هدف آن تامین دسترسی به اینترنت پرسرعت برای ۹۹ درصد دانش‌آموزان ایالات متحده تا سال ۲۰۱۸ است.
 
در سال ۲۰۱۴ هم FCC (کمیسیون ارتباطات فدرال) برنامه کمک هزینه ایالتی را به روز کرد و آن را با نام E-rate منتشر نمود که شامل تخفیفهای ویژه در امکانات ارتباطی مدارس و کتابخانه‌ها بود.
 
طی آن برنامه، کمیسیون بودجه ۵ میلیارد دلاری را برای ۵ سال جهت عرضه وای‌فای در مدارس و کتابخانه‌ها در نظر گرفت و ۱.۵ میلیارد دلار دیگر را هم به پشتیبانی از ارتباطات سرعت بالا اختصاص داد. همچنین  شرکتهای خصوصی با مشارکت یکدیگر بیش از۲۰۲۵ میلیون دلار در زمینه سخت‌افزار، نرم‌افزار و سرویسهای بیسیم هزینه کردند.
 
EducationSuperHighwayهم اکنون با همکاری برخی مدارس منطقه‌ای  و ایالتی در حال ارزیابی نیازهای زیرساختی اینترنت آنها و همچنین تامین کمکهای دولتی لازم برای بهبود چنین سرویسهایی است. این گروه همچنین پروژه شفافیت قیمت را آغاز کرده تا به مدیران مدارس کمک کند بهتر هزینه‌های دریافتی توسط تامین کنندگان اینترنت را درک کرده و مدیریت کنند و همچنین توانایی چانه زنی و مذاکره بیشتری در قراردادها کسب کنند.
 
در گزارش جدید این گروه آمده که امروزه ۷۷ درصد از مدارس منطقه‌ای توانسته اند به حداقلهای اینترنت فدرال برای دانش‌آموزان‌شان دست یابند.
 
جف زینتس مدیرNational Economic Council کاخ سفید می گوید: «تنها در دو سال ما تعداد دانش‌اموزان بدون دسترسی به اینترنت پر سرعت در کلاسها را به نصف کاهش داده‌ایم. درحالی که ابزارهای آموزش دیجیتال مورد نیاز کودکان را به شکل گسترده‌ای توزیع کرده‌ایم.این فرآیند فوق العاده با پیگیری کامل برای رسیدن به اهداف تعیینی رئیس جمهور به اجرا در آمده است. ما قصد داریم در زمان تعیین شده برای ۹۹ درصد کل دانش‌آموزان ایالات متحده دسترسی لازم به اینترنت پر سرعت در کلاسهای‌شان را فراهم آوریم.»
 
و در این راستا طی سال جاری هم کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا تصمیم گرفته هزینه ۲.۲ میلیارد دلاری را طی برنامه E-rate در اختیار مدارس و کتابخانه‌ها قرار دهد.
 
آقای مارول می‌گوید EducationSuperHighway قصد دارد با استفاده از ۲۰ میلیون دلار خانواده زاکربرگ، کارکنان بیشتری را استخدام کند. از جمله اینکه متخصصان سنجش کیفیت داده‌ها، توسعه دهندگان نرم افزاری و مشاورانی را برای کار در مدارس ایالتی یا منطقه ای به خدمت بگیرد. 
وی به دنبال آن است که ۴۰ میلیون دلار دیگر نیز به این بودجه بیفزاید و انتظار دارد که این هدیه را بنیاد بیل و ملیندا گیتس در اختیارشان قرار دهند. این بنیاد یکی دیگر از حامیان مالی مهم EducationSuperHighway است.
 
آقای مارول می گوید: «۲۰ میلیون کودک تا کنون به اینترنت مناسب متصل شده‌اند، اما ما هنوز ۲۰ میلیون کودک دیگر هم داریم که باید به این امکانات دسترسی پیدا کنند.»
 

 

برگرفته از
Internet.org
لینک کوتاه

دیدگاه