۱۰ اشتباه مالی که افراد موفق از آن اجتناب می‌کنند

نویسنده:

۱۰:۲۴:۳۸

صرف اندکی وقت برای استادی در چند اصل کلیدی مهم باعث می‌شود تا سالها پاسخ مناسب آن را دریافت کنید. پس با فوت و فن همراه شوید تا ۱۰ نکته کلیدی در خصوص مدیریت مالی را با هم مرور کنیم که همه افراد موفق از آنها اجتناب می‌ورزند.
 

۱- همیشه خرج‌شان کمتر از دخل‌شان است
گذران زندگی با هزینه‌ای کمتر از درآمد یکی از مهارتهای اساسی در زمینه مدیریت مالی است. برخی از ثروتمندترین ساکنان کره زمین این اصل اساسی را به عنوان مهمترین رویکرد مالی دنبال می‌کنند. برای مثال، سر جان تیمپلتون، یک سرمایه گذار افسانه‌ای که مدتها است میلیاردر شده، از ابتدای نوجوانی همیشه ۵۰ درصد درآمدش را پس انداز می‌کرده است. اگر این میزان بیشتر از آن است که شما از پسش برآیید، نگران نباشید. تنها با پس انداز ۱۰ تا ۱۵ درصد از درآمد به راحتی می توانید موفقیت مالی قابل توجهی کسب کنید.
 
نکته: یادگیری گذران زندگی با هزینه‌ای کمتر از درآمد مدتی زمان می‌برد. ابتدا  با یادگیری راه‌هایی برای ذخیره پول کار را آغاز کنید.
 

۲- آنها بر قیمت متمرکز نمی شوند؛ آنها اهمیت ارزش و بها را می‌دانند.
پولی که برای سرمایه گذاری، وعده غذایی یا لباس می‌پردازید، تنها بخشی از داستان است.  افراد موفق همچنین به ارزش هر کالایی می‌اندیشند. برای سرمایه گذاری آنها ابتدا دورنما و چشم انداز رشد سرمایه در آینده را مد  نظر قرار می‌دهند.  در موارد شخصی هم، آنها به کیفیت بالای محصولات می‌نگرند که باعث دوام آنها خواهد شد. برای مثال یک جفت کف رسمی با کیفیت ممکن است ۲۰۰ دلار قیمت داشته باشد، اما این کفشها در صورت نگه‌داری مناسب، تا سالها کاربردی و قابل استفاده خواهند بود. به بیان دیگر «هر گرانی بی حکمت نیست!»
 
نکته: محصولات با کیفیت بالا بخرید که تا مدتها دوام داشته باشند.
 

۳- آنها پول نقد را برای هزینه ها و سرگرمی خرج نمی‌کنند؛ بلکه می‌دانند که چگونه حسابهای بانکی‌شان را مدیریت کنند
حفظ تعادل کارتهای اعتباری بانکی امری بسیار سخت و هزینه‌بر و بسیار معمول است. بنا بر گزارش سی‌ان‌ان، اغلب خانوارهای آمریکایی معمولا بیش از ۱۵۰۰۰ دلار بدهی بانکی بابت کارتهای اعتباری‌شان دارند. در کشور ما هم می توان گفت که وام‌ها جایگزین کارتهای اعتباری هستند و چنین نقشی را بر عهده گرفته‌اند. علاوه بر این افراد موفق در خصوص میزان هزینه‌ای که کارمزد تراکنشهای بانکی و استفاده از دستگاه‌های خودپرداز روی دستشان می گذارد، مراقب هستند. در صورتی که دریابید سیستم چگونه کار می‌کند، به راحتی می توانید بخش زیادی از این  هزینه‌ها را کم کنید.
 

۴- آنها فراموش نمی کنند که پس از تغییرات بزرگ در زندگی‌شان، دوباره برنامه مالی‌شان را کنترل و تنظیم کنند
آیا به تازگی ازدواج کرده‌اید؟ آیا همسرتان اشاره‌ای به خواسته‌های خود کرده؟ اینها و مواردی از این دست به خوبی توسط افراد موفق مورد توجه قرار گرفته و مدیریت می‌شوند. در حالی که وقتی یک قرارداد بزرگ  به پست‌تان می‌خورد، حساب مالی‌تان به شکل خودکار تغییر می‌کند،  اما بسیار حیاتی است که هنگام تغییرات مهم در شرایط زندگی و خانوادگی تان، خود را برای کنترل بودجه بندی مالی آماده کنید. حداقل سالی یک بار با خودتان (یا یک متخصص مالی) بنشینید و زندگی و برنامه مالی تان را مرور کنید. این راهی عالی برای همراهی با تغییرات مهم و سوار ماندن بر بار هزینه‌ها است.
 

۵- درآمد راکد و ایستا آنها را راضی نمی کند؛ آنها به دنبال راه‌هایی برای افزایش درآمدشان هستند
برخی افراد هیچگاه به دنبال افزایش درآمد و پول بیشتر نیستند یا اینکه به افزایش ۱ تا ۳ درصد سالیانه راضی هستند. متاسفانه این سرعت رشد  بدان معنی است که به سادگی آنها همچنان در چنگال تورم باقی خواهند ماند و این موضوع به آهستگی قدرت خرید انها را می‌بلعد. در عوض، افراد موفق به دنبال راه‌هایی برای افزایش درآمدشان هستند. افزایش درآمد به شما گزینه‌های بیشتری برای لذت از زندگی و ظرفیت بالاتری جهت خرج پول و احساس امنیت می‌بخشد.
 
افراد موفق به دنبال فعالیتهای روزانه مشخص جهت افزایش درآمدشان هستند. برای مثال  در دوره‌هایی شرکت می‌کنند  تا مهارتهای‌شان را بهبود بخشند یا از ایده‌های مختلف برای افزایش بهره‌وری شرکتهای‌شان بهره می‌برند. آنها همچنین می‌دانند که چگونه برای پول بیشتر درخواست کنند.
 

۶- آنها صورتهای مالی را نادیده نمی‌گیرند
دستیابی به موفقیتهای مالی نیازمند عادات درست، کند، اما پایدار است. این شامل شکل دادن به برخی عادات برای کنترل و مانیتور صورت‌های مالی  است. افراد موفق همیشه در هر ماه ۳۰ تا ۶۰ دقیقه از وقت را برای بررسی  تمامی حساب‌های مالی شان صرف می‌کنند: سرمایه‌گذاری‌ها، حسابهای بانکی، وامها، کارتهای اعتباری و… هنگامی که با یک اشتباه یا غفلت روبرو می‌شوند، سریعا واکنش نشان می‌دهند.
 
نکته: در تقویم هر ماه‌تان وقت و زمانی را برای بررسی حسابهای مالی اختصاص داده و در برنامه یادآور موبایل یا لپ‌تاپ‌تان آن را یادداشت کنید.
 

۷- آنها در زمینه مالی و هزینه کرد پول، هیچگاه به ریسک‌های احمقانه تن نمی‌دهند
وارن بافت همیشه تکیه کلام جالبی دارد و می‌گوید که قانون شماره یک این است که هیچ‌گاه پول از دست نده. همه سرمایه گذاری ها با مقداری ریسک و خطر قابل محاسبه همراه هستند (و لذا پتانسیل کافی برای بر باد دادن پول دارند). افراد موفق همیشه از دو ابزار قدرتمند برای جلوگیری از ضرر بهره می‌برند. آنها به خوبی ارزش بیمه برای کاهش خطر (برای مثال بیمه ماشین، خانه یا زندگی) و اهمیت تخصیص درست دارایی ها را درک می‌کنند.
 
به خاطر داشته باشی: این موضوع آنقدر خوب است که به سختی واقعی به نظر می‌رسد. یا شاید شما به درستی شیوه کار آن را درک نکرده‌اید. لذا با پرسش سوالات فراوان  آگاهی کاملی کسب کنید.
 

۸- آنها تظاهر نمی کنند که همه چیز را درباره پول می‌دانند
جهان مکانی گسترده و پیچیده است و افراد موفق با علم به این موضوع و درک عمیق این واقعیت در زندگی روزمره همراه می‌شوند. هنگامی که پای پول به میان می‌آید اطلاعات بسیار بسیار زیادی در دنیای ما وجود دارد. و به همین دلیل است که انسانهای موفقی چون وارن بافت محدودیتهای خود را می‌شناسند و بر توانایی‌های خود تکیه می‌کنند.
 
نکته: دانش خود در خصوص پول و سرمایه گذاری را مرور کنید. اگر شما تنها در ابتدای راه هستید، یکی دو کتاب کلاسیک مدیریت مالی شخصی را مطالعه کنید.  یا اینکه به مطالعه مقالاتی درباره رمز و راز موفقیت افراد ثروتمند بپردازید.
 

۹- آنها احساس مسئولیت‌شان را به افراد متخصص واگذار نمی کنند
افراد موفق همیشه به دنبال مشاوره و راهنمایی متخصصان هستند، اما هیچگاه احساس مسئولیت در قبال کارهای‌شان را به آنها واگذار نمی‌کنند. برای مثال  کاملا معقول است که هنگام برنامه ریزی برای امور مالی‌تان، جهت محاسبه مالیات به دنبال مشاوره افراد متخصص بگردید. اگرچه افراد موفق  وقت کافی صرف کرده و سوالات فراوانی می‌پرسند و فرد مشورت دهنده را به خوبی ارزیابی می‌کنند.
 
نکته: هنگامی که به دنبال مشاوره‌های تخصصی از قبیل حسابداری یا وکالت هستید، مرتبا سوال پرسیده و به دنبال افرادی باشید که مشاوره مبسوط  و با توضیح جزئیاتی در اختیارتان بگذارند. وگرنه عمل به این پیشنهادات بدون درک آنها واقعا سخت می‌شود.
 

۱۰- آنها اجازه نمی‌دهند که جستجو به دنبال پول بر دیگر ارزشها غلبه کند
جستجو به دنبال موفقیت مالی یک هدف خوب و مناسب است. منابع مالی قابل توجه، گزینه‌های بیشتری را برای اعتقاد راسخ به ارزش پول پیش روی‌تان می‌گذارند. این موضوع همچنین باعث بهبود دسترسی شما به تکنولوژی، مراقبتهای بهداشتی و اوقات فراغت می‌شود. اگرچه افراد موفق می‌دانند که موفقیت مالی تنها یکی از جلوه‌های گوناگون زندگی موفق است. برای مثال غفلت از سلامتی در راستای کسب درآمد بیشتر یک استراتژی ضعیف و زیان ده است.
 
نکته: همیشه اهداف شخصی تان را مرور کنید تا همیشه تعادل میان اهداف مالی، اهداف شغلی، اهداف خانوادگی و دیگر فعالیتهای‌تان را حفظ کنید.
 

 
 

برگرفته از
اشتباه مالی
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “۱۰ اشتباه مالی که افراد موفق از آن اجتناب می‌کنند”