چگونه می‌توان اراده ترک سیگار را تقویت کرد؟

نویسنده:

۰۳:۵۹:۴۳

آیا تصمیم دارید سیگار را ترک کنید؛ اما نمی‌توانید تصمیم خود را عملی کنید؟ آیا سیگار را ترک می‌کنید؛ اما تنها چند روز می‌توانید دوام بیاورید؟ آیا سیگار کشیدن باعث تضعیف شما شده است؟ آیا فکر می‌کنید هرگز راهی برای ترک سیگار پیدا نخواهد کرد؟

قبل از هر چیزی باید بدانید تنها نیستید
اعتیاد به نیکوتین قدرتمند است. در نتیجه ترک سیگار برای بسیاری از افراد تلاش زیادی می‌طلبد. با این حال، شما می‌توانید سیگار را با موفقیت ترک کنید و خبر خوب این است که هر سال هزاران نفر سیگار را ترک می‌کنند. بسیاری از افرادی که سیگار را ترک کرده‌اند، در ابتدا مثل شما فکر می‌کردند؛ اما در نهایت موفق شدند.

چگونه افراد سیگاری موفق به ترک سیگار می‌شوند؟
این افراد چگونه احساس لزوم را به احساس اجبار تبدیل کردند؟ چگونه آرزوی ترک سیگار را به واقعیت تبدیل کردند؟
اگرچه هیچ روش معجزه‌آسایی وجود ندارد که ترک سیگار را راحت و بدون درد به سرانجام برساند؛ اما اقداماتی وجود دارد که با کمک آن‌ها می‌توانید تعهد لازم برای ترک دائمی سیگار را ایجاد کنید.

اگر می‌خواهید زندگی خود را تغییر دهید، ذهنتان را تغییر دهید
افراد سیگاری معمولاً روشن کردن یک سیگار را به عنوان یک سرگرمی لذت‌بخش می‌دانند. سیگار راحتی، سرگرمی و همدمی ایجاد می‌کند یا حداقل این افراد این طور فکر می‌کنند. همچنین این افراد ترک سیگار را با احساس درد، بدبختی و ازخودگذشتگی ارتباط می‌دهند و بیشتر اوقات این احساسات متفاوت وجود دارد و به صورت نیمه خودآگاه تقویت می‌شوند.
این احساسات در زیر سطح تفکرات افراد سیگاری وجود دارند. در نتیجه افراد سیگاری عقاید ناسالم و نادرست را به عنوان واقعیت‌های زندگی می‌پذیرند. در حالی که در واقعیت این احساسات، برداشت‌های تحریف‌شده از واقعیت محسوب می‌شوند.
طبق تحقیقات، یک فرد عادی روزانه شصت هزار فکر در ذهن دارد. درصد قابل‌توجهی از این افکار منفی هستند و معمولاً به خودمان مربوط می‌شوند. ما معمولاً بدترین انتقادها را از خود داریم.
اولین قدم برای ترک سیگار، ایجاد اراده برای ترک سیگار است که مستلزم یادگیری نحوه توجه به چیزهایی است که به خود می‌گوییم و تصحیح اظهارنظرهای غلط است. این کار به تمرین و صبر نیاز دارد؛ اما اگر ادامه دهید، هر روز به تفکراتی که در ذهنتان وجود دارد، گوش دهید، به ماهیت دوم شما تبدیل می‌شود. این موضوع در مورد تصحیح افکاری که درست نیستند نیز صادق است.

شرطی‌سازی ذهن
همان‌طور که بدن را شرطی می‌کنیم تا قدرت و تحمل داشته باشد، شرطی‌سازی ذهن نیز تمرینی برای ایجاد ارتباطات جدیدی است که به شما کمک می‌کند سیگار کشیدن را به گذشته ربط دهید.
با افکاری شروع کنید که به نفع شما نیستند. زبان را تغییر دهید. افکار خود را مجدداً طوری بسازید که به شما کمک کنند. به عنوان مثال اگر به خود می‌گویید:

  • «من از این مهمانی لذت نخواهم برد؛ زیرا نمی‌توانم سیگار بکشم. من تک‌تک دقایق مهمانی احساس تنفر و بدبختی خواهم داشت. در واقع، حالا که به این موضوع فکر می‌کنم، می‌بینم من بدبخت هستم».

نتیجه چه خواهد شد؟ در بهترین شرایط در مهمانی احساس محرومیت و ناراحتی خواهید داشت. صحنه برای وقفه‌ای مختص سیگار کشیدن آماده شده؛ زیرا به صورت نیمه خودآگاه به خود پیام می‌دهید که ترک سیگار ازخودگذشتگی است. تمرکز خود را به روش زیر تغییر دهید و زبان را تصحیح کنید:

  • «شرکت در این مهمانی که سیگار کشیدن در آن ممنوع است، یک چالش است. من ممکن است احساس خوبی نداشته باشم؛ اما شرایط موردنیاز برای تمرین یادگیری نحوه زندگی بدون سیگار را خواهم داشت. بالاخره تمرین مؤثر واقع می‌شود. من می‌دانم این ناراحتی‌ها مرحله موقتی از بهبود اعتیاد به نیکوتین هستند».

اگر به طور مثبت با خود صحبت کنید، به طور مثبت عمل خواهید کرد. زمانی که مهمانی را بدون سیگار بگذرانید، راحت‌تر می‌توانید اصلاحات مثبتی را که دفعه بعد ایجاد خواهید کرد، باور کنید.

روش‌های کمکی و پشتیبانی از ترک سیگار
تصمیم خود را از طریق به‌کارگیری یکی از چندین روش کمکی که امروزه وجود دارد، تقویت کنید.

 

برگرفته از
ترک سیگار
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “چگونه می‌توان اراده ترک سیگار را تقویت کرد؟”
  1. تجربه شخصی:یبار برا ترک سیگارازروش محشر!جایگزینی قلیان و آدامس ترک سیگار بجای سیگاراستفاده کردم!!!نتیجش:درحالیکه آدامس نیکوتین میجویدم همزمان قلیان میکشیدم والبته سیگار هم..!!!!!