آیا استفاده از سیگارهای الکترونیکی مضر است؟

نویسنده:

۰۱:۴۱:۲۰

سیگارهای الکترونیکی دستگاه‌های باتری‌خوری هستند که مایعی را به بخار تبدیل می‌کنند تا کاربر این بخار را همانند دود سیگار استنشاق کند. مایعی که از طریق کارتریج‌ها به این سیگارها اضافه می‌شود، حاوی نیکوتین، مواد شیمیایی و اسانس است. از آنجا که سازمان غذا و داروی آمریکا قانونی در مورد سیگارهای الکترونیکی ندارد، تولیدکنندگان ممکن است موادی به این سیگارها اضافه کنند که برای معده سمی است و از غربالگری دقیقی عبور نکرده است.

طبق اعلامیه‌ای که از وب‌سایت جامعه بیماران سل آمریکا به دست آمده، برخی از مواد شیمیایی موجود در سیگارهای الکترونیکی سرطان‌زا هستند.
بسیاری از کاربران معمولاً این سؤال را می‌پرسند که آیا این سیگارها ایمن هستند یا خیر.

اگرچه برخی از پزشکان معتقدند سیگارهای الکترونیکی بهتر از سیگارهای واقعی هستند؛ اما برخی پیشنهاد می‌کنند از روش‌های دیگری که هم ایمن هستند و هم مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا قرار گرفته‌اند، برای کمک به ترک سیگار استفاده کنید.

اگر جامعه پزشکی نتواند در مورد این موضوع به توافق برسد، از شما نمی‌توان انتظار داشت که بتوانید تصمیمی در مورد سیگارهای الکترونیکی بگیرید.
یکی از منابع پیشرو در زمینه ارائه اطلاعات سلامتی مربوط به سیگار کشیدن، بیماری مزمن انسدادی ریه و سیگارهای الکترونیکی، جامعه بیماران سل آمریکا (ATS) محسوب می‌شود. گروهی از پزشکان بالینی و محققان برجسته از سراسر جهان گردهم آمده و این جامعه را ساخته‌اند. این جامعه هر سال در ماه مه، یک گردهمایی بین‌المللی برگزار می‌کند که متخصصان برتر در آن حضور می‌یابند تا نتایج تحقیقات جدید خود را بیان کنند و به تبادل اطلاعات بپردازند. این جامعه یکی از منابع اصلی اطلاعات است که متخصصین ریه با دسترسی به این اطلاعات در مورد دستورالعمل‌های پزشکی، تحقیقات و موضوعات آموزشی برای بیماران خود اطلاعات به دست می‌آورند.

برای این که به شما کمک کنیم تا حقایق مربوط به سیگارهای الکترونیکی را به دست آورید، در ادامه خلاصه برخی از تحقیقات کلینیکی در مورد سیگارهای الکترونیکی را که در گردهمایی سال ۲۰۱۵ به اشتراک گذاشته شدند، با شما در میان می‌گذاریم.

 • محققان در نیوزلند متوجه شدند نرخ ترک سیگار در بیمارانی که از سیگارهای الکترونیکی استفاده کردند و به صورت تلفنی در مورد ترک سیگار مشاوره گرفتند، نسبت به افرادی که از بسته‌های نیکوتین استفاده کردند، بیشتر نبود. با این حال، تعداد شرکت‌کنندگان در این تحقیق برای دستیابی به نتایج قطعی کافی نبود.
 • تنها یک بار استنشاق سیگار الکترونیکی، رفلکس سرفه را در بیمارانی که هیچ بیماری ریوی ندارند، افزایش می‌دهد. رفلکس سرفه یکی از عوارضی است که در اثر مصرف سیگارهای واقعی ایجاد می‌شود.
 • موش‌هایی که در معرض بخار سیگارهای الکترونیکی که حاوی نیکوتین بود، قرار گرفتند، دچار التهاب و آسیب سلولی در سلول‌های ریه شدند.
 • محققان در ایتالیا میزان مصرف سیگار واقعی توسط بیمارانی که از سیگار الکترونیکی حاوی نیکوتین استفاده می‌کردند را با میزان مصرف سیگار واقعی توسط افرادی که سیگار الکترونیکی حاوی اسانس مصرف می‌کردند را مقایسه کردند. شرکت‌کنندگان به مدت ۱۲ هفته سیگار الکترونیکی مصرف کردند. تمام شرکت‌کنندگان مصرف سیگار واقعی را بعد از این تحقیق کاهش دادند؛ اما تنها ۱۰ درصد از آن‌ها سیگار را ترک کردند. اگرچه باید توجه داشته باشید که یکی از محققان این تحقیق، مشاور یک شرکت تولیدکننده سیگار الکترونیکی بود.
 • در یک تحقیق که در مورد دانش‌آموزان راهنمایی و دبیرستان در آمریکا بود، محققان متوجه شدند مصرف سیگار الکترونیکی در میان نوجوانان ۲ برابر شده و تنها ۱۰ درصد از آن‌ها قبلاً سیگاری نبوده‌اند.
 • در یک تحقیق که حدود ۶۰۰ بیمار در آن شرکت داشتند، تقریباً ۱۱ درصد آن‌ها قبلاً سیگار الکترونیکی را امتحان کرده بودند. ۶۸ درصد از این افراد همچنان هم سیگار عادی و هم سیگار الکترونیکی را مصرف می‌کردند. ۴۷ درصد تعداد سیگارهای عادی را کاهش داده بودند. هیچ بهبودی در عملکرد ریه یا شدت بیماری مزمن انسدادی ریه در بیمارانی که از سیگار الکترونیکی استفاده کرده بودند، وجود نداشت. این تحقیق همچنان ادامه دارد و ممکن است نتایج در آینده تغییر یابند.

نتیجه کلی:

 • هنوز مشخص نیست آیا سیگارهای الکترونیکی ضرر دارند یا خیر.
 •  این سیگارها حاوی مواد شیمیایی سمی هستند که باعث آسیب به ریه در حیوانات و انسان‌ها می‌شود.
 •  سیگارهای الکترونیکی قانونی در سازمان غذا و داروی آمریکا ندارند. در نتیجه ممکن است مواد ناشناخته‌ و مضری داشته باشند.
 •  ظاهراً این سیگارها به افراد سیگاری کمک می‌کنند تعداد سیگارهای واقعی که در روز می‌کشند را کاهش دهند.
 •  روش‌های دیگری برای کمک به ترک سیگار وجود دارد که خطر ناشناخته سیگارهای الکترونیکی را ندارند.
 •  بایستی تحقیقات بیشتری صورت گیرد تا مشخص شود سیگارهای الکترونیکی مضر هستند یا خیر.


 

برگرفته از
سیگارهای الکترونیکی
لینک کوتاه

دیدگاه